Ще раз про роль журналістики, як гілки влади. Компетентність та відповідальність. І … з молитвою до Святого Миколая

 

Якось , під час одного допитів  у  Ровеньках на окупованій частині Луганщині, мені порадили: «Краще навіть не згадуйте про вашу причетність до журналістики – ви винні  у всьому, що зараз відбувається. Найжахливішим покаранням для вас буде, якщо ми вас просто випустимо  на вулицю міста із  надітими табличками: «Журналісти – Укропи з Центральної України».Так-  саме ви (журналісти) винні у тому що тут відбувається …» . Без коментарів. Чи – майже без коментарів. Але у цій пісні – допиті була і така «пред’ява», над якою і сьогодні, час від часу, розмірковую.

Якось, під час перебування у полоні у лікарні, я запитав у місцевих цивільних, про те, чиє  висвітлення подій на Сході вони вважають більш об’єктивним – від українських журналістів чи від російських.

Відповідь приголомшила: «Врут те , врут и другие. Но украинские СМИ врут чуть больше»J.

Потішило. Очікував, що на окупованій території, де засилля російських ( та вже і місцевих) мас- медіа, відповідь мала б бути однозначно проти об’єктивності  українських мас-медіа..

Але ні. Те, що наші візаві  подають перекручену  інформацію, визнавали місцеві.

Фактом є те, що роль мас- медіа як у світовій політиці, так і конкретному конфлікті на Сході України, є значимою.

У мене з Ромкою Черемським , журналістом з Харкова, була своя маленька війна, складовою якого став полон. Це новітня війна. Іноді, допити ведуть , споглядаючи на  дописи щодо полоненого у інтернеті.

Так, на одному із допитів у жовтні 2014 року ( вже у Луганську), мені , як здалось, навіть з деякою повагою, повідомили : «О! Тебя ищут. Даже требуют освободить! Журналисты поднялись. Мда-а-а…».

Коли повернувся із полону, був вражений, що щодо як мого, так ( на той час) і ще шістьох журналістів, пролунали гучні заяви з вимогою щодо звільнення від журналістської спільноти чи не з усієї Європи, і , що особливо вразило,навіть… з Росії. (Можливо, що саме прочитавши вимогу про наше звільнення саме від Спілки журналістів Росії, офіцер, який допитував мне, і сказав багатовимірне «Мда-а-а…».

 

Коли закінчиться військовий конфлікт на Сході України? І , головне, ЯК, Чим він закінчиться. І … тривіальне: « А яка ж роль у цьому журналістів, як беззаперечної гілки Влади?».

Не потрібно кивати виключно на політиків, а маємо приймати відповідальність і на себе.

На сьогодні генеруються дві лінії  сприйняття як конфлікту, так і участі журналістів у ньому, та у можливих наслідках по тому.

Перший: «Ні кроку назад. Перемога або смерть. З ворогом не домовляємось» .

І другий, ледь чутний підхід серед гомінких націоналістичних гасел  : «Так – наша справа вірна. Та будемо відповідальні. Будемо досліджувати дослід розбудови держави після  збройного конфлікту. Не повторювати чужих помилок. І будемо плекати нашу неньку у мирі та любові…».

Так. Надзвичайно важко знайти місце для миру та любові під час війни.

Тож, саме у ці дні, коли ми шануємо  святого Миколая, пригадується добрий оптимістичний віршик:

 

«Відчиняйте двері — йде Миколай,

Він благословить весь рідний наш край.

Пропаде руїна, а ненька – Україна

Буде процвітати із краю в край».

Та для цього процвітання ( у тому числі – відродження українського Донбасу), потрібно щось робити кожному на своєму місці. У тому числі – у журналістському середовищі.

Як казав Св.Франциск Асізський  – «Почніть робити те, що потрібно. Потім робіть те, що можливо. І ви раптом виявите, що робите неможливе».

***

Понад двадцять років тому  кривавий збройний конфлікт , який забрав десятки тисяч життів, відбувався на теренах нинішньої Боснії і Герцоговини. Світова спільнота, як і сьогодні, як могла, намагалась примирити сторони конфлікту. У 1995 році було підписано Дейтонську Мирову Угоду (на яку тоді покладали надії як сьогодні покладаємо на Мінські перемовини), за якою, мало б прийти довгоочікуване примирення…

Минуло понад 20 років. Та рани війни кровоточать і сьогодні. Фактом є відсутність стрілянини та новин, які повідомляли б, що «сьогодні по нашим позиціям гатили …». Але безробіття у Боснії та Герцоговині, за деякими оцінками,  досягає 40%. Ніякі, навіть самі унікальні дипломатичні умови щодо надання різноманітних статусів та преференцій для розвитку економіки  у регіоні, не дали очікуваного результату. Країна перебуває майже у злиднях.

