вибори

Черкаський осередок Громадянської мережі ОПОРА вважає, що вибори на Черкащині пройшли без значних порушень, які могли б суттєво вплинути на результати волевиявлення.

Проте досі мають місце вже звичні проблеми, з якими доводиться зіштовхуватися на кожних виборах, зокрема: подекуди непрофесійність членів дільничних виборчих комісій, неналежне матеріально-технічне забезпечення ДВК від окружних виборчих комісій, агітація в день голосування та день «тиші», перебування на дільницях невідомих осіб без документів тощо.

Нині спостерігачі черкаської ОПОРИ продовжують працювати на окружних виборчих комісіях, де фіксують системні порушення процедури передачі протоколів з ДВК на ОВК, наявність у членів комісій дільничного рівня печаток, хоча останні повинні залишатись у приміщенні для голосування, або ж уточнення даних протоколів у незаконний спосіб. Підсумки етапу встановлення результатів голосування та роботу ОВК окремо досліджують наші спостерігачі. Висновки буде оприлюднено одразу по завершенню етапу прийому протоколів від ДВК до ОВК.

Типові порушення, зафіксовані в ході голосування та підрахунку голосів
Протягом дня голосування спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА у Черкаській області здійснювали спостереження за роботою дільничних і окружних виборчих комісій й за дотриманням усіма суб’єктами виборчого процесу визначених законодавством процедур. Комплексний моніторинг і фіксація порушень здійснювався на етапі проведення підготовчого засідання дільничних виборчих комісій й відкриття дільниць, в ході проведення голосування, при підрахунку голосів на ДВК і прийнятті документації дільничних виборчих комісій на засіданні ОВК.

Зокрема, мали місце процедурні порушення членів дільничних виборчих комісій. Так, у селищі Вільшана (ДВК № 710011) на дільниці була лише одна переносна скринька, а у селі Веселий кут (ДВК № 710565) бюлетені привезли в розпакованому вигляді з сільської ради, де вони і зберігалися, хоча, згідно закону, вони мали бути в сейфі на дільниці. На спеціальній дільниці № 710173 (де лише 100 виборців), що у Звенигородській центральній районній лікарні була лише одна кабінка для голосування, а на дільниці 710500 – недостатня кількість бюлетенів, зокрема на дільниці до ВДРВ внесено 265 виборців, хоча бюлетенів було наявно – 260 та 264 (списки по одномандатному та загальнодержавному округах).

Досить поширеною проблемою залишається переписування протоколів. ОПОРА наголошує, що це є грубим порушенням Закону, адже не можливо проконтролювати, які дані можуть бути внесені у протоколи безпосередньо на ОВК без присутності членів комісії і спостерігачів. Такі порушення були зафіксовані на окружних комісіях № 196 та № 199.

Досі агітують в день голосування та день «тиші». Наприклад, у місті Городище, по вул. Водоп’янова у день голосування було рознесено матеріали від Геннадія Бобова (кандидата по округу № 196), які мали ознаки агітаційної продукції, хоча формально агітацією їх називати не можна.

По різним містам області у день голосування була розміщена різноманітна агітаційна продукція за певні партії чи кандидатів. Наприклад, у Черкасах були зафіксовані агітаційні плакати, примотані скотчем до стовпів Валентини Жуковської (безпартійна, самовисування), Андрія Габрова (партія «Народний фронт»), Олега Петренка (партія «Блок Петра Порошенка»), партії «Правий сектор».

Зазначимо, що мали місце і випадки порушення законодавства стосовна громадських спостерігачів. Так, на дільниці № 710354, що в селищі Стеблів, спостерігачу ОПОРИ представники дільничної комісії відмовили надати копію протоколу про підрахунок голосів.
Крім цього, На дільниці № 710713, що в селі Руська поляна (округ №197), спостерігачі від «Радикальної партії» зафіксували, що члени дільничної комісії під час підрахунку голосів перевернули всі скриньки з бюлетенями одночасно. Після того, як спостерігачі звернули на це увагу та зібрались складати акти, було здійснено спробу вигнати спостерігачів з приміщення головою ДВК.
Також подекуди члени дільничних комісій недосконало знають законодавство, через що виникають різноманітні проблеми. Так, на дільниці № 710418 у селі Погибляк Лисянского району Черкаської області (округ №199) розійшлись члени дільничної комісії після того, як голова комісії, заступник та двоє членів комісії відбули на ОВК з виборчою документацією. Спостерігача ОПОРИ також попросили залишити приміщення ДВК. Де лишалась на той момент печатка комісії, за яку відповідає секретар, невідомо. Спостерігач повідомила, що в приміщенні відсутнє опалення і було надзвичайно холодно, тому логічно, що члени комісії покинули приміщення. Хоча, згідно ч.4 ст.93 Закону: «Секретар дільничної виборчої комісії, інші члени комісії, які не супроводжують транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, залишаються у приміщенні дільничної виборчої комісії до отримання повідомлення про прийняття протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі окружною виборчою комісією. Під час транспортування виборчої документації печатка дільничної виборчої комісії зберігається у сейфі (металевій шафі) у приміщенні дільничної виборчої комісії».
Окремо зауважимо, що протягом дня голосування була розповсюджена різноманітна інформація та чутки про ймовірний підкуп виборців та інші незрозумілі схеми, проте жодного випадку такого роду порушень зафіксовано не було.
Це свідчить про зниження впливу адміністративного ресурсу та підкупу на виборців. Тим не менше, всі факти, зафіксовані спостерігачами та журналістами, повинні розслідуватись правоохоронним органами з метою профілактики порушень в перспективі та покарання винних за незаконні дії.

загрузка...

Автор статті

кореспондент, редактор стрічки

Будьте чемні

Залиште відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.