
— Ігоре Павловичу, ми багато й довго говорили про необхідність реформ у житлово-комунальному господарстві. Нас не задовольняла робота комунальних підприємств, хоча ті, незважаючи на свої обмежені фінансові можливості, з року в рік утримували багатоповерхівки від руйнації, старанно готували їх до зими, виконували поточні ремонти тощо. І от, як-то кажуть, «напросилися» — маємо закон, який усі проблеми з утримання багатоквартирних будинків перекладає на плечі мешканців квартир.
— Не будемо драматизувати й подивимося на цю ситуацію з іншого боку. Приміром, власники приватних будинків усі питання, пов’язані з утриманням свого житла, вирішують самостійно: щось роблять самі, до якихось робіт залучають фахівців. У них розвинене почуття власності, вони дорожать своєю нерухомістю і намагаються утримувати її в належному стані. Мешканцям же багатоповерхівок здебільшого, окрім їхніх приватизованих квартир, ні до чого немає діла. Засмічені під’їзди, пошкрябані стіни, завалені різним мотлохом технічні поверхи й підвали — все це ніби й не їхнє. І хоча живуть вони в багатоквартирному будинку десятки років, рідним його чомусь не вважають, і менш за все турбуються про його упорядкування. А так не повинно бути.
Закон №4127-VІІІ не просто утверджує права власності мешканців на весь їхній дім і прибудинкову територію, а й зобов’язує їх до відповідальності за стан цієї житлової споруди, її вигляд і функціонування. Спільно вирішувати проблеми свого багатоквартирного будинку — це якраз і є форма самоврядування населення, яка сьогодні впроваджується в життя, — як на рівні територіальних громад, так і на рівні тих же об’єднань співвласників у багатоповерхівках.
Так, на своїх загальних зборах співвласники можуть приймати будь-які рішення, пов’язані з їхнім будинком, — визначати розмір витрат на його утримання, проведення ремонтів, вибирати й звільняти управителя, погоджувати угоди з підрядниками щодо виконання тих чи інших робіт тощо. Кожен співвласник має право на доступ до інформації про суму витрат на утримання будинку, доходи від використання спільного майна і т.д. Тобто мешканці квартир отримують реальну можливість брати участь у житті свого будинку, а не бути сторонніми спостерігачами тих процесів, які в ньому відбуваються.
— І все ж сумнівів у людей з приводу цієї реформи вистачає. Врешті-решт, вони не спеціалісти, щоб управляти багатоповерхівкою — досить складною інженерною спорудою.
— Для цього закон надає співвласникам можливість вільного вибору форми управління власним будинком. Вони можуть передати всі функції, або їх частину, управителю будинку чи об’єднанню співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Управителем будинку може бути фізична особа-підприємець чи юридична особа — управляюча компанія, найняті на підставі договору зі співвласниками, який укладається терміном на рік. Та ж управляюча компанія вирішуватиме всі питання, пов’язані з утриманням будинку, забезпеченням його функціонування, проведенням ремонтів тощо. Вартість послуг управителя обумовлюється в договорі. Безумовно, для співвласників будинку при обранні управителя визначальними будуть його високий фаховий рівень і прийнятна оплата його послуг. А це означатиме, що на ринку житлово-комунальної сфери з’явиться конкурентне середовище, чого якраз і бракувало для розвитку ЖКГ.
Взагалі, житлово-комунальне господарство вже давно потребувало переходу на ринкові рейки господарювання. Всі галузі економіки діяли в ринкових умовах, підприємства мали змогу самостійно приймати рішення, співпрацювати з партнерами по бізнесу, в тому числі й закордонними, регулювати власну економічну політику відповідно з вимогами ринку. Окрім — ЖКГ. Тут усе залишалося, як у радянські часи — максимум соціальних зобов’язань перед населенням і мінімум можливостей для покращення фінансової ситуації, запровадження новітніх технологій, інноваційної діяльності. По суті — це тупикова ситуація, коли житловий фонд старіє, грошей на його відновлення немає, як і перспектив для мешканців — жити в будинках, оновлених на європейський лад, комфортних, затишних, гарних. Введення ж новим законом інституту співвласників, які самі вирішуватимуть, як удосконалювати свої будинки і прибудинкові території, що потрібно зробити в першу чергу, — це згодом може зняти немало проблем. Важливо також, що в системі утримання багатоквартирних будинків почнуть працювати й приватні підприємці та управляючі компанії, які, конкуруючи між собою, водночас здешевлюватимуть свої послуги.
