
Різдвяне надвечір’я черкасці цього року зустріли по-європейськи, на одній з центральних площ міста біля Драматичного театру. Саме тут 6 січня благословляли та освячували встановлений наприкінці грудня вертеп, співали щедрівки та колядки, читали молитви та вітали містян з народженням маленького Ісусика.
Розпочався Святвечір з того, що актори Драмтеатру винесли ясла та фігурку намовляти Ісусика і поклали до фігури Божої Матері у Різдвяну шопку.
– Христос рождається! Славімо його! – вигукували святі слова актори, і їх водночас підхоплювали усі присутні на площі.

Потому артисти-шевченківці виконали уривок з вистави за Різдвяною містерією-бурлеском Тараса Шевченка «Назар Стодоля». На площі усі глядачі були зачаровані дійством, усіх огортала свята, щира та дійсно різдвяна атмосфера. Такого Різдва черкасці ще не бачили. Таке дійство переповіло вірянам та усім жителям міста історію народження Ісуса Христа у Вифліємській печері.
Художній керівник Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка Сергій Проскурня зізнався, що вже давно мріяв, щоб у Черкасах на Різдво з’явився такий собі символ цього величного свята – вертеп.
– Коли Сергій Одарич став мером міста, ми з ним зустрілися в контексті Нового року і свят і почали мріяти про те, щоб не лише у Львові, не лише у Києві, але й у Черкасах зявилася шопка, вертеп. Ця традиція для Центральної України, для Черкащини була більше характерна як ляльковий театр. А таку от величну, гарну скульптуру, різдвяну композицію, зазвичай ставлять у Європі. Це один із символів того, що Черкаси є європейським містом, яке залучається до європейських традицій. Для нашого театру такий вертеп є своєрідним символом, оскільки театр – це родина. Ось у такий спосіб ми накрили святковий стіл у Черкасах, – зазначив ініціатор встановлення Різдвяної шопки Сергій Проскурня.

Благословляв та освячував вертеп, християн та усе місто у Святий вечір настоятель парафії Покрови Пресвятої Богородиці Черкас Української греко-католицької церкви отець Юліан.

– Я радію, що сьогодні у центрі Черкас стоїть знак – вертеп. Це знак приходу Бога у життя людей, приходу Бога у світ. Цей вертеп стоїть не десь на околиці міста, а у самісінькому його центрі. Перед тим, як усі сіли до святої вечері, нехай це посвячення буде благословенням для нашого міста, для кожного християнина, для віруючого: “Христос рождається! Славімо його”. За кожною традицією, за кожним святкуванням повинна стояти глибока віра. Кожна віра повинна мати своє призначення. Так, наприклад, як кутя на Святій вечері символізує не ту земну кутю, а небесні дари. Вона символізує життя, але життя в Бозі, у Царстві небесному. А мед символізує солодкість життя з Господом Богом. Тому нехай ці свята не будуть просто обмінами подарунками та веселощами, а стануть вашим переродженням і прийняттям Бога у своє серце. І саме це стане найкращим даром, який ми можемо принести Христові. Це є наше серце, – привітав усіх із народженням Ісуса Христа отець Юліан.
Незважаючи на те, що перша зірка на небі вже давно з’явилася, і містяни мали б вже сісти за святковий стіл, на Театральній площі зібралося чимало охочих долучитися до освячення першого у Черкасах різдвяного вертепу та розпочати святкування найбільшого християнського свята саме на площі міста.

– Так я зустрічаю Різдво вперше, оскільки сьогодні освячували шопку, а в Черкасах вона з’явилася вперше. Я львів’янка, тому я це точно знаю. На мою думку, ця шопка стилістично досить холодна. Вона має трішки завеликий розмір, немає того тепла і камерності. Руки і голови Божої Матері, пастухів та волхвів виготовлені із пластика, а одяг та шати зроблені із дерева, дуже узагальненні. Композиція не витримана у стилістиці. Найтеплішим є ягня, воно цілком зроблене з дерева. Різдво для мене – це родинне свято, тому наразі поспішаю додому до святкового столу, – розповіла член національної спілки художників України Людмила Шилімова-Гандзенко.
Ольга КОМПАНІЄЦЬ
Будьте чемні