dbe6a6eb8de942fffa9055b5329a3109_M

Понад 5,5 тисячі жительок Черкащини стоять на обліку з онокозахворюванням жіночих статевих органів. Одним із хірургів Черкаського обласного онкодиспансеру з 1987 року працює лікар Павло Коломієць.

Отож, зважаючи на чималий досвід роботи Павла Коломійця і визнання його професійності черкащанками, “Черкаський край”запитав про головне: які є поради для жінок, як уберегти здоров’я?

Звичайно, онкопатологія до кінця не вивчена. Відомі загальні фактори, здатні викликати рак, — це іонізуюча радіація, дія хімічних сполук (лаки, фарби, розчинники, випари бензину, асфальту), оброблена пестицидами їжа, куріння й інше. Дуже змінилася якість води — у 60-их роках ми, хлопчаки, ще пили воду з Дніпра. Зараз жителі міст не хочуть її пити із крана, намагаються купити бутильовану чи з автобочок. Ми всі й усюди живемо у шкідливих умовах. У нас у диспансері приблизно порівну пацієнтів з міста і з села.

А щодо особливостей організму жінки, то, як сказано в Біблії, вона повинна народжувати дітей. Це один із факторів запобігання раку. Інакше ризикує одержати злоякісне захворювання тіла матки молочних залоз. Інша група ризику — жінки, які народжують багато дітей, роблять багато абортів, живуть надто активним статевим життям: вони можуть захворіти на рак шийки матки. Різні онкопатології репродуктивної системи можуть спричинити гормональні контрацептиви, хронічні запалення, які передаються статевим шляхом і роками не лікуються, доброякісні новоутворення, ерозії.

У багатьох випадках відвернути хворобу можна було б, якби жінка вчасно ходила на профілактичний огляд: чи все з моїм організмом гаразд? — продовжує Павло Павлович. — При огляді береться аналіз, який виявляє рівень змін в епітелії, і є нескладні засоби, щоб це вилікувати й не допустити поглиблення процесу. Послуга обстеження всім доступна — її надають від акушерки ФАПу до лікарів обласних медзакладів. У нас давно проводиться скринінг патології шийки матки, тут Черкащина серед кращих. І при диспансері з 1987 року діє кабінет патології шийки матки, свою роботу в закладі я починав з нього.

Через цей кабінет нині проходить близько 400 пацієнток за рік — з направленнями з районів і без направлень, якщо є підозра на передраковий стан чи онкозахворювання. Тобто система профілактики діє і взагалі не мало б бути жінок, хворих на рак шийки матки. Але… щороку в області реєструється 170-180 нових випадків цього типу онкопатології. З них кожен п’ятий у занедбаній формі, тобто жінка роками не бувала на прийомі у гінеколога.

— Яка тривалість життя жінок після операції?

— Ми лікуємо рак яєчників, труб, матки, шийки матки, піхви, зовнішніх статевих органів, трофобластичну хворобу вагітності, хоріокарценому. Після видалення пухлин майже 70 відсотків пацієнток живуть більше п’яти років. Щороку вони ходять до нас на огляд, у деяких після операції минуло вже 30-40 років, уже й лікарів тих немає, що їх оперували — Харченко Ганни Яківни, Ковальчука Віктора Миколайовича…
Бувають також випадки, які не піддаються поясненню з точки зору медицини: на обліку в диспансері є жінки, які звернулися на останній стадії захворювання, їх уже не можна оперувати, опромінювати, застосовувати хіміотерапію, людина лише перебуває під спостереженням. Але в такому стані живе роками і хвороба не прогресує. Тобто в будь-якому випадку не можна втрачати надії!

— Чи впливає характер людини, її тип темпераменту на схильність до раку — як ви це бачите по своїх пацієнтках?

— Ще з 30-их років, коли онкологія тільки зароджувалася, вважалося, що коли в людини життєві неприємності, депресія, а то й психічні захворювання, у неї пригнічуються захисні сили організму і врешті-решт виникає злоякісне утворення. Коли я ще навчався, чув таке визначення: «рак — це хвороба туги». Людина, яка не одержує насолоди від дітей, від сім’ї, від роботи, не має захоплень, не вміє спілкуватися — ризикує фізично захворіти. Своє пояснення дають фахівці, які викладають православну медицину: вони доводять, що частина недуг є наслідками нашого атеїзму і порушення біблійних заповідей життя.

— Що найскладніше у вашій роботі — кількагодинні операції, нічні чергування, відповідальність?

— Найважче — це безпорадність, коли не можеш людині допомогти, бо захворювання вийшло з-під контролю. До цього не можна звикнути.

загрузка...

Автор статті

кореспондент, редактор стрічки

Будьте чемні

Залиште відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.