– Чотири роки тому владі треба було просто набрехати городянам, що РЕУ – це справжні комунальні “спрути” і там кояться страшні зловживання, для того, щоб перейти на СУБи, – розповідає колишня начальниця РЕУ-1 Ірина Музика. Вона переконана: реформа ЖКГ лише погіршила якість надання комунальних послуг, які стали менш доступними та дорожчими.
Адже насправді замість 7 РЕУ городянам надають послуги не 3 СУБи, а фактично, понад 10 підрядників, у яких ці служби утримання будинків замовляють роботи на кабальних умовах.
Цієї ж думки дотримуються і учасники засідання тимчасової контрольної комісії щодо використання бюджетних коштів комунальними службами утримання будинків при укладанні договорів щодо отримання послуг, засідання якої відбулося 19 липня. Вони зійшлися на тому, що якість надання послуг службам утримання будинків деякими підрядними організаціями занадто низька, тому варто розглянути питання щодо розірвання з ними угод і, можливо, повернутися до попередньої моделі роботи.
Нагадаємо, наприкінці 2009 року міський голова Сергій Одарич заходився трансформувати 7 черкаських ремонтно-експлуатаційних управлінь у 3 СУБи. Таку оптимізацію він пояснював намаганням припинити фінансові махінації в РЕУ, скоротити роздуті штати. Проте, у новостворених СУБах разом з адміністрацією скоротили й робочих, а послуги, які входять до тарифу квартплати, тепер надають приватні фірми-підрядники. Щоправда, разючих відмінностей від цього пересічні містяни не помітили.
Краще пізно, ніж ніколи
Виступи керівників СУБів на засіданні комісії засвідчили, що працювати ефективно після реорганізації РЕУ стало важче. Нав’язані попередньою владою підприємства, керівниками чи засновниками яких є люди з оточення екс-мера Сергія Одарича, не можуть охопити своїми послугами ту кількість багатоповерхівок, які обслуговують СУБи.
Як зарадити такій безгосподарності, міркуватиме голова комісії, депутат міської ради Олександр Радуцький та ще 12 його колег. Зокрема, до складу комісії увійшли представники різних політичних сил – Максим Булатецький (“Батьківщина”), Ігор Мельников (Партія регіонів), Володимир Гудзенко (Партія регіонів), Володимир Мамалига (Екологія та соціальний захист), Віталій Дядченко (Партія регіонів), Микола Мирза (Вільні демократи), Олег Ліходькін (Вільні демократи) та ін. Результати своєї роботи комісія має оприлюднити за місяць.

Самих підрядників не запросили, пояснив Радуцький, бо комісії стали відомі факти тиску керівників цих підприємств на директорів СУБів.
– Протягом останніх двох років у нас виникали питання до приватних структур, які в підряді у СУБів, зокрема ПП “Промелектробуд-2000”, – сказав голова комісії. – Найгірше, що ця фірма, коли укладала угоди з СУБами, робила це поза будь-якими конкурсами. СУБи нині є організаціями, через які гроші, фактично, транзитом йдуть приватному підприємцю. Хочу звернути увагу, що “Промелектробуд-2000” виконував і роботи на Центральному стадіоні Черкас – проведення реконструкції табло. Кошти на це йшли транзитом через департамент освіти.
Підрядна монополія
Прикметно, що директором ПП “Промелектробуд-2000”, яке обслуговує електромережі багатоповерхівок, та ДП “Електромонтаж-424”, яке має ремонтувати ліфти, є одна особа – Володимир Халай. “Електромонтаж-424” за минулий рік отримав від Соснівської та Придніпровської СУБ майже 5 млн. грн.
– Доки в нас триватиме оце угруповання? Цей Халай – як бог Шива: він і ліфти робить, і сантехніку, все він робить. Раніше Мирза ходив лобіювати його інтереси. Який продуктивний товариш! – обурювався Ігор Мельников. – У нас люди скаржаться, що тарифи високі, ми нещодавно віднайшли кошти для ремонту ліфтів, а ці гроші лишаються “маржою” у підприємців.
