Стань під прапор синьо-жовтий — стяг відважних прабатьків,
Доторкнися позолоти запорозьких козаків… (Олесь Лупій)
23 серпня, напередодні Дня незалежності України, ми відзначаємо свято одного із символів нашої держави – День Державного Прапора України. На загальнодержавному рівні свято було встановлено у 2004 році, до цього воно відзначалося лише на муніципальному рівні в Києві 24 липня. Саме цього дня у 1990 році синьо-жовтий прапор було піднято над Київською мерією.
Відповідно до Конституції України, державним прапором визначено “стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів” (Ст. 20). Власне, такі кольори використовувалися в українських землях віддавна, починаючи від Київської Русі. У незалежній державі прапор був офіційно встановлений 28 січня 1992 року постановою Верховної Ради України, задовго до затвердження нової Конституції.
У 2009 році відзначення Дня Державного Прапора України поповнилося офіційною церемонією підняття прапора о 9 годині в містах Києві та Севастополі, обласних та районних центрах, інших населених пунктах України, за участю діячів науки та культури, представників міжнародних, громадських, релігійних організацій, політичних партій.
Народ же зазвичай відзначає це свято цікавими флешмобами та акціями. Так, в Івано-Франківську у 2012 році молодь влаштувала акцію для жителів та гостей міста. Активісти вітали перехожих зі святом, розказували історію прапора та пов’язували на руки жовто-блакитні стрічки. У 2010 в Тернополі розгорнули найдовший прапор України завдовжки 9,5 км та завширшки 0,75 км, оточивши увесь Тернопільский став.
Черкаси, звісно, як серце України, не пасуть задніх. Цього року, щоправда, у День незалежності, велосипедна спільнота міста планує встановити світовий рекорд: під час флешмобу, учасники якого будуть одягнуті в сині або жовті футболки, планується утворити найбільший живий рухомий прапор. Однак не лише велосипедисти можуть приєднатися до святкування Дня Державного Прапора. По всій Україні лунає заклик вивісити сьогодні прапор на будинках, балконах, вікнах, аби прикрасити рідну землю стягами.
Місто на “Че” приєднується до заклику. Нехай синьо-жовто буде всюди, а прапори майорять на кожному будинку, щоб аж дух захоплювало від гордості за рідну країну.
Будьте чемні