Концентрація міді у водах Кременчуцького водосховища в акваторії м.Черкас перевищує гранично допустимі норми у 10 разів. У кілька разів також перевищена концентрація у воді азоту, хрому, фенолу, марганцю та цинку. Про це повідомив начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань, передає кореспондент УНН-Центр.
Азоту у воді у півтора рази більше, ніж це допускають рибогосподарські нормативи якості води. Вміст хрому у 4 рази більший, марганцю — до 2,7 разів, цинку — до 4,8. Найвищі ж концентрації міді, що перевищували гранично допустимі норми в 10 разів, були зафіксовані в створі, що знаходиться на 6 км нижче від м.Черкаси.
Поверхнева вода в межах міста Черкаси у порівнянні з водою, що знаходиться вище (в районі дамби), більше забруднена натрієм, азотом нітратним, фенолом та АСПАР – в 1,7; 2,0; 2,5; 1,5 рази відповідно.
“Газовий склад води в межах норми. Але це дані за ІV квартал, тобто за жовтень-грудень 2015 року. У січні завдяки сильним морозам Дніпро вкрився кригою, а значить, вміст кисню міг суттєво зменшитись”, – розповів Віталій Постригань.
Якість води в цей осінньо-зимовий період ще й покращилась в порівнянні з жарким періодом літа, так як концентрації міді, цинку та марганцю зменшились в 6; 2,8; 2 рази відповідно. Якщо ж порівнювати результати аналізу проб за ІV квартал 2015 року з даними за той же період 2014 року, то середній вміст міді зменшився в 16,5 раз.
На думку Віталія Постриганя, стан природної води знаходиться в прямій залежності від господарської діяльності людини. Проте, як наголошується в Національній програмі екологічного оздоровлення басейну Дніпра, збереження тенденції до погіршення екологічного стану водних об’єктів басейну Дніпра в майбутньому може загрожувати біологічно-генетичною деградацією населення України.
Для оцінки забруднення води використовуються рибогосподарські нормативи якості води. Це така гранично допустима концентрація шкідливої речовини у воді, що не повинна зашкодити популяції риб. Ці показники є більш жорсткими в порівнянні з санітарно-побутовими нормативами і дозволяють своєчасно реагувати на екологічні зміни в водоймах.
Додамо, що відбір проб води в акваторії м.Черкаси проводиться лабораторією гідрометеослужби на трьох створах по шести вертикалях. По кожній вертикалі проби відбираються по двом горизонтам – на відстані 0,5 м від поверхні та близько дна.
Будьте чемні