
Цього року 103 черкаські багатоквартирні будинки облаштували 109-ма індивідуальними тепловими пунктами (ІТП). Це обладнання встановлювало КП «Черкаситеплокомуненерго» за кошти кредиту, взятого у Європейського банку реконструкції та розвитку. Для облаштування ІТП обирали найбільш проблемні будинки, мешканці яких у попередні роки нарікали на якість теплопостачання. Тож тепер ці городяни обігріватимуться індивідуально.
Про це інформують “Вечірні Черкаси“.
– Цього року в нас установили індивідуальний тепловий пункт, лічильник при цьому зняли. Ми не знаємо тепер, за яким тарифом будемо споживати тепло, хто буде виставляти кількість теплоносія, який ітиме на будинок. Раніше ми вирішували спільно на зборах, при якій температурі готові зимувати, виставляли на лічильнику кількість споживання теплоносія і відповідно оплачували його, – розповідає мешканка багатоквартирного будинку по вулиці Гайдара, 14Лідія Бондар. – Якщо чесно, то ми дуже схвильовані, як цьогоріч зимуватимемо.
Більшість висоток, облаштованих ІТП, розташовані у Південно-Західному районі, центрі міста та в районі вул. Сєдова-Різдвяної. Завдяки ІТП комунальники планують покращити тут теплопостачання.
Індивідуальний тепловий пункт обладнаний лічильником тепла, циркуляційними насосами, автоматичним регулятором. Саме тому у будинках, де були встановлені ІТП, лічильники тепла демонтували.
– Мешканці будинків, де встановлені ІТП, самостійно вирішуватимуть, яку температуру хочуть мати у своїх помешканнях і за яку кількість теплоносія готові платити. Відповідно до їхніх побажань спеціалісти й налаштовуватимуть роботу індивідуального пункту, – говорить головний інженер КП «Черкаситеплокомуненерго» Володимир Зачосов. – Сьогодні вирішується питання, на чиєму балансі перебуватимуть індивідуальні теплові пункти, чи обслуговуватиме їх наше підприємство, чи житлові організації, що утримують будинок, – СУБи, ЖЕКи, ОСББ. Коли це питання буде вирішено, спеціалісти організації-балансоутримувача й обслуговуватимуть індивідуальний тепловий пункт.
Що таке ІТП
Індивідуальний тепловий пункт – система теплопостачання будинку, завдяки якій подача теплоенергії регулюється залежно від зовнішніх погодних умов. Однак тепловий режим у помешканнях жителі будинків можуть визначати самостійно. Коли на вулиці морози, ІТП автоматично збільшує подачу кількості теплоносія на будинок. Якщо зовнішня температура підвищується – тепловий пункт зменшує подачу теплоносія.
Як це позначиться на оплаті теплопостачання
До індивідуальних теплових пунктів входять лічильники тепла. Тому мешканці будинку мають пам’ятати: чим тепліше буде у їхніх помешканнях, тим більше доведеться сплачувати за теплопостачання, тому комунальники радять попрацювати над утепленням будинків. Заміна вікон на склопакети й утеплений фасад дозволять заощаджувати до 30% тепла. Аби вберегти тепло у будинках, де встановлені ІТП, при підготовці до опалювального сезону міські комунальники «продули» внутрішньобудинкові тепломережі та зашпатлювали шви у панельних будинках.
Хто повертатиме гроші за ІТП
ІТП придбані за кредитні кошти, які «Черкаситеплокомуненерго» повинне повернути. Нині на підприємстві запевняють: кредит повертатимуть за рахунок заощадження паливно-енергетичного ресурсу, що стане можливим завдяки встановленим ІТП. Залежно від теплового навантаження на будинок у черкаські висотки встановлювали різні теплові пункти. Їхня вартість разом із монтажем у середньому становить 300 тис. гривень. Комунальники сподіваються, що дороговартісне обладнання окупиться вже за кілька років.
У разі поломки
Пригадується, як узимку 2010 року через низьку температуру у навчальних закладах міста було встановлено автоматичні регулятори тепла.
Завдяки новому обладнанню посадовці планували заощаджувати теплоенергію, адже пункти мали регулювати подачу теплоносія у приміщення залежно від погодних умов. Однак узимку ці школи пішли на вимушені канікули. Температура у кабінетах була нижчою від санітарних норм. Комунальники висували різні теорії, серед яких і те, що збій дали теплові пункти.
Нині на «Черкаситеплокомуненерго» запевняють: у житлових будинках подібна ситуація неможлива. Якщо ІТП раптом дасть збій, у будинках, облаштованих тепловими пунктами, є обвідна лінія, якою й пустять теплоносій напряму.
ФАКТ
Мінімально допустима температура у помешканнях городян під час опалювального сезону має становити +18°С.
Тетяна МАРТИНОВА, “Вечірні Черкаси“
Будьте чемні