Продовжуємо нашу серію матеріалів, присвячену пошукам роботи. У попередній публікації, нагадаю, ми побували у офісі китайської компанії, яка торгувала БАДами і обіцяла «золоті гори».
Та інколи трапляється, що роботу доводиться шукати, не виходячи з дому. Наприклад, рерайтинг, копірайтинг чи просто набір рукописного відсканованого тексту на комп’ютері. Це ідеальна робота для студентів, молодих мам, пенсіонерів, людей з фізичними вадами та тих, хто любить домашній затишок. Проте тут треба бути обережним із потенційним роботодавцем – адже у випадку чого, притягнути його до відповідальності не вийде.
Про продуктивність такого заробітку розповіла молода мама і водночас студентка Ольга.
– Знайшла в інтернеті оголошення «Робота вдома – набір тексту. Зарплата від 1 000 грн. на тиждень, вартість 1 сторінки – 20 грн». Номер телефону не був вказаний, тому написала на електронну пошту. Буквально через 5 хвилин прийшов лист з відповіддю. Моя робота полягала в тому, щоб тексти з картинок у форматі jpg перенабирати у форматі звичайного документа Microsoft Office word. Можна було навіть обрати тексти за інтересами. Ну, звичайно, я обрала моду. Сума мого майбутнього заробітку цілком влаштовувала. Але останній абзац повідомлення дещо збентежив – «Сплатити страховий внесок».
Та що таке 40 гривень в порівнянні з моїм майбутнім місячним заробітком, ще й не виходячи з дому?
Було написано, що внесок гарантує клієнтам компанії виконання завдання, і повертається працівнику разом з першим гонораром. А якщо завдання не виконується, внесок стає компенсацією замовнику за втрачений час.
Надіслала я 40 гривень, а завдань так і не отримала. Телефонувати немає куди, писала на електронну адресу, але відповіді не дочекалася, – зітхає Ольга.
А ось студентові Олексію більше пощастило із пошуками роботи в інтернеті. Гроші за виконану роботу він отримав, але жодних страхових внесків не робив. Щоправда, оплата його праці була втричі нижчою від обіцяного.
Окрім рерайтингу, копірайтингу чи набору тексту існує безліч інших інтернет-пропозицій: складання ручок вдома, склеювання конвертів, веб-анкетування та інше. І майже всюди «роботодавці» вимагають завдаток. Чи законно це?
– Оскільки роботодавець не дає ніяких реквізитів, не укладає договору, знайти його і притягти до відповідальності не можливо. Гарантії того, що він заплатить за виконану роботу – відсутні. Це звичайнісіньке шахрайство, на яке натрапляють чимало черкащан, добровільно надсилаючи гроші, – резюмує юрист В’ячеслав Нечитайло.
Проте не всі такі пропозиції – обман. Дехто дійсно так заробляє. Але пильнуйте:
- не беріться до роботи, поки не уклали трудовий договір, у якому мають бути зазначені умови співпраці;
- роботодавець має обов’язково зазначити свої реквізити;
- ціна за виконану роботу має бути об’єктивною, адже тисячі за набирання тексту реальний роботодавець не заплатить;
- не сплачуйте наперед, не відправляйте платних смс-повідомлень.
Олена ШАПОВАЛ
Будьте чемні