Недоліки новоприйнятого закону України «Про місцеві вибори», який вже наразі діє, обговорили на круглому столі 28 вересня за ініціативи «Центру підтримки громадських ініціатив» («ЦПГІ»).
Серед них називали відсутність відкритих виборчих списків, або ж «псевдопропорційна виборча система з псевдовідкритими виборчими псевдосписками», як зазначають у «ЦПГІ».
– А це означає, що реформа не відбулася. Тобто, достатньо купити франшизу у партію, потрапити туди, і ніхто навіть не знає, що голосує за вас, а ви вже в партії. Виборець обирає кота в мішку, навіть не підозрюючи, кого він, власне, обирає, – зазначив Андрій Карташов, голова ВГО «ЦГПІ».
Відзначили також складність і одночасне застосування одночасно трьох виборчих систем. Перша – мажоритарна виборча система в одномандатних округах (обрання відносною більшістю). Її реалізують в сільських та селищних радах, також обиратимуть сільських, селищних міських голів (у містах до 90 тис. населення) та старост (нова посада, яка з’явилася в ході децентралізації). Друга система – мажоритарна виборча система (обрання абсолютною більшістю). За нею обиратимуть мерів міст понад 90 тис. населення. Третя – пропорційна виборча система багатомандатних округів (за виборчими списками місцевих партій), за якою обиратимуть депутатів обласних, міських, районних, районних у містах.
При цьому внаслідок скорочення загальної кількості депутатів на 30% окремі округи міськради, облради та райради можуть бути не представлені, або навпаки, представлені кількома депутатами, тобто голоси багатьох виборців будуть невраховані.
Суттєвим недоліком називають відсутність обов’язкового навчання членів ДВК та ТВК.
– Якщо вони дадуть не такий, як потрібно, бюлетень, будуть відповідати перед законом. А більшість із цих людей має обмаль знань. У нас на сайті є методички для членів ТВК та ДВК, фільм. Всі ці матеріали створені нами, або нашими партнерами. Останнім часом з’явилося дуже багато партій, вони існують всього кілька місяців, і, звісно ж, понабирають ненавчених працівників у виборчі комісії. Загалом існує проблема, дійсна не лише для молодих партій – працівників ТВК та ДВК орієнтують на те, що треба, щоб партія або кандидат перемогли, бо віддячать за це зарплатнею і премією, а не на те, що все треба зробити по-закону, – пояснює Андрій Карташов.
Також у новому законі дуже стислі строки оскарження виборцями їхньої відсутності в списках.
– В нас немає виборчої культури. Навіть якщо виборець себе у списках не відшукає, в суд подавати не буде. А варто. Якщо ви ознайомилися зі списками 12 жовтня чи 14 жовтня, ще можете подати заяву до ДВК 19 жовтня, і позов до суду до 22 жовтня. У вас буде від 6 до 8 днів, щоб отримати рішення суду і бути внесеним у списик. З рішенням суду йдете у виборчу комісію і вас вносять у списки, – зазначив Андрій Карташов.
Нові ДВК та ТВК будуть малоефективні, зазначає експерт. Адже їх формують без врахування належного досвіду, знань та вмінь членів комісій.
– Насправді, щоб порахувати результати місцевих виборів у будь-якому виборчому окрузі України треба 2 дні. Все, що більше двох днів – це виборчі маніпуляції. Іноді члени ТВК та ДВК – некваліфіковані, оскільки дуже малий ліміт часу на їх «ввід в курс справи». ДВК, які утворюються лише за 15 днів до виборів, зберуться на перше засідання, приймуть присягу, отримають печатку та посвідчення, і лише за 13 днів до виборів отримають списки виборців, – розповів Карташов.
Будьте чемні