Нині ж у ДП “Електромонтаж-424” закінчився дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки. Аби не припиняти співпраці з СУБом, підприємство узяло субпідрядника, оскільки нового дозволу на ці роботи немає. Та ось халепа: субпідрядна компанія капітальний ремонт виконати так само не може, бо має дозвіл тільки на проведення поточних ремонтів, а не капітальних.
Щодо стану електромереж, то по Соснівській СУБ він узагалі критичний. Фахівці ПП “Промелектробуд-2000” не встигають обслуговувати всі будинки. Працівники СУБу нарікають на роботу, потім не оплачують її, доки підрядник не усуне недоліки.
– Вже дійшло до того, що ми їм написали відповідного листа. І вже сьогодні готові забрати фахівців назад у штат СУБ і виконувати ці роботи господарським методом. Але договір із підрядником не можемо розірвати, – бідкається директор КП “Соснівська СУБ” Анатолій Титаренко.
Побічний ефект економії
Головний енергетик Соснівської СУБ Григорій Придибайло доповів, що з моменту взяття мереж на баланс ПП “Промелектробуд-2000” якість обслуговування тільки погіршилася.
– Технічне обслуговуванння електромереж проводиться неякісно, або й узагалі відсутнє, про що свідчать складені під час огляду акти та фотографії. В електрощитовій будинків обгоріла ізоляція, скрутка проводів, відсутнє освітлення, відкриті розподільчі коробки, перемкнуті автомати захисту, відсутні рубильники, захисні ковпаки на світильниках, – додає він. – Все це може призвести до пожежі.

Проте, умови договору не передбачають розірвання угоди з підприємством за неналежне виконання робіт. А виконати їх належним чином фізично просто неможливо.
Відповідно до норм обслуговуванння мереж будинків, навантаження на 1 електромонтера – 1 450 квартир, тобто 10-12 будинків. Сьогодні 12 електромонтерів, які залишилися в цій фірмі, обслуговують 543 житлові будинки, тобто на 1 електрика приходиться 50 багатоповерхівок. Цікаво, що і за документами існує різниця між тією кількістю будинків, де підприємство мало провести обстеження і ремонт електромереж, і реально провело. Причому підрядник спокійно ставиться до того, що є будинки, до яких “руки не дійшли”.
Окрім того, електромонтерам не видавали спецодягу, миючих засобів, інструментів тощо, запевняє Придибайло.
– У звітах за використану електроенергію постійно припускаються помилок, – веде далі енергетик. – Наприклад, Руставі, 25: за місяць ліфт “наїздив” на 70 тис. грн, хоча насправді – значно менше. Аби я не перевірив цього, то РЕМ би нам переплату ніколи не повернув. Все робиться халатно, так, наче, якби лишень від них відчепилися.
Кількість скарг від мешканців будинків та приписів інспекції Держгірпромнагляду щодо стану електромереж істотно збільшилися, також додає енергетик.

– Сьогодні “Придніпровська СУБ”, по суті, є керуючою компанією без виконавців робіт: двірники та електрики відсутні в штаті. Лише інженерно-технічні робітники фактично працюють у цьому СУБі. З підрядниками укладені угоди, – розповідає його очільник Василь Старіков.
Василь Іванович розповів про проблеми із прибиранням прибудинкових територій приватним підприємством “Еккологія” та обслуговуванням внутрішньобудинкових інженерних мереж ТОВ “Рембуд-2008”.
– У “Рембуду” постійно багато недоліків у роботі, які ми змушуємо виправляти… По смітттю, приміром, так примудрилися укласти угоду, що всі накладні і вся рентабельність віддаються підряднику, – тлумачить Василь Іванович. –
Він переконаний, треба подбати і про бази для СУБів.
– Коли були рішення на передачу баз, виписували одним рядком – “передати базу”, про землю ніхто не говорив. І сьогодні щомісяця СУБ сплачує більше 4000 грн. податку на землю під цими базами, – продовжує Старіков список “покращення”.
