
Травневі свята в мешканців п’ятиповерхівки в смт Катеринопіль минули під загрозою життя. 8 травня в одному з під’їздів будинку по вулиці Петровського, 41А обвалилася плита покриття на технічному поверсі. Офіційна експертиза ще не встановила причин руйнації. Та люди нарікають: будинок за 20 років жодного разу не ремонтували, майже 10 років у ньому протікає дах, до всього ще й будівельники звели приміщення неякісно.
У найновішого багатоквартирного будинку Катеринополя багатий “послужний” список: гарячої води в ньому немає, кілька років і опалення не було, холодна – до останнього поверху не доходить, та ще й коштує майже 20 грн. за кубометр, торік більше тисячі гривень з кожної квартири зібрали на ремонт даху, та аварії не уникли.

8 травня в обідню перерву мешканець квартири на 5 поверсі Геннадій Джус прийшов додому і почув гуркіт на даху, піднявся туди і виявив, що одна з плит впала. Дочка чоловіка каже, що тато в сорочці народився, адже ваги цієї плити інші конструкції могли не витримати і будинок міг завалитися.
Рятувальники та представники влади прибули на місце події без затримок, оглянули будівлю на свій страх і ризик. В акті обстеження житлового будинку зазначено, що на даху відбулося руйнування залізобетонної ребристої плити покриття, що спричинило створення аварійної ситуації, загрозу обвалення сусідньої плити за рахунок руйнації цегляного стовпа внутрішньої несучої стіни. Серед причин такого рунування попередньо визначили: втрата несучої здатності цегляної кладки внутрішньої стіни в місці опори плит покриття, нахил покрівлі виконаний за рахунок будівельного сміття, а не утеплювача, що призвело до збільшеня навантаженя на плити покриття, також відсутня анкеровка плит покриття та опорні подушки під ними, покриття опирання ребер плити ПР 57-12 менше нормативного.

– Ми людям запропонували переселитися в місцевий готель, який обслуговує комунальне підприємство, там 10 номерів, надати транспорт для підвезення особистих речей, та люди виявили бажання проживати в родичів, – говорить перший заступник голови Катеринопільської РДА Олександр Вовкотруб. – Проблема існує по всій країні. Тут є питання щодо створенння ОСББ, адже коли є юридична особа – є механізм виділення коштів. Кілька разів сюди виїздили фахівці, еменесники, та квартири приватизовані, а дах та підвал – висіли в повітрі. КП було банкрутом і будинки на балансі ніде не стояли.
З 17 багатоквартирних будинків селища, поки що лише два наважилися сворити ОСББ. За рахунок цього, запевняє керівництво району, в цих будинках проблем менше.
– Якщо треба створити ОСББ, тоді нехай КП відремонтує дах, водогін і все інше, а потім можна створювати, – вважає житель будинку Микола.
Пенсіонер переконаний, що людям це загрожує боргово ямою.
Увесь час в їхньому будинку покрівля була дірявою, жильці писали листи і Прем’єру, і Президенту, і губернатору, та допомоги й досі не отримали.

Рік тому місцеве КП таки взяло всі багатоповерхівки селища на баланс. Та коштів проводити там ремонтні роботи – катма. Днями цей будинок, а також сусідній, зведений на 5 років раніше, вже оглянув експерт Черкаського науково-дослідного проектного інституту. Його вердикт невтішний: обидві будівлі потребують негайного зведення шатрових дахів. Якщо почнуться дощі, загроза руйнування зросте у рази.
Шатровий дах – це такий, усі скати якого в вигляді рівнобедрених трикутників сходяться в одній точці. Визначальним його елементом є симетричність, добре забезпечує захист від впливів навколишнього середовища.
У селищному бюджеті, зрозуміло, ані копійки на такі витрати не передбачено, а ось у районному є аж 30 тис. грн. на ліквідацію надзвичайних ситуацій. Місцеві владці говорять, що про зведення шатрових дахів думають давно, та коштують такі конструкції від 600 до 800 тис. грн.
За тиждень влада обіцяє визначитися, що робити далі.
Нині на технічному поверсі встановлені підпорки. Фахівці заспокоюють, що ситуація не критична, та потребує негайного реагування. Прогнозують, що кошти на реконструкцію даху отримають з обласного бюджету на умовах співфінансування.
Марія МАЛИНОВСЬКА
Будьте чемні