
Урочистості, присвячені 365-річниці заснування Першої Української Козацької держави відбулися сьогодні у її столиці, Чигирині.

Розпочалося святкування молебнем у храмі святих Апостолів Петра і Павла – молебінь за українських воїнів, що захищають Батьківщину на Східному фронті, провів митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан (УПЦ КП). На молебні були присутні голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко, героїчний полковник Юлій Мамчур, голова облради Валентина Ткаченко, в.о. ректора ЧНУ, екс-голова ОДА Олександр Черевко.

Під час урочистостей на Богдановій горі учасники дійства під час хвилини мовчання згадали поіменно всіх загиблих на Сході черкащан. Голова ОДА зачитав вітання від Президента Петра Порошенка та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка.















У бастіоні Петра Дорошенка молодь посвятили у козаки: на вірність Українському козацтву та єдиній суверенній соборній Україні присягнуло 19 ліцеїстів Черкаського козацького ліцею – діти 8-го класу ЗОШ №6, серед яких шестеро дівчат.

Церемонію посвяти проводив отаман Черкаського обласного товариства Українського реєстрового козацтва Борис Марченко. Він виголосив слова присяги, які повторили хлопці та дівчата. Після того ліцеїсти, ставши на одне коліно, поцілували хрест, ікону, шаблю і прапор України.


Голова обласної державної адміністрації Юрій Ткаченко, полковник Юлій Мамчур та в.о. ректора ЧНУ Олександр Черевко вручили юним козакам і козачкам мазепинки та формені шеврони. Крайовий отаман Олександр Зайцев передав ліцеїстам хоругву.







По тому гості перейшли до каплиці Покрови Пресвятої Богородиці, місця захоронення захисників Чигирина, де митрополит Іоан провів панахиду за упокій загиблих.



Для гостей також провели екскурсію музеєм Богдана Хмельницького та резиденцією гетьмана. Зокрема, у музеї зберігається копія прапора гетьмана Хмельницького, у той час як оригінал, вочевидь, був загублений під час битви під Берестечком. Проте, за словами голови ОДА Юрія Ткаченка, зараз ведуться перемовини із музеями у Європі про повернення оригінальних гетьманських клейнодів.




Засновник приватного історико-етнографічного музею “Козацькі землі України” Володимир Недяк для відкриття резиденції гетьмана на честь святкувань надав 17 експонатів зі своєї колекції. У той час як у нього їх нараховується понад 30 тисяч. Серед експонатів, наданих резиденції, зокрема, гармата та козацькі пістолі.

Пан Недяк наразі шукає меценатів, які б згодилися допомогти йому у розширенні приміщень, де зберігаються безцінні речі козацької доби.

Втім, і сама резиденція гетьмана Хмельницького у Чигирині шукає меценатів для добудови. Збудована 7 років тому у рамках програми “Золота підкова Черкащини”, пам’ятка потребує ще орієнтовно 30 млн гривень для завершення усього комплексу споруд. Перед святкуваннями тут терміново провели ремонт, бо за часів губернатора Тулуба приміщення стояло без опалення – через різницю температур почала обсипатися штукатурка.
Задля пошуку коштів черкаська влада нині ініціювала розробку окремої урядової програми “Шевченків дім”. А також, у рамках відродження козацтва, ініцює внесення на розгляд Верховної Ради закону “Про українське козацтво”, який має легалізувати статус козацьких формувань у областях, повідомив губернатор Ткаченко.



















Будьте чемні