ОСББ та ЖБК активно утеплюються на зиму, адже неутеплений будинок втрачає до 70% тепла. Тобто 70% коштів, заплачених за газ, могли б залишитися у кишенях. Ще один аргумент на користь утеплення будинку, який нині «гуляє» соцмережами – чим менше використаємо тепла, тим менше заплатимо Росії за газ.
Десь 70% тепла, яке потрапляє у квартиру, покине її через вікна та стіни. Панельні будинки та будівлі із силікатної цегли пропускають тепло найсильніше – близько 40%. Влітку вони навпаки, затримують тепло, і у квартирах таких споруд дуже жарко, зазначає у своєму блозі мер міста Сергій Одарич.
Щоб уникнути таких проблем, варто утеплити фасад пінопластом, бетолем або мінватою. Товщина утеплювача (пінопласту) має бути не 5 сантиметрів, а саме таку товщину найчастіше використовують при утепленні в цілях економії, а 10 сантиметрів і більше. Варто також робити протипожежні пояси з мінвати через кожні два поверхи, тому що пінопласт дуже швидко горить. Такий випадок трапився у Одесі, будинок, де не було дотримано будівельних норм, дуже швидко повністю згорів, а власники лишилися без помешкань.
– Ціна утеплення зараз складає десь 300 гривень за 1м². Якщо це буде з мінватою –310 за 1м². На жаль, іноді утеплення роблять без мінвати в цілях економії, беруть на себе таку відповідальність, але це насправді небезпечно. Якщо взяти квартиру метражем 40 м², ціна буде десь 6 тис. грн. за утеплення, оскільки половину коштів відшкодовує міська рада за міською програмою допомоги ОСББ. Ось щойно на засіданні міськвиконкому виділили чергові 234 тис. грн на утеплення для ОСББ, – розповів головний спеціаліст відділу сприяння ОСББ департаменту ЖКХ Черкаської міської ради Юрій Кучеренко.
Експерт наголошує: найкращою товщиною пінопласту, придатною для утеплення, є 10-15, а в ідеалі – 20 сантиметрів. Нині, розповів Юрій Олександрович, власникам квартир у будинках, де дуже зекономили і утеплилися лише 5-сантиметровим шаром пінопласту, доводиться все переробляти. А це уже безглузді витрати в стилі «скупий платить двічі». Аналогічний процес зараз відбувається в Польщі – 5-сантиметровий шар зривають, міняючи на товщий.
– 5-сантиметровий пінопласт псується через кілька років, його доводиться здирати. Тому дешевше буде одразу утеплитися мінімум 10 сантиметрами. Утеплення окупляється за кілька років. Це особливо важливо зараз, оскільки подорожчання газу прогнозують аж до 17 гривень за кубометр, – розповів експерт.
Деякі ОСББ повертають за один опалювальний сезон 30-50% ціни за утеплення.
– На утеплення нашого будинку міськвиконком дав 370 тис. грн, іншу половину заплатили ми. Ми утеплювалися потрошку, освоювали по 100, 150 тис. грн. У нас 118 квартир, 1-кімнатні платили 900 грн, 2-кімнатні різних типів 1800 і 1900, 3-кімнатні 2500 і 2900. В результаті тільки за один опалювальний сезон ми зекономили 147 тис. грн. Особисто я раніше економив 500-600 грн за сезон, тепер економлю 1500, тобто рахунки за газ для наших мешканців зменшилися десь втричі. П’ять чи шість квартир відмовилися утеплюватися, я не питаю їх, чи вони жалкують, але мабуть жалкують, бо нині ціни на утеплення дуже піднялися. А були ті, хто відмовлявся від утеплення, але коли доходила справа до них, різко передумували, ми з ними заключали окремі договори, – розповідає Віталій Повх, очільник ОСББ «БПК-4» за адресою Рябоконя, 25.
Утеплення має бути суцільним або хоча б на цілу стіну, оскільки клаптикове утеплення дає дуже низький результат. Варто також утеплювати цоколь і фундамент, оскільки через стіни і фундамент будинок втрачає понад 10 % тепла. Важливо спочатку замінити вікна, а потім уже утеплювати фасад. Інакше – рама і стіна можуть нещільно примикати одне до одного.
Ще одна типова помилка утеплення, особливо, якщо будинок є панельним – «клаптикове» утеплення, коли одна або кілька квартир утеплюються самостійно. При подальшому утепленні стики між «клаптиками» можуть бути негерметичними, при цьому в панельному будинку між закритими швами між панельними швами заводиться волога, яка потрапляє із верхніх поверхів. Через 10-15 років це може призвести до знищення арматури, яка тримає панелі.

– Клаптикове утеплення характерне тим, що стіна під клаптиком пінопласту тепла, а стіна навколо – промерзає. Ми знаємо із фізики: холодне зменшується, а тепле розширюється. Через якийсь час підуть тріщини через різницю в температурі між ділянками стіни. Тому міськрада зобов’язала нас у договорах із ОСББ ставити пункт про повне утеплення протягом трьох років. Тим паче, зараз для них існує не тільки міська програма, а й державна. Згідно неї може бути компенсовано десь 20-30% вартості ремонту. Таким чином, компенсується десь 70% від суми, потрібної на утеплення. Також, згідно держпрограми, можна взяти кредит у «Ощадбанку» та «Укргазбанку» під 25% річних, а половину відсотків оплатить місто, – запевняє Юрій Кучеренко. – ОСББ, які вже утеплилися, платять втричі менше за сусідів.

– Можу навести багато прикладів успішно утеплених ОСББ. Наприклад, за адресою Пастерівська, 1 – перші наважилися взяти кредит. Сумгаїтська, 19/1 – там частина будинку об’єднана у ОСББ, частина ні. І там, де утеплена частина будинку, платять за тепло десь утричі менше, ніж сусіди. Якщо порівняти їхні рахунки – ви побачите фантастичну різницю. Рябоконя, 25 – там перестелили покрівлю, замінили електромережу, труби, утеплилися, а це – стара «хрущівка», – розповідає спеціаліст.
Деякі ОСББ можуть пишатися тим, що їхнє утеплення вже повністю «окупилося».
– Ми утеплювалися три роки – із 2011-го. Використали 350 тис. грн – це кошти власників, і 350 тис. за міською програмою нам надав міськвиконком. На той час не було держпрограми, але було дуже багато вимог. Довелося робити проект, експертизи, договір по авторському нагляду, технічний нагляд. Тоді утеплення пінопластом товщиною 8 см обходилося нам у 220-240 грн за 1 м². Оскільки 50 % ціни нам відшкодовували, то це обходилося по 110 грн. на 1 м². Жителі платили по факту: ми міряли метраж кожної квартири і давали жителям рахунки. У когось виходило 3 тис. грн, у когось – 1500. Також у нас стоять також лічильники та ІТП. За газ минулого року ми платили 3,20 грн за 1 м², в той час як у місті ціна була 9,10 грн за м². У цьому році ми так думаємо, що ціна може скласти по місту й 19 грн, а у нас це буде 7 грн орієнтовно. Щодо гарячої води – ми її гріємо самі на ІТП. Коштує вона нам 6 грн за кубометр. Міська ціна – 45 грн, – розповідає Володимир Барабаш, голова правління ОСББ за адресою Сумгаїтська 19/1.
Будьте чемні