Що робити з комунальним “покращенням”?
– Я задоволений тим, що нарешті керівники СУБів розповіли ту правду, яку впродовж двох років під впливом колишнього мера та його команди не могли сказати, були залякані, – вважає Олександр Радуцький. – Ми всіх вислухали і ухвалили рішення вивчити питання щодо повернення всіх працівників назад у СУБи, тих же електриків, електромонтерів. Це як перехідний момент. А потім ми пропонуємо провести конкурс з жорстко прописаними умовами співпраці з такими фірмами – тоді люди розумітимуть, що потрібно працювати якісно. Нині ж договори складені занадто лояльно до підрядників, і ми не можемо їм навіть висловити свої претензії.
Комісія вирішила зустрітися ще наступного вівторка, докладно вивчити юридичний аспект договірних стосунків та познайомитися з засновниками підрядних організацій, і після цього обговорити результати двох засідань на сесії міськради.
Василь Старіков вважає, що галузь врятує тільки створення ОСББ.
– Цей тягар далі і місцевий, і міський бюджет не взмозі тягти. Коли 98% квартир приватизовані, є господарі, а підмести під’їзд приходимо ми, – вважає він.
Про що змовчали реформатори…
Одаричеві реформи ЖКГ Черкас критикує і колишня керівниця РЕУ-1. Каже, в роботі нових СУБів забагато “підводних каменів”.
– Раніше система обслуговуваня житлового будинку була набагато ближчою до людей, – вважає колишня начальниця РЕУ-1 Ірина Музика. – І навіть тоді ми міркували, як її ще наблизити і ще швидше вирішувати якісь проблеми. Наприклад, у нас на дільниці працювала майстерня, там були всі робочі. І люди знали, де можна знайти слюсаря чи електрика. Нині все перевели на підряд. Всі фахівці працюють тепер у одному місці. На заявки їх возять машинами. Від самого початку для мене це було дуже дико. Це – великі транспортні витрати. Будинки не закріплені за робочими. Кожна нова зміна не знає, в якому стані будинки, де засувка, як увійти до підвалу. Це – втрати часу і якості обслуговування. Нині працівники підрядних підприємств лише “гасять пожежі”, а планових ремонтів не виконують – людей же скоротили.
Але у мене інше питання: за що люди платять кварплату? Тарифи передбачають нормативну кількість комунальників. Приміром, раніше на 1 дільницю (до 10 будинків) передбачалося 3-4 монтажники. Залишили нині 20-30% від тої нормативної чисельності. За що ж тоді платять черкасці? Планові роботи цими фахівцями не проводяться, бо вони скорочені. То хіба це покращення? І це називається реформою?
Крім цього, наголошує пані Ірина, всі роботи виконуються за актами виконаних робіт, а там накрутка до 200%. По суті, СУБ утримує ще одне таке підприємство чи навіть кілька.
– Коли створили СУБи, відразу зросла квартплата. І відразу ввели акти виконаних робіт на поточний ремонт, і ці тарифи діють до нинішнього часу, а повинні діяти лише впродовж року. Тобто, закладені в тарифі роботи не виконані, а люди сплачують за них до теперішнього часу. За виконані роботи оплачують більше, а виконаних робіт менше. Собі підрядники зробили добре, а людям – гірше… За ці 4 роки в комуналці міста стало тільки гірше, – додає вона.
У кожного своя правда
Тим часом в команді Сергія Одарича і досі переконані, що реформа таки є успішною.