Та тільки зараз починають жевріти якісь важелі примирення у суспільстві…

Мусульманські боснійці, католіки хорвати та православні серби як і раніше , живуть пліч – о – пліч у багатостраждальній Боснії та Герцоговині.

Під егідою “The Office of the OSCE Representative on freedom on media” група молодих українських та … російських журналістів відвідала Сараєво. ( Саме те місто, з подій у якому у 1914 році почалась перша світова війна).

Це важливо. І діалог, і співпраця, і , такий специфічний погляд … у майбутнє. Якщо нічого не змінимо.

Журналісти робили свою справу – зняли чудовий  документальний фільм про сучасне життя у Сараєво, про унікальний хор, в якому , з миром та любов’ю, пліч- о пліч, співають … мусульманські боснійці, католіки хорвати та православні серби.

***

Під час 23-ї Міністерська конференція ОБСЄ у Гамбурзі, яка відбувалась 8-9 грудня у Гамбурзі, молоді журналісти двох країн презентували результат своєї співпраці – трейлер фільму про Сараєво та поділились враженнями від співпраці.

Це важливо.

Будь – яка війна закінчується миром.

Маємо бути відповідальними і за майбутнє України, і за майбутнє українського Донбасу. Бо іншого і не буде.

То ж молимось за майбутнє України до святого Миколая та робимо те що маємо робити: з Вірою, Надією та Любов’ю.  І відповідальністю.

 

***

Мав честь бути запрошеним на Форум у Гамбурзі.

Свої три хвилини виступу на Форумі я розподілив на дві  частини: спочатку говорив, про те що болить, про значиме та відоме – про тему визволення полонених , потім – про  роль журналістської солідарності у кризових ситуаціях, військових конфліктах у т.ч.- при звільненні полонених журналістів.

«…Wonders take place under Christmas.

The most captives have children.

It is accepted children to give them gifts exactly to Christmas…».

Буду молитися, щоб анонсоване міністром Штайнмайєром звільнення полонених відбулось під Різдво… маю надію, що міністр мав на увазі католицьке Різдво 2016 року.

Окремо зазначив, що можливість об’єктивного висвітлювання журналістами подій під час кризових ситуацій, у тому числі- з позицій різних сторін конфлікту, має бути надійно забезпечена. Взяття у полон журналістів – поза законом. Приємно відзначити, що журналістська солідарність спрацьовує у справах визволення полонених колег, у чому я особисто пересвідчився.

Ми живемо в час тотальної інформаційної війни. В готелі, в якому я мешкав у Гамбурзі, серед інших каналів, був і російський телеканал, який вів мовлення на німецькій мові. На захист «проукраїнських позицій» ставали , як могли , самі німецькі канали, критикуючи під час форуму, позицію Росії, щодо збурення сталого порядку у Європі.

На жаль, в останній день, перед виїздом з Німеччини, поряд з іншим, топ новиною на німецьких каналах стали визнання Оніщенко щодо корупції у самих високихї ешелонах влади в Україні… Так, там про це вже добре відомо. Не виключаю, що чи не більше навіть, чим для нас.

Шкода…

Але, таки будемо відповідальні. Плекати надію на світле майбутнє та роюити те, чого очікує від кожного із нас суспільство.

 

 

Молитва до святого Миколая:

 

О всеблагий отче наш Миколаю, пастирю й учителю всіх, хто з вірою звертається під захист твій і теплою молитвою благає тебе: поспіши й захисти отару Христову від вовків, що гублять її. Україну нашу і всяку країну християнську, і весь світ захисти і збережи святими твоїми молитвами від землетрусу наступу чужинців і народних заколотів, міжусобиці; від голоду, пошести, потопу, вогню, меча і наглої смерти всяку людину охорони.

І як помилував ти трьох мужів, що у в’язниці сиділи, та спас їх від гніву царського й кари смертної, так помилуй і нас, що розумом, словом і ділом у темряві гріхів перебуваємо.

загрузка...

Автор статті

Валерій Макеєв

адвокат, правозахисник, письменник, волонтер, член виконкому Черкаської міськради на громадських засадах

Будьте чемні

Залиште відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.