Черкаська обласна організація Комітету виборців України під час цьогорічної виборчої кампанії сподівається на підтримку з черкащан та жителів області у виявленні та фіксації порушень виборчого законодавства, задля чого запустила проект «Інтерактивна мапа порушень виборчого законодавства» та створила групу у Facebook «Черкащина: захистимо вибір».
Про це йшлося на прес-конференції 7 серпня.
Проект «Інтерактивна мапа порушень виборчого законодавства» діє на сайті Комітету cvu.ck.ua. Цей інтернет-сервіс передбачає, що будь-хто охочий може вказати на випадки порушень до чи під час виборів, навіть ілюструючи їх фото- чи відео підтвердженням.
На карті вже зафіксовано 20 порушень, причому лідирує за їх кількістю округ №199, у той час, як у окрузі №200 поки що не зафіксовано жодного. Лідером із кількості зафіксованих порушень є Валентин Ничипоренко та його громадська ініціатива «Люди мають жити краще».
Тож активісти КВУ констатують, що значна кількість потенційних народних обранців, незважаючи на закон, почала агітаційну діяльність задовго не тільки до реєстрації у Центральній виборчій комісії, а й до офіційного старту виборчої кампанії – 30 липня. Ситуацію напередодні виборчої кампанії фахівці почали моніторити ще в червні.
Спостерігачі визначили, що найбільш активно вели агітацію кандидати в одномандатних округах. Окрім Ничипоренка, відзначилися високою активністю Богдан Губський (округ № 197) та Валентина Жуковська (округ № 194). Не відстають від них партійні діячі КПУ, Партії регіонів, «Україна – Вперед!» і «Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина».
Непрямий підкуп виборців – друга й абсолютно не нова тенденція цьогорічної кампанії. За словами Юрія Саса, голови Черкаської обласної організації Комітету виборців України, важко викрити факти підкупу не тому, що їх приховують – навпаки, ними чи не вихваляються – а через те, що такий «підкуп» подається під соусом агітаційних матеріалів.
– Усе, що дешевше близько 38 гривень, – будь це шкільний щоденник із символікою партії чи кілограм гречки з наліпкою «від депутата такого-то» – за законом підпадає під «агітку». Цим і спекулюють нинішні кандидати, – наголошує Сас.
Знесення «мовного» наметового містечка на Соборній площі Черкаси із подальшими спробами обшуку штабу об’єднаної опозиції представники КВУ вважають яскравим свідченням недотримання конституційних свобод громадян.
– Суд не може скасувати дію Конституції на окремому майдані окремого міста, посилаючись на «шкільні базари», – вважають вони.
В ході виборчої кампанії спеціалісти КВУ обіцяють тримати руку на пульсі подій і відкрито поширювати результати моніторингу.
Юлія Кнюпа
Будьте чемні