
2500 аварійних та сухих дерев у місті перебувають на обліку відділу екології департаменту житлово-комунального комплексу виконкому Черкаської міськради. Одразу знищити усі небезпечні дерева місто не може, оскільки така процедура потребує значних фінансових затрат.
Вирубка або видалення дерев у місті – сьогодні тема актуальна і скандальна, зважаючи на останні події. Та часто дерева просто необхідно вирубувати, аби убезпечити городян.
Щотижня від черкащан надходять близько 20 звернень з проханням зрубати дерево, яке загрожує впасти на будинок, машину чи людям на голови. Дозвіл на такі процедури у місті надає комісія з обстеження зелених насаджень, створена Черкаською міською радою.

До її складу входять представники відділу екології департаменту житлово-комунального комплексу, департаменту містобудування, муніципальної інспекції та представники обласної екологічної інспекції. Раз чи двічі на тиждень вона об’їжджає вказані у заявах адреси і оглядає дерева – чи справді їх необхідно зрубати, а чи, можливо, просто обрізати. Для цього складається окремий документ – акт обстеження зелених насаджень. Він, проте, ще не є дозволом на знесення дерев. Остаточне рішення приймає виконком. І тільки після цього спеціалізоване підприємство видає ордер на знесення аварійних чи сухостійних дерев. Ось така бюрократія.
– Комісія не обстежує дерева, які знаходяться в задовільному стані, тобто зелені. І не видає дозвіл на їх видалення, – зауважує начальник відділу екології Володимир Гусаченко. – З 2008 року жодне дерево, яке було в задовільному чи доброму стані, не було видалено. Дерева видаляються у тому випадку, якщо вони загрожують падінням на дороги, автомобілі, можуть пошкодити мережі електропередач чи їхній стан є незадовільним (вони пошкоджені, сухі, аварійні, мають вади стовбура, порушують світловий режим).

У березні 2012 року власники та балансоутримувачі земельних ділянок отримали право вирубувати дерева та кущі без погодження з екологічною комісією та без рішення виконкому. Головний міський еколог не погоджується з таким станом справ.
– Якщо балансоутримувач проводить будівництво, реконструкцію чи капітальний ремонт свого об’єкту, він має право взяти дозвіл на будівництво і, не попереджуючи нас, провести будь-які дії з зеленими насадженнями на своїй території. Це не правильно, – говорить Володимир Гусаченко. – Відповідно до закону, балансоутримувач має підрахувати балансову вартість дерев, провести озеленення, яке має бути рівноцінним сумі, яка була зафіксована у балансовій вартості цих дерев. Проте, на жаль, органи місцевого самоврядування не беруть участі у прийнятті об’єктів благоустрою, тому ми не можемо проконтролювати цей процес.
Комісія працює безкоштовно. Видалення чи обрізка зелених насаджень, якщо вони ростуть на території міста, проводиться за кошти міського бюджету. Якщо вони розташовані на території, де є балансоутримувач, ці роботи він має зробити самостійно за власний кошт.
– У Черкасах видалення аварійних та сухостійних дерев проводить ТОВ «Спецдревцентр». Якщо дерево вкрай аварійне, то дії щодо його видалення здійснюються негайно з подальшим оформленням документів. Якщо комісія визначає, що дерево ще не впаде, на оформлення документів, включаючи обстеження, складання акту рішення міськвиконкому йде до 30 днів. Вартість такої процедури складає 330 гривень на метр кубічний, – пояснює начальник відділу екології.
Комісія також обстежує автомагістралі на тих відрізках, де немає власників.
За словами Володимира Гусаченка, на сьогодні проведена інвентаризація усіх автомагістралей Черкас і більшої половини другорядних (провулків і маленьких вулиць).
Три ялини в дитсадочку
Щоб побачити усю процедуру роботи комісії на власні очі, журналісти вирушили «оцінювати» стан дерев. Пунктом призначення став дитячий садок №7, керівництво якого намагається отримати дозвіл на зруб небезпечних, на їх думку, дерев вже протягом 3 років.

– З 2010 року ми зверталися до департаменту екології, оскільки на території нашого дитсадка є дерева, які становлять небезпеку для дітей. Це три ялини, каштани та липи. Але відповіді на свої звернення так і не отримали. Дерева як стояли, так і стоять. На нашу думку, вони є небезпечними через свій рік, їм близько 50 років. Також їхнє коріння вже лежить на поверхні, і коли віє сильний вітер, то вони можуть впасти на майданчик чи на вікна закладу. Тому ми хочемо їх прибрати, – розповіла виконуючий обов’язки завідувача дитячого дошкільного закладу №7 Ірина Молчанова.

Висновки комісії для в.о. завідувача дитсадка були не зовсім втішні, оскільки ялини видаленню не підлягають.
– Бувають і такі випадки. Висновок комісії такий: дерева перебувають у задовільному стані і підлягають санітарній обрізці (видаленню сухих гілок), а не видаленню. Також для покращення світлового режиму у групах можна трохи підняти крону, – зауважує міський еколог.

Володимир Гусаченко пояснює, що сухі гілки на деревах з’являються через неналежний догляд. Якби у дитсадку виконували усі вимоги по догляду за деревами, то сьогодні їх стан можна було б оцінити, як добрий.

Незважаючи на те, що три ялини будуть продовжувати непокоїти керівництво дитячого садка, на його території комісія виявила цілих 7 дерев, які терміново необхідно видалити. Їх спочатку заміряли (визначили ширину, висоту, вік), а потім зробили зарубку і поставили клеймо з тризубом (що означає, що дерево обстежене і підлягає видаленню).

Як повідомив Володимир Гусаченко, вже до вечора того ж дня дитячий садок №7 отримав ордер на вирубку аварійних дерев.
Ольга КОМПАНІЄЦЬ
Фото Лідії ШНАЙДЕР
Будьте чемні