Фахівці попереджають: басейн Дніпра страждає від забруднення в результаті скидання неочищених промислових і комунальних стоків. Експерти в ефірі радіостанції Голос Столиці розповіли, чим загрожує неконтрольоване забруднення головної водної артерії країни, інформує Голос Столиці.
Дніпро дрібніє, а в її воді можна виявити чи не всю таблицю Менделєєва. Мало того — від забруднення страждає вже весь басейн Дніпра. Причиною тому стало скидання в річку неочищених промислових і комунальних стоків.
При цьому відновитися природним чином в річки вже не виходить — занадто великі обсяги забруднення. Чи можна врятувати найбільшу річку України, в ефірі радіостанції Голос Столиці розповіла голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.
Наскільки критичний зараз стан Дніпра?
— Він є дуже критичним. Нещодавно посередині Дніпра майже 50 журналістів, екологів, науковців проводили прес-конференцію, і вони всі помістилися на величезному острові.Таких островів або просто піщаних кос з верхньої до нижньої течії вже майже 130, тобто фрагментується течія Дніпра, а це знищує природну екосистему річки.
Чи є якась загроза для людей?
— Так. Людині загрожує в першу чергу те, що ми самі знищуємо природне середовище. З Дніпра п’є дві третини населення воду, ми забираємо з Дніпра воду для питного водопостачання. Забруднення і знищення Дніпра призведе до того, що значна частина населення України не буде мати доступу не тільки до якісної питної, а й взагалі до будь-якої води. І якщо хтось іще 10 років тому вважав ці передбачення фантастичними, то зараз вже немає води в Росі, цю річку в районі Богуслава можна перейти просто по камінням. Це трагедія для міста.
Що треба робити для виходу з ситуації?
— Це цілий комплекс питань, пов’язаний з бездіяльністю органів державної влади тахижацьким використанням водних ресурсів з боку бізнесу, комунальних структур. Неочищені стоки скидаються в Дніпро, сама держава визнає, що з восьми мільярдів кубів скинутих стоків чотири — не очищені або недостатньо очищені. Тобто підприємствам дозволяють в законний спосіб скидати ці неочищені стоки. Очисні споруди не працюють, застаріле обладнання призводить до того, що комунальні стоки без очищення практично скидаються в річки України, в увесь басейн Дніпра.
Своєю думкою щодо екологічної ситуації в басейні Дніпра в ефірі радіостанції Голос Столиці поділився екс-директор Комунального підприємства Плесо, голова Київської міської організації Всеукраїнського товариства охорони природи Микола Щепець.
«Пані Тетяна дуже коректно сказала про стан Дніпра. Безконтрольний скид неочищених чи недоочищених стоків призводить до збагачення води різними речовинами, що призводить до перенасичення води поживними органічними речовинами. Система всього басейну Дніпра побудована таким чином, щоби зберегти якомога більше водних ресурсів впродовж цілого року. Якщо раніше, наприклад, стік Дніпра проходив в основному в весняний, ранньо літній період, і скидалась вода в Чорне море, то зараз вона сконцентрована у водосховищах», — розповів Микола Щепець.
Будьте чемні