Навіть генії моди роблять помилки, але завжди знайдуться жертви, готові за них заплатити.
Дизайн… Дизайнерський одяг… Дизайнерський інтер’єр…
Чи замислювався хто-небудь і коли-небудь, як ці слова діють на нашу психіку, на нашу особистість, на наше життя?
Всі ми прагнемо одягатися в модний одяг від відомого дизайнера, їздити на модних автомобілях, відпочивати на модних курортах, жити в модно оформлених дизайнерських будинках і квартирах, спати на модних простирадлах, вживати модні страви, пити модні напої… Цей перелік можна продовжувати до безкінечості. І таким чином волею-неволею ми стаємо «жертвою моди», жертвою індустрії дизайну в цілому.
Давайте подивимося, що нам про цю жертву говорить Вікіпедія: «Жертва моди (від англ. Fashion victim) — людина, яка до крайнощів підкоряється впливам моди, тим самим виходячи за рамки здорового глузду». Ось ми і бачимо, як хтось будує нікому не потрібні величезні будинки, хтось робить незатишні, але божевільно дорогі та ексклюзивні ремонти, хтось розмальовує себе з ніг до голови, комусь терміново необхідний для іміджу останній iphone або дорогий швейцарський годинник. І навіть маленькі діти, ще з пелюшок, самі того не підозрюючи, стають маленькими жертвами моди, коли батьки одягають їх у рожеве і блакитне, будучи абсолютно впевненими, що дитині це личить. А насправді — це всього лише наші з вами абсурдно-хибні переконання, нав’язані соціумом. Це – стереотипи, створені суспільством і нав’язані ним же кожному з нас.
Усе своє свідоме життя ми намагаємося впливати на все і всіх, таким чином, не розуміючи, до чого це може призвести в результаті. Ми не даємо можливості бути собою нашим дітям, постійно нав’язуючи їм власну думку і смаки. Ми часто, а часом і завжди, намагаємося відповідати комусь або чомусь. Подивіться, для кого ми живемо? Для сусіда! Все що ми в цьому житті робимо, ми робимо в першу чергу для того, щоб справити враження на когось або тому, що так прийнято або так модно, нарешті — так треба! А кому і навіщо? Навряд чи хтось замислювався над цим.
Я абсолютно нічого не маю проти дизайну. Більше того — я сама дизайнер, і тому, для мене ця проблема особливо близька, оскільки я безпосередньо часто спілкуюся з людьми, які, часом, роблять божевільні вчинки, самі того не усвідомлюючи. Часто спостерігала, як люди купували непотрібні, дуже дорогі речі, тільки тому, що це тренд цього сезону або «мені не треба, але у сусіда ж є — тобто, треба і мені». По суті — це і є девіз жертви моди: «Треба брати! Швидко! Поки для більшості це не є доступним і поки дорого!»
Таким чином, віддаючи данину моді, спокушаючись барвистими картинками в журналах і нав’язливою рекламою, ми стрімко штовхаємо себе на здобуття непотрібних нам комплексів. Ми боїмося бути самими собою, заявити про себе по-своєму. Як це не відповідати стаду? А ви спробуйте, влаштуйте свою маленьку революцію всередині себе. Ризикніть бути не таким як усі. Купуйте тільки те, що вам дійсно необхідно, робіть тільки те, що вам дійсно хочеться, носіть тільки те, в чому вам комфортно і що вам справді подобається…
Звичайно, я не думаю, що ви, прочитавши цю статтю, перестанете жити так, як жили до цього. Але, можливо, ви замислитеся хоча б на хвилинку — і це вже маленька перемога. Значить, є надія, що наступного разу, купуючи чергову дизайнерську штучку, ви подумаєте: «Чи потрібна вона мені?». І, коли ваша дитина одягне одночасно синю куртку, зелені черевики і рожеву шапку, ви не скажете їй що це не модно, тим самим нав’язавши їй комплекс неповноцінності, а приймете цей вчинок самоствердження. І коли ваші сусіди придбають чергову модну кавомашину, ви не побіжите купувати її слідом, тому, що вас влаштовує і та, якою ви користуєтеся зараз. І не важливо, що це тренд минулого сезону.
На жаль, як не сумно, але феномен «жертва моди» буде існувати завжди, оскільки в його основі закладено дві абсолютно протилежних тенденції: бажання наслідувати і прагнення виділятися. Знаючи це, давайте просто спробуємо не бути нею, хоча б періодично.
Будьте чемні