Жвавим обговоренням та внесенням слушних пропозицій відзначилось чергове засідання комісії з підготовки пропозицій щодо виготовлення спільних нагород обласної державної адміністрації та обласної ради, що відбулось 30 липня під керівництвом заступника голови обласної ради Василя Касяна.
Про це повідомляє прес-служба Черкаської обласної ради.
Перейшовши від теоретичних міркувань з приводу того, якими мають бути відзнаки до ювілейних дат – 60-річчя утворення Черкаської області та 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, до озвучення конкретних думок з приводу запропонованих макетів, учасники засідання зійшлись на тому, щоб створити робочу групу із творчих фахівців, які входять до складу комісії. Вони повинні до 15 серпня підготувати оновлені макети з урахуванням всіх канонів виготовлення відповідних нагород та зауважень членів комісії.
За словами доцента кафедри дизайну Черкаського державного технологічного університету, художника Віктора Афоніна, варто поміркувати над смисловими акцентами відзнак та звернути увагу на співвідношення частин знаків.
– Нагрудний знак має бути більшим за колодку, на якій він тримається. Він же повинен бути основним по змісту, – наголосив Віктор Андрійович.
Крім того, художник запропонував створити постійно діючу групу при облдержадміністрації чи обласній раді, яка б займалася вирішенням подібних питань та несла за це відповідальність, адже час від часу виникає потреба у розробці певних нагород, символіки.
Свою думку щодо розробки обласних нагород висловив і доцент кафедри архівознавства та директор наукової бібліотеки ЧНУ імені Б. Хмельницького Григорій Голиш, який довів до відома учасників засідання теоретичне обґрунтування створення нагород. Григорій Михайлович, зокрема, зауважив, що це питання перебуває в площині фелеристики і медальєрики, де є свої правила. Крім того, є ряд критеріїв, які визначають саму нагороду. Так, нагородою регіонального рівня не може бути орден чи медаль, а лише пам’ятний знак, що матиме функціональне призначення ювілейної нагороди.
Стосовно ж зовнішнього вигляду обох нагород, то було відзначено прерогативу митців у розробці дизайну, проте за словами Григорія Голиша, не слід забувати про канони, а також чітко передбачити спосіб кріплення самих знаків.
Також члени комісії обговорили зображення Тараса Шевченка на знаку до його 200-літнього ювілею. Зокрема, тут було висловлено кілька пропозицій як щодо самого зображення – який портрет використовувати, так і щодо способу його розміщення (анфас чи профіль), аби він був стовідсотково впізнаваним. Крім того, на думку майстрині Олександри Теліженко варто подумати про форму знака, яка має відображати світогляд Кобзаря.
Ще одним важливим результатом засідання стало рішення ініціювати перед центральними органами влади потребу створення державної відзнаки з нагоди 200-річчя Тараса Шевченка. З цією метою голова комісії, заступники голови облради Василь Касян запропонував фахівцям долучитися до розробки відповідного звернення, яке потім буде внесено на розгляд сесії обласної ради.
– Переконаний, що депутати підтримають це звернення і ми направимо його до Верховної Ради України та Адміністрації Президента, – відзначив Василь Петрович.
Загалом же комісія продовжує свою роботу та наступного разу збереться аби розглянути удосконалені макети знаків. Крім того, буде обговорено кошторис видатків для їхнього виготовлення та визначено критерії нагородження.
Будьте чемні