Відповідно до соціальних ініціатив Президента у області влітку ввели додаткові посади соціальних працівників. Так вирішили в державі допомагати малозабезпеченим, пенсіонерам, інвалідам та усім тим, хто опинився наодинці зі складними життєвими проблемами. Про перші результати роботи фахівці днями розповіли у обласній державній адміністрації.

На зустріч із журналістами запросили начальників відділів та працівників центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Вони кажуть, що за останні кілька місяців якість соціальних послуг значно покращилася, люди повірили в те, що їм реально можуть допомогти. У подальшому фаховий рівень працівників підвищуватимуть, застосовуватимуть сучасні технології для раннього виявлення родин із дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, попереджуватимуть вилучення дітей з сім’ї.
– Не люди повинні і ти до нас, а ми з вами повинні іти до людей. Ми так і стараємося працювати, – розповідає колишній педагог Любов Попович з Руської Поляни. – Ми провели за три місяці 68 інспектувань і виявили 28 сімей, які потребують допомоги.
У деякі родини фахівці з соціальної роботи ходять лише з правоохоронцями. Щоправда, питання їх індивідуального захисту під час інспектувань не вирішене.
– Ми стараємося працювати не самі по собі, а долучатися до заходів, які проходять у селі. Ми також шукаємо спонсорів. Вони бачать, що служба молода, ми хочемо допомогти людям і допомагають нам, – додає вона. – Проводимо бесіди у школах, іноді діти там не можуть перед вчителями розкритися так, як перед нами. А у родинах часто зустрічають нас недоброзичливо, але після спілкування таки розкриваються і просять про допомогу.
– Наше село з населенням 4 тисячі, багато приїжджих, – говорить Тамара Матвєєва з Мошен. – Це певна специфіка. Під час 40 інспектувань ми виявили 17 родин у складних життєвих обставинах. З них 9 взяли під супровід.

В основному, фахівці працюють з одинокими мамами, переважна більшість яких – вихованки інтернатів. Такі жінки зовсім не пристосовані до життя. Навіть борщ доводиться вчити варити.
– Доводиться навчати елементарному, готувати, прибирати, зразу і сльози бувають, а вже через три місяці, коли приходжу, питають: а в мене чисто? – ділиться враженнями жінка. – Допомагаємо з житлом. У нас були емігранти з Молдови, у родині троє діток. Ми у Смілянському районі недорогі будинки продивилися і допомогли придбати житло. Люди задоволені, вже і на новосілля запрошували. Але нагодувати і одягнути – лише перший етап.
Найбільшою проблемою жінка називає зневіру. Саме через неї черкащани не можуть протистояти негараздам, опускаються до пияцтва та агресії. Тамара Василівна розповіла одну історію. Вона показова тим, що саме так працюють фахівці з соціальної роботи. На її думку, легенда про жебрака і художника найповніше розкриває сенс їхньої роботи.
– Одного разу при дорозі сидів жебрак. Усі проходили повз. А художник зупинився і вирішив намалювати чоловіка, – розповіла фахівець. – Коли жебрак поглянув на картину – побачив там гарного дорого одягненого красеня біля шикарного авто. Митець пояснив: я бачу тебе таким. А за 5 років біля художника зупинився сучасний автомобіль і чоловік запитав, чи впізнає його художник. Той знизав плечима. А чоловік промовив: «Я той жебрак, якого ви намалювали. Тоді ви допомогли повірити в себе». Хочу, щоб нам Господь допоміг кожного дня бути тими художниками, щоб ми допомагали людям стати великими.
У липні цього року допомагати уразливим верствам населення краю стало на 368 фахівців більше. Держава виділила на це понад 13 мільйонів гривень. Працювати у галузь прийшли переважно жінки, 80 % мають вищу освіту. Більшість посад розподілили на сільську місцевість. Місту дісталося лише 23 % додаткових посад. Завдяки новим стандартам вдалося виявити більше проблемних родин. Так, у 2011 році таких було 557, за 9 місяців поточного року – 2417.
– З моменту введення цих посад під соціальним супроводом перебуває 1185 родин. Ніби не так і багато. Але якщо у явити, що за цією цифрою ще 2,5 тис. дітей, їхні родичі, які мають змогу подолати складні життєві обставини і стати щасливими, то це немала робота, – каже начальник відділу Обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Лідія Юрченко. – І не варто забувати, що вона лише розпочалася і люди тільки прийшли на роботу, різного віку і фаху, і їм нині доводиться багато навчатися, щоб надавати допомогу. Знань дуже багато, бо допомога комплексна. І психологія, і медицина, і педагогіка.

За її словами, за звітний період від оформлення до інтернату урятували 19 черкаських дітей, четверо діток повернулися жити в родини. Нині вже понад 100 родин почали змінювати своє життя: займатися працевлаштуванням, лікуватися від алкоголізму, навчатися, отримали матеріальну допомогу тощо.
– Важливо налагоджувати співпрацю з іншими структурними підрозділами, – говорить Лідія Іванівна. – Тому дуже важливо, щоб нам допомагали і медики, і освітяни, і сільські голови. Введення посад фахівця з соціальної роботи дуже ефективне, оскільки є конкретна людина, яка відповідає за конкретну роботу і за конкретні результати. Бо коли всі співпрацюють, але не відповідають, результату як такого не було.
Фахівці говорять, їхня робота – потрібна і важлива для українського суспільства. Вони – надія для багатьох зневірених, практична допомога для непоінформованих, шанс почати нове життя, розрада. Фахівці відзначають: порозумітися подекуди важко, бо люди не вірять у те, що їм безоплатно допоможуть. Лишилося ще вирішити питання транспорту та захисту для фахівців. Перше частково вирішене тим, що відтепер фахівці працюють на місці. А ще – поширення інформації про роботу соціальних працівників, аби люди легше йшли на контакт. У місті, кажуть фахівці, люди зовсім закриті.
– Ще одна проблема – розподіл обов’язків між спеціалістами інших галузей – медиками, освітянами, міліцією тощо, – каже керівник. – Тому створений дорадчий орган, на засіданні якого визначають, що саме можуть зробити структурні підрозділи, щоб допомогти родині.
Якщо у вашій родині біда або ж ви знаєте родини, які потребують соціальної підтримки, звертайтеся до
Черкаського обласного центру соціальних послуг:
вул. Громова, 10, к.508–512
тел./факс 63-05-54, 63-54-97
e-mail: winners@ukrpost.ua
Марія МАЛИНОВСЬКА
Будьте чемні