Україна зобов’язана знайти компроміс з МВФ – це питання національної безпеки, спроможності забезпечення оборони і виживання країни. Не можна забувати, що зараз іде війна і ми не можемо залишитися без підтримки Фонду. Зміни до Податкового кодексу стали результатом прискіпливого вивчення у парламенті і щодо них було досягнуто компроміс. За законопроект №3688 проголосував 251 народний депутат. Головна ознака компромісу в тому, що він не задовольняє повністю ні уряд, ні депутатів, бо поступилась кожна зі сторін. Зокрема, в оподаткуванні с/г виробників був все ж таки обмежений податковий тиск з боку уряду, який вимагав 75% ПДВ платити в бюджет, залишаючи у розпорядженні виробників тільки 25%. Але й депутати поступилися, погодившись на часткову сплату ПДВ с/г виробниками, яка до 2017 року виглядатиме так:
• У рослинництві 85% ПДВ сплачуватимуть в бюджет, залишаючи собі 15%;
• У свинарстві та птахівництві 50% ПДВ – в бюджет і 50% собі;
• У скотарстві 20% ПДВ – в бюджет і 80% собі.
Депутати узгодили збільшення акцизного збору на спирт, вино, пиво та тютюнові вироби. Зокрема, акциз на спирт та спиртні напої по відношенню до чинних зросте на 50%, на пиво – на 100%, на вина, крім вин натуральних виноградних – на 100%.
• Не секрет, що в Україні значно нижчі ціни на спиртне не тільки, ніж в країнах ЄС, але навіть нижчі, ніж в Білорусі. Це вже призвело до найвищого рівню алкоголізму серед дітей у світі і стимулює контрабанду спиртного та цигарок з України.
Депутати проголосували за зниження ставок податків з фонду зарплати, хоч і не так радикально, як пропонував на початку комітет Ніни Южаніної. Водночас таке помірковане зниження дозволить Україні не вийти за рамки граничного дефіциту бюджету 3,5%, який був узгоджений з МВФ.
• Встановлено єдиний соціальний внесок на рівні 22% зі зниженням порогу річних доходів для «спрощенців» до 5 мільйонів гривень.
• Ставку на доходи фізичних осіб пропонується встановити в розмірі 18%
• Для дивідендів залишається ставка в розмірі 5%
Звичайно, зниження ЄСВ з 37% до 22% дуже важливе, але одне це рішення не виведе зарплати та доходи з тіні. Витрати на конвертацію становлять пересічно тільки 5%, тож поки фіскальна служба не перекриє всі можливості конвертаційних центрів, ми не побачимо радикального зменшення сектору тіньової економіки.
Будьте чемні