— Не боїтеся конкуренції?
— В жодному разі — ні. СУБ «Митниця» — це підприємство з великим досвідом роботи в житлово-комунальній сфері, висококваліфікованими кадрами, матеріально-технічною базою і, що особливо важливо, має заслужену повагу серед мешканців багатоповерхівок як Митниці, так і міста в цілому.
Люди знають, що ми працюємо сумлінно, на високому фаховому рівні й відповідально. А оскільки закон не встановлює спеціальних вимог до управителя в питанні форми власності, то, безумовно, ми пропонуватимемо співвласникам багатоквартирних будинків свої послуги на утримання та ремонт спільного майна багатоповерхівок і прибудинкових територій, створення належних умов проживання для мешканців та задоволення їхніх господарсько-побутових потреб. СУБ «Митниця» може виконувати функції управителя і буде це робити, бо ми переконані, що співвласники багатоповерхівок укладуть із нашим підприємством відповідні договори.
Втім, свою роботу — передусім підготовку багатоповерхівок до нового опалювального сезону — ми й зараз не припиняємо ні на мить. Особливу увагу цьогоріч приділяємо заміні та ремонту запірної арматури. Причому, встановлюємо обладнання нового типу, виготовлене за сучасними технологіями, щоб служило воно роки.
Продовжуємо заміну труб тепло-, водопостачання та водовідведення. Ще у травні промили тепломережі в усіх 58-ми багатоповерхівках, які обслуговуємо. Багато клопоту цього літа наробили нам зливи, які поставили нас перед фактом ремонту більше шести тисяч квадратних метрів покрівлі. Але й це ми зробимо, попри те, що будівельні матеріали подорожчали в рази. Бо головне для нас — люди, які не повинні жити на верхніх поверхах під мокрими стелями.
— Те, як працює СУБ «Митниця», перевірено роками. Але сьогодні по квартирах ходить немало посланців від бажаючих стати управителями багатоповерхівок.
— Співвласникам вирішувати, кому віддати перевагу. Але хочу порадити: перш ніж приймати рішення, при укладанні договору варто було б дізнатися, чи мають ці люди хоч якийсь досвід роботи в житлово-комунальному господарстві й передусім — в управлінні багатоквартирним будинком. Який у них є матеріально-технічний, кадровий потенціал, допуск до певного виду робіт тощо. Все це, до речі, повинно бути документально підтверджене. Інакше у співвласників, як і в самої багатоповерхівки, може виникнути немало проблем.
Сьогодні на ринку житлово-комунальних послуг з’явилося немало тих, хто хоче зробити в цій сфері прибутковий бізнес, не маючи для цього ні професійної підготовки, ні організаторських здібностей, ні почуття відповідальності перед людьми. Тому перш ніж підписати договір із потенційним управителем, сто разів перевірте, чи зможе він виконати все те, що обіцяє, і чи взагалі здатен управляти багатоквартирним будинком: ремонтувати його системи, готувати до зими, забезпечувати його безперебійне функціонування, запобігати аварійній ситуації, а в разі чого й ліквідовувати тощо. І все це, до речі, робити за помірну плату й у відкритому для співвласників режимі фінансової звітності.
Договір з управителем підписується на рік. І це досить великий термін, якщо зважити на наші старі багатоповерхівки, догляд за якими повинен бути щоденним, професійним і надзвичайно старанним. Служба утримання будинків «Митниця» саме так і працює — з повною віддачею. І буде діяти так і надалі — в межах чинного законодавства, прозоро й для блага людей.
Будьте чемні