Інваліда дитинства другий місяць утримють під арештом у Черкасах без надання належної медичної допомоги, інформують “Вечірні Черкаси”.
Захищаючи власне майно, 25-річний уродженець Луцька Роман Пшонка опинився під підозрою у рейдерстві та грабежі. Ні вроджена вада серця і легень, ні песимістичний прогноз лікарів для життя хлопця не стали перепоною для його арешту.
– У березні цього року проти Романа було порушене кримінальне провадження за перешкоджання господарській діяльності та грабіж. Його звинуватили в тому, що він пограбував банк. Дійшло навіть до такого абсурду, що власники нібито недорахувалися матеріальних цінностей у вигляді дверей, стінних перегородок, кондиціонерів та дротів і ремонту! І це при тому, що на час виселення банківських філій він діяв на підставі рішень господарських судів, якими банк було зобов’язано звільнити незаконно займані приміщення, – розповідає мама Романа Наталя Гаврилишина.
Згодом справу Пшонки закривають за відсутністю складу злочину. Проте цю справу поновлює вже черкаська прокуратура.
– 25 вересня, коли син повертався із відпочинку в Білорусі, його затримали на кордоні з Україною. Роман із подивом дізнався, що він із липня перебуває у розшуку, хоча на той час був в Україні і ні від кого не переховувався, – говорить Наталя Гаврилишина.
Тоді ж Романа супроводжують до Черкас, а наступного дня суд призначає йому міру запобіжного заходу – утримання під вартою. Родина Пшонки оскаржила це рішення в Апеляційному суді Черкаської області та домоглася рішення випустити хлопця на волю під заставу майже 92 тисяч гривень.
Буквально відразу після того, як Роман вийшов під заставу, прокуратура знову поновила матеріали справи по львівському епізоду і додала нову підозру у скоєнні злочину. Окрім перешкоджання господарській діяльності, слідчі додали ще й застосування погроз насильством. Виявилося, що про погрози Пшонки більш ніж через рік пригадали свідки – працівники банку…
– Незважаючи на те, що Роман перебував на стаціонарному лікуванні у Волинській обласній клінічній лікарні, Соснівський районний суд міста Черкаси дав дозвіл на його тримання у слідчому ізоляторі. При цьому слідству було відомо, що Роман Пшонка є інвалідом другої групи з дитинства, має вроджену ваду серця та легень, – говорить адвокат підсудного Ігор Сєдов.
Хвилюється за Романа і його сестра Ірина Гаврилишина. Каже, що лікарі не покладають великих надій на те, що Роман одужає. Єдиним порятунком для нього є пересадка серця та легень одночасно. За медичними висновками, йому протипоказані будь-які фізичні та емоційні навантаження, а тим більше – утримання у слідчому ізоляторі.
– Романа тримають у СІЗО вже другий місяць. За цей час ми помітили, що у нього погіршився стан здоров’я, з’явилася синюшність шкіри. А у медичній частині арештного дому відсутні медикаменти, які йому необхідні. Більше того, співкамерника Романа днями госпіталізували із закритою формою туберкульозу. Дуже хвилююсь за нього, – каже Ірина.
Водночас правоохоронці наполягають на триманні Пшонки під вартою, посилаючись на наявні докази. За словами прокурора міста Черкаси Олександра Маслюка, питання винуватості Романа Пшонки в інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях має вирішити суд.
На проблему утримання під вартою інваліда дитинства звернула увагу омбудсмен України Валерія Лутковська. Вона запевнила, що докладе усіх зусиль, аби Романа Пшонку випустили на волю для отримання необхідного медичного лікування.
– Складається враження, що суд не взяв до уваги окремі доводи сторони захисту щодо стану здоров’я і можливості проведення додаткового обстеження у Черкаському обласному кардіологічному центрі. Утримання Романа Пшонки у СІЗО може мати негативні наслідки для його здоров’я і життя, – зазначає представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Черкаській області Володимир Батчаєв.
Наразі омбудсмен надає допомогу у підготовці звернення до Європейського суду з прав людини. Рідні Пшонки сподіваються, що доб’ються правди та доведуть просту істину: Роман, як і будь-яка людина, має беззаперечне право на отримання лікування.
Будьте чемні