
Обшук металошукачем учасників під час написання зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) цього року став дієвим нововведенням у боротьбі з наявністю в абітурієнтів електронних пристроїв.
Про це під час прес-конференції повідомив представник громадянської мережі “ОПОРА”, координатор спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням у Черкаській області Микола Макуха.
– Під час тестування в аудиторіях оголошували «технологічну перерву» і працівники державної служби охорони перевіряли всіх учасників за допомогою металошукачів на наявність електронних пристроїв. Таку практику застосовували не постійно і не у всіх пунктах тестування. На всіх без винятків пунктах така техніка діяла під час тестувань з хімії, іноземних мов та географії, – розповів Микола Макуха.
У результаті перевірки учасників ЗНО металошукачами, у Черкаській гімназії №9 імені О.М. Луценка під час проставлення відміток у сертифікатах про проходження тестування в одного із учасників було виявлено мобільний телефон. Цього учасника видалили із аудиторії і заборонили продовжувати роботу над тестом. Якщо результати абітурієнта були анульовані саме з предмету української мови та літератури, то восени студентом йому вже точно не стати – без оцінювання цього предмету жоден виш країни до себе не прийме.
За словами Миколи Макухи, незважаючи на дієвість металошукачів і виявлення в учасників тестування заборонених електронних пристроїв, таке нововведення не було досконалим і мало багато недоліків. Так, застосування металошукачів було не однаковим у різних пунктах тестування, що створювало нерівні умови для абітурієнтів. В одних пунктах металошукачі застосовували при вході завжди й прискіпливо, а на інших – не використовували взагалі.
Загалом громадські спостерігачі від «ОПОРи» позитивно оцінили проведення ЗНО в Черкаській області у цьому році.
– Рівень проведення ЗНО цьогоріч є досить добрим, кращим за попередні роки. Загалом ЗНО в Черкаській області виправдало наші очікування щодо вищого рівня, – зазначив координатор спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням у Черкаській області.
Представники громадянської мережі “ОПОРА” цьогоріч слідкували за проведенням незалежного оцінювання з 7 предметів: хімія, українська мова та література, іноземні мови, математика, географія, історія України, біологія. Вони працювали у трьох містах Черкаської області – у Черкасах, Смілі та Золотоноші та загалом промоніторили роботу у 43 пунктах тестування.
За їхніми спостереженнями, цього року в учасників ЗНО виникали проблеми із пошуком пунктів тестування через неточність вказаної адреси та місця проведення оцінювання. До того ж на сайті регіонального Центру оцінювання якості освіти не було помічено і зазначено адреси пунктів, які були задіяні в цьому році вперше. Наприклад, Черкаський художньо-технічний коледж, Державний навчальний заклад «Черкаський професійний будівельний ліцей» тощо.
Усі учасники, які все ж дісталися до пункту тестування, мали надати відповідні документи для реєстрації та пропуску на незалежне оцінювання. Як і в минулому році, так і цьогоріч громадські спостерігачі знову фіксували випадки, коли абітурієнти з’являлися до пункту тестування не з усіма необхідними документами. Декому з учасників щастило і батьки встигали підвезти потрібний документ вчасно, інших же до складання тестів не допускали.
Під час спостереження за ходом незалежного оцінювання представники “ОПОРи” зафіксували і випадки неналежного виконання обов’язків персоналом у пунктах тестування. Так, на одному пункті учасник тестування протягом півгодини постійно повертався до сусідки, намагаючись підглянути правильні відповіді, при цьому жодного зауваження від інструктора він так і не отримав. Також зафіксований випадок, коли охоронець говорив по мобільному телефону, чого робити не дозволено. Але після зауваження він більше не порушував правил.
Пошук пунктів тестування, переживання щодо наявності усіх документів, обшук металодетекторами на наявність електронних пристроїв та інші фактори створюють стресову обстановку для учасника тестування, що призводить до того, що великій кількості абітурієнтів ставало зле під час незалежного оцінювання, і вони змушені були звертатися до медичних працівників. Тому за словами Миколи Макухи, наявність медичних пунктів та медичних працівників є вкрай необхідною умовою незалежного тестування.
Незважаючи на недоліки такої системи оцінювання знань, постійні дискусії про доцільність проведення ЗНО в Україні, в усьому світі саме тестування вважають найсправедливішим та найоб’єктивнішим методом перевірки знань.
– У цивілізованому світі застосовується саме тестова форма оцінювання якості знань і вона довела свою ефективність. Так, у неї є ряд недоліків, але поки що кращої перевірки знань не існує, – запевнив координатор спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням у Черкаській області Микола Макуха.
Ольга КОМПАНІЄЦЬ
Будьте чемні