
У ході засідань тимчасової комісії міської ради 19 і 24 липня керівників черкаських СУБів попросили оцінити роботи підрядників, у яких вони замовляють послуги прибирання територій та обслуговування мереж. Переважна більшість учасників ринку комунальних послуг отримали “трійки”. Комісія рекомендує СУБам розірвати угоди з цими підприємцями.
Нагадаємо, кілька тижнів тому 12 депутатів увійшли до комісії, яка має перевірити використання бюджетних коштів службами утримання будинків при укладанні договорів щодо отримання послуг.
Серед найгостріших питань – неналежне виконання робіт підрядними організаціями та зростання скарг від споживачів, обмежені можливості впливу на приватників через умови угод, небажання підрядників їх розривати та фізична неспроможність підрядників охопити своїми послугами необхідну кількість будинків.
Крім того, наголосили директори комунальних підприємств, після реформи РЕУ в СУБи у вартість послуг підрядників окрім прямих витрат на виконання робіт, увійшли й витрати на рентабельність та нарахування на заробітну плату.
Так, роботу більшості обслуговуючих компаній директори СУБів оцінили на “задовільно”. Серед трієчників – ПП “Промелектробуд-2000”, яке надає послуги оперативно-технічного обслуговування внутрішньобудинкових освітлювальних мереж, ТОВ “РЕМБУД-2008”, яке ремонтує системи водо- та теплопостачання будинків, ПП “Еккологія”, на якій прибирання прибудинкових територій. “Двійку” від Придніпровської СУБ за виконання робіт з поточного ремонту житлового фонду отримало ТОВ “Електра-Плюс”. Роботу ПП “КИТ-3” оцінили на “4”. Єдиним відмінником серед компаній стало “Обслуговуюче підприємство “Митниця”.
Про житловий фонд підрядники не думають
– Я повинен сказати, що сьогодні перехід на керуючі компанії – СУБи, тобто, коли всі роботи виконуються за угодами з підрядниками необгрунтовані навіть тим, що в місті немає такої жодної організації, яка могла б на необхідному рівні це робити, – говорить директор КП “Придніпровська СУБ” Василь Старіков. – Задачею тих, хто сьогодні працює, є отримання прибутку, і їх абсолютно не цікавить кінцевий результат, тобто утримання житлового фонду в нормальному технічному та санітарному стані, максимальне задоволення мешканців будинків послугами.
Василь Іванович переконаний, що про наслідки реформи ЖКГ було добре відомо її творцям. Адже мету вони переслідували одну – “прилаштувати” до роботи оточення екс-мера Черкас Сергія Одарича.
– Надалі потрібно не вертатися до практики РЕУ, але працювати в напрямку того, щоб самі мешканці стали господарями будівель, тобто – тільки створення об’єднання співвласників будинків. І до цієї задачі ми свого часу вже підходили і фактично на кожен будинок у нас був рахунок. І фактично самі мешканці повинні визначати, які роботи потрібно виконувати, що у них болить. Іншого шляху немає, бо цей тягар і далі і нестиме міський бюджет. І влада, і держава просто не в змозі тягти, коли 98% квартир приватизовані, – переконаний Старіков.
Утім, поки об’єднання співвласників багатоквартирних будинків не стали масовим явищем у Черкасах та й в Україні, варто змусити підрядників СУБів працювати ефективніше, вважають члени комісії.

Безкоштовно від підрядників не підеш
Юристи департаменту ЖКК надали свої висновки щодо процедури розірвання угод з підрядниками. Судові витрати сягнуть більше тисячі гривень по кожній угоді.
Начальник відділу судового супроводу міської ради Юлія Поліщук вважає, що попри хитрощі зі сторони підрядників під час укладання угод, підстав для їх розірвання досить. Зокрема, йдеться про ЗАТ “Електромонтаж-424”, яке капітально ремонтує ліфти, ПП “Еккологія”, ПП “Промелектробуд-2000”.
Розірвання угод із цими підприємствами планують на кінець липня – початок серпня.
– Щоб це не була думка тільки комісії й депутатів, ми попросили керівників СУБ надати оцінку підприємств щодо того, як вони обслуговують. Та цікаво, що є договори з терміном дії і до 2015 року. Але, якщо вже зараз робота незадовільна, комісія вважає за необхідне розірвати такі угоди, – коментує голова тимчасової комісії Олександр Радуцький.

Після розірвання угод проведуть конкурс на виконання робіт, над формулюванням умов якого нині працюють СУБи. Свої пропозиції вони нададуть для обговорення депутатам та департаменту ЖКК. Якщо новим умовам конкурсу існуюючі компанії не відповідатимуть, сантехніків та слюсарів знову запросять на роботу до СУБів. Директори останніх запевняютть, на свої колишні робочі місця люди повернуться залюбки.
А підрядники – проти
Тим часом підрядники таке ставлення до себе вважають несправедливим. І наводять контраргументи.
– За два роки, впродовж яких я обслуговую СУБи, я написав сім звернень до міської влади – Риджаніча, Зарічної, Леонова та інших, що ситуація з мережами будинків потребує додаткових капітальних вливань, – обурюється директор ПП “Промелектробуд-2000” Володимир Халай.
Справа в тому, що електромережі підприємство утримує в межах поточних ремонтів. Проте, вони вже давно потребують капітальних. А місто щоразу відповідає, що грошей на ці потреби в бюджеті немає.
– Мережі вже двічі-тричі, а іноді й чотири рази вичерпали свої ресурси, – додає він. – Термін використання кабельних мереж, приміром, 20 років. Крім того, люди нині встановлюють у помешканнях бойлери, кондиціонери та іншу побутову техніку, внаслідок чого навантаження на проводку зростає в рази. У деяких будинках – до 10 разів.
Він нагадує, що більшість багатоповерхівок міста побудовані за державними будівельними нормами ще 70-х років.
Нині підприємство обслуговує майже тисячу багатоповерхівок по КП “Соснівська СУБ” та “Придніпровська СУБ”. Із них у 23% будинків закінчився термін експлуатації внутрішньобудинкової мережі електропостачання. У 75% – цей термін прострочений двічі або тричі. Ще 2% (усього кілька будинків) зіткнуться з цією проблемою за кілька років.
Володимир Станіславович зазначає: виконувати роботи фахівці підприємства могли і б краще, аби не шквал викликів через зношеність електромереж та виконання зварювальних робіт, підключення ІТП тощо, виконувати які просить і КП “Черкаситеплокомуненерго”, і міська влада.
Крім того, реконструкцію електромереж двох будинків на суму 50 тис. грн., яку підприємець виконав за власні кошти, місто досі не оплатило.
Претензії СУБів Володимир Халай вважає необ’єктивними і збирається захищатися у суді.
Марія МАЛИНОВСЬКА
Будьте чемні