– Реорганізація РЕУ в Черкасах передбачала зменшення кількості організацій з семи до трьох. У структурі тарифів на квартплату 20-30% займають саме накладні витрати – це витрати, які не пов’язані з послугами, котрі мають надавати комунальники: ремонтом під’їздів, покрівель, ремонтними роботами, прибиранням прибудинкової території тощо, – повідомляють у прес-службі Сергія Одарича. – Таким чином, накладні – це витрати, пов’язані з утриманням приміщень РЕУ, заробітна плата керівництва (начальника, заступників, бухгалтерів), оплата різноманітних податків тощо. Після реорганізації у Черкасах стало не 7 начальників РЕУ, а три, не сім головних бухгалтерів, а три… Відповідно скорочувалися й витрати на їхнє утримання: телефонний зв’язок, автомобілі, канцтовари тощо. Завдяки проведеній реорганізації вдалося протягом 2,5 років не підвищувати тарифи на квартплату.
Для довідки:
Наразі підрядників у СУБів понад десяток. Зокрема, поточним утриманням будинків займається “Електа Плюс”, електричним оснащенням — “Промелектробуд-2000”, водо та теплопостачанням — “Спецдревцентр”, прибиранням території — “Еккологія”, функціонуванням ліфтів — “Черкасиліфт” та “Електромонтаж-424”, дезинсекцією та дератизацією — “Фрост Ко”, знесенням дерев – ПП “Красовський” тощо.
P. S. Отже, команда прогресивного мера втовкмачувала містянам у голови, що колишні РЕУ – це корупційний спрут, а натомість – породила триголового дракона, ще гіршого за свого попередника, бо тепер кожній з трьох служб утримання будинків треба “живитися” послугами кільканадцяти компаній.
Контролювати якість виконання їхніх робіт не просто, варто складати документацію на найдрібнішу послугу, калькулювати встановлення кожної лавки, невдоволені керівники СУБів. Так ось вона яка, “сицилійська мафія”, якою Одарич лякав черкасців.
Марія МАЛИНОВСЬКА
Братаны Радуцкий-Меля и т.д. решили заняться переделом бизнеса. А “Про все” в своем стиле – главный рупор дерибана. Почему нет мнения ПП? Или вы об обьективности не слышали? Почему не написали о махинациях Музыки в РЭУ, а выставили ее типа большим экспертом? Стыдно, господа-журналисты!
То розкажіть нам про “махінації”, як ви кажете, Музики, дуже цікаво послухати. Але насправді вам немає чого закинути цій жінці, і вам про це відомо.
Вона мітли закуповувала сама у свого сина і ремонт підїздів замовляла у ПП, засновником якого була її зам)))) Стидно журналісти, стидно!
Ми не знаємо, що таке “стидно”. Роз’ясніть нам предметніше. Оскільки поняття про сором – дуже суб’єктивне.
Воно й видно, що не знаєте. Не гоже творцям видання бути такими претензійними й нахабними. Як не любите критику, то приберіть функцію коментування із сайту. А як не розумієте слова “стид”, то зазирніть до словника укр. мови.
Шановний Сашо, а що Вас оце зранку так зачепило? Важкий понеділок? Не хвилюйтесь, усе буде добре 🙂
Читайте про цю святу й блаженну Музику, яку вона із себе зараз корчить.
http://www.rada.cherkassy.ua/ua/newsread.php?&s=1&s1=17&s2=0&view=370&p=1
P.S. А журналістам “Про все”, справді, треба ретельніше обирати експертів до матеріалів, щоб себе вкотре не дискредитувати.
Кажуть, що Музика захищала своє ім”я в суді, то якщо це так – нехай вона сама про це розкаже.
