Антикорупційна експертиза, проведена громадськими активістами щодо Обласної комплексної програми «Турбота» 2014-2020 показала, що програми облдержадміністрації, які експлуатують великі суми коштів, пишуться недосконало в юридичному вимірі, що породжує значні приводи для корупції. Програма, розрахована на 42 мільйон гривень, не є прозорою для громадськості – звіту, куди й які кошти вже були направлені, а куди будуть, громадськості так і не надали.
Активісти ГО «Молода Черкащина» відшукали у тексті програми допомоги незахищеним категоріям суспільства чимало непевних фраз, якими нечисті на руку чиновники можуть скористатися для корупції. Наприклад, в різних місцях програми вказані різні категорії населення: спочатку зазначають 60 категорій, а коли активісти запитали, кому ж будуть надані пільги, то категорій виявилося всього 14. Через такі неспівпадіння чиновники, виходить, можуть самі визначати, кому ж допомагати, зазначають активісти.
– Ідея програми чудова – допомагати незахищеним категоріям населення. Але коли ми надіслали 4 запити про кошти, які виділені на програму, скільки і куди перебачено, нам цю інформацію не надали. Спочатку дали дві відповіді замість однієї, потім надіслали відповідь, де вказано що розрахунки про кошти на «додатку» але додатку так і не прислали. Відповіді про гроші нам не надали досі. А це значна сума державних коштів – 42 мільйон гривень, – розповіла Вікторія Феофілова, одна з активістів, які перевіряли міську владу на корупційність.
Також у програмі є багато «непевних» формулювань, наприклад «які потрапили у скрутне матеріальне становище», або «які потрапили у скрутне матеріальне становище», тобто, чиновник сам буде вирішувати, яке матеріальне становище є складним, і кому допомагати.
– Нам невідомо хто отримає кошти, кому вони будуть направлені. Немає цифр, обсягів. Також недостатньо прозора інформація по конкурсах, адже надання послуг по цій програмі комерційними організаціями має бути на конкурсній основі, – зазначає Тетяна Ковальчук, учасниця громадської комісії.
Будьте чемні