Як об’єднувалися села і громади у Польщі? Чому там вийшло, а у Молдові – ні? І чи можна назвати те, що відбувається в Україні федералізацією? На ці на інші запитання представників сіл та громад відповідали експерти та представники профільного міністерства.
Інформаційний семінар “Подолання стереотипів стосовно децентралізації на основі кращих іноземних практик та українськиї законодавчих ініціатив” відбувся 19 червня в Черкасах. За підтримки Українського інституту міжнародної політики і Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового-комунального господарства України в приміщенні Черкаської обласної державної адміністрації експерти ділилися досвідом проведення реформ з децентралізації в інших країнах Європи з представниками сільських громад Черкащини.
Експерти Українського інституту міжнародної політики Катерина Сідаш і Надія Афанасьєва на першій частині семінару представникам місцевого самоврядування пояснювали різницю між федералізацією і децентралізацією, і наводили приклади реформування місцевих громад в Польщі. Вони детально розказали, як починалася реформа громад у наших сусідів, до якої системи прийшли врешті-решт, і на що варто звернути увагу громад Черкащини при реформуванні у нас, щоб не допустити помилок поляків. Окремо експерти звернули увагу на те, як зараз взаємодіють влада і громади в Польщі і які в кожного повноваження на кожному щаблі адміністративного поділу – від гміни (об’єднана громада) до воєводства (області).
Друга частина семінару була вже присвячена проблемам формування територіальних громад в Україні. Так, представник Міністерства регіонального розвитку Лідія Євтушенко розказала про шлях реформи до сьогодні і які зміни в законодавстві чекають громади в цьому році. Експерт Українського інституту міжнародної політики Яніна Казюк приділила увагу бюджету і фінансам місцевих громад, з конкретними прикладами змін, які чекають на громади в майбутньому після їх об’єднання. Також відбулося включення Директора Фонду міжнародної солідарності Томаша Хорбовскі з Молдови, який поділився досвідом реформування громад в Польщі і які проблеми зараз відчуває Молдова, де реформа територіальних громад загальмувала.
В кінці семінару представники сільських громад мали змогу напряму задати питання про наболіле експертам і представнику міністерства. Можна впевнено сказати, такі обговорення зараз конче необхідні, бо у сільських громад дуже великий спротив до реформи, в зв’язку з її нерозумінням. І завдяки таким заходам, представники громад можуть отримати знання, необхідні для проведення об’єднання своїх сіл і селищ, а також отримати компетентні відповіді. Сподіваємося, що на цьому обговорення не зупиняться, і держава, і обласна влада, і експерти, і надалі будуть доносити до головних суб’єктів реформи з децентралізації – місцевих громад вкрай важливу інформацію.
Ярослав ЛАВРОВ, громадський активіст, адміністратор Фейсбук-спільноти “Місто на Че”
Будьте чемні