что ж ты молчал раньше Радуцкий? )))
Текст коментаря
Ви поставили чергову брехню ОДАРИЧА В ТОЙ ЧАС,Покажіть що Ви доказали в суді або любий документ.який свідчить про порушення,Вашу неприязнь до мене та брехню я знаю давно,Хватить фантазувати та видавати за дійсність свої підлі наміри ,МОЖУ КОНКРЕТНО,ліходькін кричав про корупцію.сам очолив МІРЦ і бере 7% за обробку комунальних підприємств.Вишиваний зразу посадив жінку заступником де я працювала,ДЗЮБА ЗАБРАВ СЛЮСАРІВ,ЕЛЕКТРИКІВ,СКОРОТИВ,і просто отримував підрядні гроші,ОДАРИЧА ЖІНКА ПРИБРАЛА ДО РУК САНІТАРІЮ І МОЙКУ І Т.Д.Якщо треба,я продовжу,які ви слуги справедливості,Думали тільки про себе.А ВІНИКИ вам спокою не дають,так двірникам треба було мести двори,а що були якість порушення у сина?Ні! Так в чому річ?А фірми у мого заступника не було,знову нова брехня.ПОРАХУЙТЕ СКІЛЬКИ ВИ кУЗЛЯЄВУ ПЕРЕРАХУВАЛИ.сКІЛЬКИ лІХОДЬКІН ОТРИМАВ.Я думала,що ви вже вивчили,що є закони,які потрібно не порушувати,а ваші брудні політтехнології до господарських відносин ніякого відношення не мають.А вам видно тяжко дається наука.Бруд ваш інтелект.А в мене рішення всіх інстанцій господарських судів по чотирьох справах,де вказано,що порушень не виявлено.Чого ж до вас так туго доходить?
ХОЧУ ПОЯСНИТИ ЧИТАЧАМ про що мова за мітли.Кожен двірник на норму обслуговування 4,5 тис.приведеної площі отримував по нормі 6 мітел в місяць.Множимо на 12 місяців,множимо на кількість двірників і отримуємо скільки треба було віників для прибирання.Закупляли ми в селах тільки березові віники,тому-що вони довше служили.Заготівлю мітел в селах проводили тільки ранньої весни або осінню,тому треба було в цей період закупляти з розрахунку норми на рік.Перевірками порушень цінової політики не встановлено.В селах також живуть люди,виховують дітей,кормлять їх,тому ходили в лісопосадки,домовлялися в лісгоспах,підчищали дерева і самі заробляли,крутили мітли.Продавали,вони і зараз продають.А в реформаторів істерика,мітли.В чому в них такий свербіж не можу зрозуміти до сих пір.Може вони думають,що їх не завозили,а просто гроші брали,по собі судять.Так двірники отримували по відомості кожного місяця.КРУ перевірило.Що ще вам треба?Не судіть пособі,бо ми з вами різні і підходи до життя різні.Я завжди вивчала закони,а ви просто побачили кошти на рахунку і очі розбіглися,Я завжди знала,що це не мої кошти,а ви спочатку гроші перераховували,бо вони ваші,а потім форми позбирати не можете,тому всього тільки перестановки кадрові робите.Мовчить,раді бога,бо ще багато чого напишу,конкретно,а не брехню,як ви.
Ірино, не дивуйтеся брехні щодо Вас. Ви знаєте, яку війну влаштовували і досі влаштовують в Черкасах неугодним для Одарича та його команди людям. Навіть суди та прокуратуру залучали до цієї війни. Але люди все бачать, і хоча місцева преса багато про що щодо незаконних дій колишньої влади та екс-мера з різних причин не пише, проте люди в Черкасах все розуміюь і обговорюють між собою. Навіть я, не знаючи Вас особисто, чула, що Ви виграли суди і відстояли своє чесне ім”я. А щодо порушень з боку колишньої влади, окремі представники якої ще досі затрималися в теперішній владі, то про це вже варто книжки видавати і розкривати правду не тільки черкащанам, але й всьому світу.
ЗАРАЗ ОДИН директор субу отримує як всі начальники РЕУ разом взяті,та ще на фірмах апарат управління утримуєть і говорять,що вони з”економили кошти після реформування.
ПОПУЛІСТСЬКО- бредові ідеї при балатуванні в мери ( автобан КИЇВ-ЧЕРКАСИ,баки металеві на покрівлях для збору води дощової до унітазів) свідчать або про обман з самого початку,або про відсутністькомпетентності в питаннях господарської діяльності пана Одарича і його команди.Я ДУМАЮ,що їм краще було би їм заніматися реальною роботою,а не брехнею і брудом.І це при тому,що на бігбордах колись вони писали,що заставлять ублюдків бути чесними.Чесністю тут і не пахне.