Валентина Захарченко, черкаський психолог, кандидат на європейського сертифікованого транзакційного аналітика в області психотерапії, засновник Сімейного центру «Мій Світ» та Дитячого клубу «Мій СвітОК»
Відразу відповім – психологічні та творчі майстер-класи дають багато. І не лише дітям, а й їхнім батькам. Професійно спланований, він допомагає дітям більше розкриватися, довіряти, відчувати себе важливими. А батькам – отримати додаткову інформацію про дітей. Оскільки діти потрапляють у нове середовище, нову обстановку, де їх натомість приймають такими, якими вони є, намагаються допомогти, а не змінити.
У повсякденному житті дорослі та діти зазвичай потрапляють в одні й ті ж ситуації. Численні класи у школах, не набагато менші групи в дитсадках, націлені на результат спортивні, танцювальні та інші гуртки та клуби унеможливлюють індивідуальний підхід до кожної дитини. Тому нерідко діти слідують інструкціям, приписам, правилам, тому що так прийнято, так вимагається, і мало розкриваються в емоційному плані. Або навпаки – бунтують проти правил, і в такому випадку створюють додаткові труднощі собі, педагогам та батькам.
Впевнена, що емоційна сфера дітей залишається не розкритою, і не тому, що педагоги чи батьки не бажають цього, а тому, що цим мають займатися інші спеціалісти – психологи. Батьки також слідують своїм дорослим правилам, намагаються забезпечити родину та нерідко втомлюються від цього. Тому природно, що дітей вони бачать не так часто, як хотілося б, і приводять із ними менше часу, ніж потрібно.
Під час психологічних та творчих майстер-класів у невеликих групах дітей не оцінюють, не вимагають від них шаблонного результату, успіху. Так, тут також діють правила, однак вони націлені більше на те, щоб діти вчилися довіряти, самовиражатися, доводити розпочате до кінця, поважати свій простір та інших.
Зокрема, психологічні та творчі майстер-класи, клуби, заняття мають давати дітям відчуття того, що вони особливі, важливі, підкреслювати їхні позитивні якості, а також навчати їх працювати в команді, доводити справу до кінця, сприймати інструкції та слідувати їм, виражати себе та свої емоції, експериментувати та пробувати, брати на себе відповідальність та поважати вибір інших.
Підсумовуючи сказане вище, хочу сказати про важливий критерій оцінювання майстер-класів. Якщо ви забираєте дитину з майстер-класу, а її не критикують, не скаржаться, не просять вплинути на поведінку, а навпаки – підкреслюють позитивні сторони, визнають як особливу дитину, дають додаткову інформацію, то це хороші майстер-класи, клуби, заняття, куди можна з упевненістю привести дитину ще не раз. І, звичайно, в першу чергу, важливий вибір самої дитини.
Будьте чемні