З 28 липня по 2 серпня 2015 року Дослідницько-аналітичний центр “Енігма” провів опитування думки виборців м. Черкаси стосовно місцевих виборів, запланованих на 2015 рік. Методом особистого інтерв’ю опитано 908 респондентів, що мешкають у різних районах міста за вибіркою, що репрезентативна для населення Черкас віком від 18 років. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%. Варто зазначити, що опитування проводилося тільки серед тих, хто точно планує взяти участь у місцевих виборах восени. Про це інформує Дослідницько-аналітичний центр “Енігма” у Фейсбуці.
Респондентам задавали схоже питання, що і під час квітневого та червневого опитувань, з поправкою на новий закон про вибори: «За кандидата від якої політичної сили ви готові проголосувати на виборах до Черкаської міської ради?»
Отже, тепер можемо порівняти результати в динаміці:
“Батьківщина” – 19,6% (червень – 16,1%, квітень – 12,5 %)
Блок П.Порошенка “Солідарність” – 12,1% (червень – 11,1%, квітень – 15,5 %)
Радикальна партія Ляшка – 12,0% (червень – 11,5%, квітень -10,4 %)
Свобода – 10,4% (червень – 10,7%, квітень – 9,1 %)
Самопоміч – 7,6% (червень – 9%, квітень – 14,4%)
Опозиційний блок – 7,6% (червень – 7,7%, квітень -8,3 %)
Партія вільних демократів – 7,2% (червень – 10,2%, квітень – 4,2 %)
Партія «Укроп» – 4,0% (червень – 6,6%, в квітні не було в опитувальниках)
УДАР – 2,9% (червень – 4,6%, квітень – 1,9 %)
Громадянська позиція – 2,0% (у червні та квітні не було в опитувальниках)
Народний фронт – 1,5% (червень – 2,8%, квітень – 2,9 %)
Інші партії – 8,5% (червень – 4,3%, квітень – 3,7 %)
Не визначився – 2,9% (червень – 5,3%, квітень – 17,1 %)
Отже, можна констатувати, що станом на початок серпня прохідний бар’єр, на виборах до ЧМР, перетинають 7 партій – ВО «Батьківщина», БПП «Солідарність», РПЛ, ВО “Свобода», ПВД, ВО «Самопоміч» та Опозиційний блок. За межею проходження опинилася партія «Укроп», яка за місяць втратила значну часину прихильників. Вочевидь це сталося через скандали на виборчому окрузі №205 м. Чернігів, де новостворена партія проявила себе прихильницею старих технологій «стимулювання» виборців.
Щодо обрання міського голови, то маємо наступну картину (в дужках вказаний відсоток, який кандидат набрав під час опитування в квітні):
За кого з кандидатів на посаду міського голови Черкас ви готові проголосувати?
Одарич Сергій (ПВД) – 20,9% (червень – 26,5%, квітень – 27,4 %)
Бондаренко Анатолій (Батьківщина) – 17,9% (червень – 15,5%, квітень – 11,5 %)
Радуцький Олександр (БПП «Солідарність») – 13,9% (червень – 8,9%, квітень – 9,8 %)
Булатецький Микола (самовисування) – 8,4% (червень – 6,9%, квітень – 8,3 %)
Ботнар Юрій (Свобода) – 9,3% (червень – 6,7%, квітень – 2,4 %)
Тищенко Сергій(РПЛ) – 8,7% (червень – 6,2%)
Гудзенко Володимир (Оппозиційний блок) – 4,9% (червень – 2,7%, квітень – 1,6 %)
Олег Кашко (самовисування) – 3,9%
Інший – 11,0% (червень – 8 %)
Не визначився – 1,1% (червень – 4,8 %)
Прізвище кандидата називалося у прив’язці до партії, яка найімовірніше його висуватиме, або він зазначався як «самовисуванець». Окрім того, попередньо респондентам задавали питання «За кандидата від якої політичної сили ви готові проголосувати на виборах міського голови Черкас?» де зазначалися лише політичні партії баз прізвищ кандидатів. Це дало можливість проаналізувати, наскільки виборці зважають на партійну приналежність кандидата, та до кого переходять голоси партій, які можуть не виставити свого кандидата.
Рейтинг Сергія Одарича помітно знизився, хоча він і продовжує займати першу сходинку вподобань черкаських виборців. Незадоволені очікування виборців даються взнаки – втрати складають майже 6%. Однак, спостерігаючи кампанії, які провів нинішній міський голова, можна стверджувати, що він точно спробує повернути втрачені позиції – адже Сергійю Одаричу це не раз вже вдавалося. Звичайно, образ «борця і опозиціонера» йому ближчий і зручніший для ведення кампанії, тоді як на представника влади сиплються всі шишки від незроблених доріг та затоплених тротуарів. З цього приводу відставка, якою грозили депутати міськради, для Одарича перед виборами була би скоріше подарунком, аніж загрозою. Тепер про це вже не йдеться, тому меру доведеться придумувати нестандартні ходи, щоб знову завойовувати любов черкащан. Цікаво, що за безіменного «кандидата від ПВД» готові віддати свої голоси лише 10,7%, тоді як за Сергія Олеговича – вдвічі більше. Тобто, в даному разі саме мер тягне партію і додає їй відсотків.
А от у № 2 рейтингу Анатолія Бондаренка, все навпаки: його рейтинг невпинно повзе вгору слідом за рейтингом ВО «Батьківщина». І це на фоні майже абсолютної публічної пасивності самого Бондаренка! Кампанію цьому кандидату можна проводити за принципом «не бий лежачого», оскільки йому нічого і не треба робити для своєї популярності, ну хіба що привезти в Черкаси Юлію Тимошенко, яка би дала своїм слухняним виборцям пряму вказівку за кого голосувати. Тобто тут головне «не нашкодити».
Будьте чемні