
У черкаській будівельній лабораторії розбивають боксерською грушею вікна, заморожують скло та трощать бетон. Все це роблять для того, аби перевірити якість матеріалів. Така тестувальна лабораторія вже кілька років існує при ДП«Черкасистандартметрологія» – у ній проводять 67 видів досліджень.
Черкаським журналістам фахівці лабораторії показали, як саме відбуваються дослідження.
– Ми перевіряємо плитку, бетон, щебінь, вікна, двері тощо. Окрім того, освоїли технологію досліджень без розбирання конструкції, тобто здійснюємо перевірку у процесі самого будівництва, або ж перевірку вже існуючих будівель, – розповідає директор ДП «Черкасистандартметрологія» Андрій Мирошниченко.

За словами пана Андрія, у такий спосіб потужності лабораторії вже залучалися для обстеження приміщень Будинку рад та черкаського театру. А також були задіяні при будівництві ТРЦ «Любава» та при зведенні трьох об’єктів ТОВ «Нібулон».
– Передусім виробники різних матеріалів борються за об’єм виготовленої продукції, а вже потім думають про якість свого виробництва. Також були численні зауваження від споживачів. Тому й виникла потреба у створенні такої лабораторії, – роз’яснює Андрій Мирошниченко. – Лабораторія специфічна та унікальна, тому ми також співпрацюємо і з іншими областями. Тим паче, що такі лабораторії є не при всіх ДП «Стандартметрологіях».

Щорічно у черкаській будівельній лабораторії проводять до 400 досліджень. Фахівці констатують, що кількість неякісних зразків із кожним роком зменшується.
– Скажімо, цьогоріч із 192 досліджуваних зразків наданих виробниками, лише два не пройшли за показниками якості, – зазначає директор. – Виробники дослухалися до наших висновків та рекомендацій і внесли зміни до технологій виготовлення своєї продукції.

Передусім, у лабораторії тестують зразки, надані підприємствами-виробниками, але трапляються випадки, коли будівельні матеріали приносять на дослідження й пересічні черкащани. Як розповів начальник будлабораторії Григорій Кардаш, до них надходило десять таких звернень. Затіваючи будівельні роботи, черкащани цікавилися якістю бетону та цегли.
– Одного разу навіть було звернення від жінки, що дуже дивно, адже в основному до нас приходили чоловіки. У неї викликав підозри бетон, з якого зводили її будинок, – пригадує Григорій Кардаш.
Для перевірки бетону у лабораторії відведена спеціальна кімната, у ній його перевіряють на міцність, здавлюючи на спеціальному пресі, а потім ще й заморожують у холодильних камерах. Схожу «процедуру» проходить і цегла. До речі, саме в її дослідженні і знаходять найбільше погрішностей.

Чималий перелік випробувань проходять вікна. Починаючи від перевірки кутових з’єднань, що дозволяє з’ясувати, чи правильно вони зварені, та закінчуючи дослідженням їхньої міцності. Останню процедуру роблять за допомогою справжньої боксерської груші.
Також вікна перевіряють на звукоізоляцію та на температурні перепади.

– Вікно вмонтовується у стіну. З одного боку створюється імітація вулиці, а з іншого – кімнати. У такий спосіб довідуємося наскільки вікно стримує вуличний шум, – розтлумачує Григорій Кардаш. – Такий показник залежить від того наскільки правильно вікно зібране, у протилежному випадку – воно пропускатиме шум. Перевіряють вікна й на опір вітровим навантаженням, а також за допомогою тепломірів з’ясовують, як поводить себе скло, коли у кімнаті плюсова температура, а за вікном мінус. За допомогою боксерської груші працівники лабораторії перевіряють міцність вікон та дверей.

Вартість дослідження бетону обійдеться десь в 400 гривень. Тестування вікон значно дорожче – дослідження може обійтися у стільки ж, скільки коштуватиме і саме придбання та встановлення вікна. Тож пересічним споживачам при покупці будівельних виробів спеціалісти радять уважно придивлятися до їхнього зовнішнього вигляду, вимагати сертифікат якості, а також зважати на ціну.
Євгенія ВЯТКІНА
Будьте чемні