Нещодавно громада Тальнівщини приходила в обласну раду, аби депутати дали правову оцінку незаконним діям, які відбуваються в їхньому районі. Тальнівчани стверджували, що землю, на якій вони працюють, переоформлюють на підставних осіб.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Тальнівщині депутат облради “віджимає” землі, – селяни
Нагадаємо, 20 квітня поточного року у селі Лісовому Тальнівського району Черкаської області група осіб, представившись співробітниками фермерського господарства “Джерело-Г”, напали на фермерів ФГ “Зернятко Плюс”, завдали їм тілесних ушкоджень та викрали трактор “Джон Дір”, вартістю понад 6 млн грн. Трактор “Джон Дір”, попри звернення до правоохоронних органів, досі незаконно утримується на базі ФГ “Джерело-Г”. В свою чергу, протягом тижня міліція Черкаської області не реєструє в ЄРДР заяву про злочин щодо викрадення трактора, що належить товариству “Імпульс Плюс”.
Головне управління Держземагентства у Черкаській області у свою чергу повідомило:
Встановлено, що згідно договору оренди землі, укладеного 07.02.2011 між Тальнівською райдержадміністрації і СФГ «Джерело-Г», господарство використовувало земельну ділянку площею 78,6699 га, з них 60,6557 га за рахунок земель резервного фонду і 18,0142 га – за рахунок земель запасу, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адмінмежах Лісівської сільської ради терміном до 31.08.2011. Договір оренди зареєстровано у Відділі Держкомзему в районі.
Додаткова угода до зазначеного договору оренди землі, укладена 26.10.2011 між Тальнівською райдержадміністрації і СФГ «Джерело-Г», щодо поновлення дії договору оренди землі від 07.02.2011 з 01.09.2011 по 31.08.2016, без її державної реєстрації у Відділі Держкомзему в районі відповідно до статей 125 і 126 Земельного кодексу України.
04.02.2014 до Головного управління надійшла від гр. Руденко Р.В. заява про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Лісівської сільської ради.
Головне управління наказом від 07.02.2014 №ЧК/7124085800:01:001/00002054 надало гр. Руденко Р.В. дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 46,3459 га для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Лісівської сільської ради.
Наказом Головного управління від 16.06.2014 №23-1546/14-14-СГ затверджено виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 46,3463 га для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Лісівської сільської ради та передано Руденко Р.В. вказану ділянку в оренду терміном на 20 років. Договір оренди землі, укладений між Руденко Р.В. і Головним управлінням, зареєстрований 04.11.2014 за № 7567213 відповідно до вимог статей 125 і 126 Земельного кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до статті 31 Закону України «Про оренду землі» (далі – Закон) договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Спори, пов’язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку, як це передбачено стаття 35 Закону.
Крім того, захист прав орендаря та орендодавця на орендовану земельну ділянку передбачено статтею 27 Закону. Так, орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону. Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об’єднаннями та організаціями.
Додатково повідомляємо, що відповідно до статті 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Таким органом на сьогодні є Державна інспекція сільського господарства України та її територіальні органи.
Будьте чемні