Відомого психолога Інну Лук’янець намагалися обманути шахраї, які представилися “службою безпеки ПриватБанку”. Злодюжки погрожували блокуванням карт, а потім спробували зламати картковий рахунок і зняти кошти з картки Інни, після того, як вона відмовилася повідомляти їм особисті дані.
Про це Інна написала на своїй сторінці у Фейсбуці.
“Зателефонували тілько що зі служби безпеки Приватбанку, так представилися. Сказали, що у них збій у системі і всі картки будуть заблоковані на 62 банківських дні. Для того, щоб цього уникнути, їм потрібно підняти рівень захисту. Для цього вони мають задати мені три питання. Запитання були про мої персональні дані, я сказала, що не даю незнайомим людям таку інформацію. Мені емоційно відповіли, що блокують мої картки. А через хвилину був дзвінок із приватбанківського номеру, що тільки що я спробувала ввійти в якусь там їхню систему. Спроба не вдалася, – написала Інна. – Я так розумію, це, мабуть, шахрайство?”
-
Підвищення кредитного ліміту. Невідомий, який представляється співробітником банку, пропонує продовжити дію кредитної картки, або підвищіти кредитний ліміт на ній. Отримавши згоду на пропозицію, повідомляють, що для здійснення необхідної операції йому потрібні номер картки, термін її дії та розміщений під магнітною стрічкою cvv-код. Виказавши ці реквізити, людина отримує SMS-повідомлення з паролем доступу, який, не замислюючись, диктує шахраєві. Через кілька хвилин на мобільний приходить смс з банку, однак на цей раз – про зняття з грошей з рахунку. Інколи постраждалі ще вірять, що SMS про зняття готівки це, мовляв, технічна процедура, і через кілька хвилин гроші будуть нараховані, але згодом розуміють, що це обман.
-
Блокування картки через воєнні дії на сході. Знову ж таки спрацьовує схема “дзвінка клієнтові з банку”, де в ході розмови шахрай повідомляє, що в зв’язку з воєнними діями на сході потрібно обновити/підтвердити ваші данні, інакше картки будуть заблоковані. Далі все йде по відпрацьованому сценарію. Переляканий клієнт банку виказує всю персональну інформацію, включаючи секретні паролі й смс, а отже лишається з пустими кишенями.
-
Помилкове поповнення мобільного. Ви отримуєте SMS про поповнення рахунку вашого мобільного від невідомого. Через деякий час – дзвінок від дівчини, мовляв, вибачте, але я помилково поповнила ваш рахунок, поверніть, будь ласка, гроші. Ця чемна дівчина навідь розкаже, що саме натиснути на мобільному, щоб повернути їй гроші, якщо ви не знаєте. І ось, через деякий час, ваш мобільний вже заблокований, а через систему інтернет-банкінгу зняті кошти. Але про це ви дізнаєтеся не одразу, бо ваш номер мобільного вже не ваш – він у руках шахрая.
-
Об’ява про продаж/покупку в Інтернет. Ви дали объяву про продаж дитячої колиски чи весільної сукні в Інтернет. Вам дзвонять, цікавляться й погоджуються з ціною. Для перерахунку пропонують швидкий спосіб – перекнути гроші на картку ПриватБанку. Чому саме цього банку? По-перше, цих карток велика кількість, майже у кожного другого вона є, по-друге, банкомати та термінали ПриватБанку майже на кожному кроці. Вам повідомляють, що зараз перекажуть кошти. А через деякий час передзвонюють й кажуть, що щось не виходить, мабуть треба підтвердити, що на картці є гроші й вона платіжна. Далі, в телефонному режимі, клієнта “підводять” до банкомату чи терміналу й надиктовують комбінацію для грошового переказу, яку власними руками набірає клієнт. Далі приходить SMS з кодом підтверждення, який дуже чекає шахрай. Ви говорете цей код і все – грошей на картці більше немає.
-
Благодійні операції. Ви шукали волонтерів для передачі теплого одягу бійцям АТО, або ви людина, якій самій потрібна домопога, і збираєте кошти на операцію чи лікування. Дзвінок на мобільний, шахрай каже що готовий перерахувати гроші на допомогу. Але гроші будуть перераховуватися з поточного рахунку фірми, а для цього, начебто, треба підтвердити платіжність картки в банкоматі чи терміналі. Й зробити це потрібно терміново, бо, начебто, завтра вже буде пізно. Чи то директор фірми поїде у відпустку, чи то кінець місяця, й бухгалтер не зможе зробити платіж. І знову мобільний, банкомат, незнайома комбінація цифр, диктування SMS-паролю…все. Грошей нема.
Будьте чемні