З наближенням масових заходів до Дня Перемоги стають актуальними правила поведінки в місцях скупчення людей. Небезпека натовпу полягає в його спонтанності та силі впливу налюдину. Щоб повернутися з чергового заходу без забоїв чипереломів, варто пам’ятати основні принципи поведінки в натовпі.
Проц е розповідає департамент охорони здоров’я Черкаської ОДА.
Характеристика натовпу і типи масових скупчень людей
Незважаючи на спроби вчених пояснити феномен натовпу, зрозуміло одне – натовп усереднює людей, тобто робить їх схожими, здатен об’єднати банкіра, домогосподарку та хулігана. Під час масового скупчення люди стають рівними, перестають бути особистостями й перетворюються в єдиний організм. Основна характеристика натовпу – він набуває свого характеру та стилю поведінки. Є в цьому щось тваринне – напад зграєю, колективний захист від агресії тощо.
Соціологи та психологи розрізняють три типи масових скупчень людей.
Пасивна юрба може сторюватися в місці масового скупчення людей: на вокзалі, на виставці, в черзі торгового комплексу, на зупинці транспорту. Всі люди там опинилися випадково, тож натовп не схильний до активних дій. Однак, як у всякого великого скупчення людей в нього є потенціал. Варто статися події, яка вплине на певну частину скупчення, і люди, одержимі спільним прагненням, почнуть діяти.
Активний тип – велика група людей вже має заряджені емоції. Тобто люди прийшли на це місце спеціально, що б підтримати кого-небудь або висловити своє ставлення до ідеї або подій. Люди солідарні й готові на реальні колективні дії. Їх каталізатором може бути зовнішній вплив, наприклад, новина чи виступ з трибуни, так і внутрішній процес. До активного типу масового скупчення людей належать натовп в момент катастрофи або аварії. Під час небезпеки свідомість людини звужується, здатність тверезо мислити втрачається, проявляють себе тільки рефлекси, автоматизми, бездумні фізичні дії.
Агресивний тип натовпу є результатом заздалегідь спланованих дій організаторів заходу або наслідком розвитку активного типу масового скупчення людей. До нього належить, приміром, натовп мародерів, коли жага наживи переважає над страхом бути спійманим, покараними.
Правила безпечної поведінки у натовпі
Щоб в активному чи агресивному середовищі вийти з місця масового скупчення людей без ушкоджень, фахівці рекомендують дотримуватися певних правил:
- приходьте на масові зібрання з рідними, друзями
- одягайтеся та взувайтеся зручно: не бажаі просторі сукні, балахони, підбори
- сережки і пірсинг краще залишити вдома
- не надягайте краватки, шарфи, ланцюжки, намиста і все інше, що може перебувати на шиї
- зважайте на алкогольгне сп’яніння учасників хзаходу та наявність пляшок як небезпеки
- прорахуйте заздалегідь ходи відступу і перебувайте ближче до них
- уникайте найбільш небезпечних місць: простору біля сцени, роздягалень, вузьких проходів, скляних вітрин
- а разі загострення ситуації й неможливості вибігти в натовпу – зімітуйте серцевий напад чи позиви до блювання. Таким чином люди навколо розступляться.
- якщо натовп рухається, намагайтеся пересуватися разом з усіма, за течією, тільки не проти або поперек основної маси, так, аби вас не відтіснили до центру, де тиснуть з усіх боків і вибратися звідти буде дуже важко.
- тримайтеся ближче до краю натовпу, остерігайтеся поручнів, кутів і сходинок
- не хапайтеся за поручні, перила, інші предмети: у вас може не вистачити сил за них втриматися
- якщо події в місці масового скупчення людей події набули агресивного характеру, то забудьте про втрачені речі: потягнувшись за ними, ви ризикуєте впасти
- у щільному натовпі, щоб вас не здавили з боків, зігніть руки в ліктях і притисніть до боків, напружте всі м’язи й пересувайтеся до виходу. Найбільш уразливі місця при цьому – ребра, живіт, груди
- якщо ви впали, спробуйте різким стрибком піднятися на ноги, в цій ситуації ви не повинні нехтувати ні якими засобами – чіпляйтеся за людей, одяг. Якщо не вийшло – прийміть позу ембріона й перечекайте людський потік
- не робіть різких рухів
- якщо натовп розганяє міліція або війська, не біжіть їм назустріч, намагаючись знайти допомогу або пояснити вашу невинність. У цей момент ніхто не буде з’ясовувати ситуацію, а удар кийком ви отримаєте.
Будьте чемні