Поліціянти Черкас, які вийдуть на вулиці після курсу навчання, сьогодні, 21 вересня, реєструвалися у приміщенні міської філармонії. Кореспонденти “Вчасно” запитали кандидатів, чому вони вирішили стати силовиками нової генерації, чи вірять, що тут не братимуть хабарів і як ставляться до працівників МВС у минулому, якщо ті прийдуть працювати у поліцію.
Ігор Обозний
В мене юридична освіта, але в нашому місті немає вакансій для моєї спеціальності. Після проходження практики в міліції багато чого надивився, просто неймовірна корупція. Мріяв стати поліцейським давно, сподіваюся, ця структура нагадуватиме американську поліцію, буде зроблена за західним зразком і ні в чому не повторюватиме міліцію.
Треба брати приклад з інших країн. Кожна розмова має записуватися на камеру, щоб в людей не було нагоди дати хабар, а в поліції – навіть натякнути. Я дивився цикл програм про канадську поліцію, де працює багато українців. Один із українців-поліціянтів казав, що навіть там 1% зі 100% все таки можуть взяти хабар, імовірність є. Але полісменам даватимуть повне соцзабезпечення, високу зарплату. Я йду в цю структуру сподіваючись, що корупції там не буде.
Олена Білопуп
Я маю юридичну освіту, працюю юрисконсульт антом на одному з підприємств міста. Працювати у поліції – мрія дитинства, просто марила цією можливістю, і ось, нарешті, з’явилася така структура. Є шанс служити народу, стати частинкою змін і джерелом цих змін.
Вимоги до кандидатів цілком достатні, мені подобається, що передбачена фізична підготовка, загалом відбір продуманий. Щодо співробітників МВС у поліції, думаю, вони тут працювати можуть, але, звісно, дехто із них може спробувати принести «старі порядки в новий монастир». Сподіваюся, такі факти відслідковуватимуться і вчасно ліквідовуватимуться.
Ека Гуладзе наголошувала, що запрошує в поліцію жінок. Нині жінки виборюють рівні права з чоловіками і, вважаю, обов’язково повинні спробувати себе в поліції, це дуже позитивний фактор для України.
Олександр Одарич
Я працював молодшим інспектором відділу охорони пеніцитарної служби. Багато надивився на роботі «цікавого» за два роки. Я й багато моїх колег не відносимося до категорії людей, «типової» до силових органів. Хочеться показати, що міліція може бути не ворогом, а другом, і не карати, а допомагати. Сподіваюся, поліція буде працювати по-новому, якщо ні – в ній нема ніякого сенсу.
Корупції тут бути не повинно, зарплата велика, тому боятимуться її втратити. Наприклад, на своєму робочому місці я отримував 1600 гривень, а в мене є дитина, уявіть, як прожити на такі гроші. Звісно, в міліції офіцерів ловили за руки. Але можливо, їх і зрозуміти можна було, з такою зарплатою.
Настя Танська
Працювала торговим представником, але сьогодні зранку мене звільнили. Рішення прийти у поліцію було обдуманим, але звільнення – це просто карма. Мені подобається, що Еріка Гуладзе акцентувала, що в поліції має бути побільше жінок, адже жінки знають де перегнути палку, а де цього краще не робити.
Щодо МВС, звісно, є вірогідність, що співробітники МВС, які будуть тут працювати, почнуть робити все як і раніше. Але сподіваюся, їх перевиховає ця система. Вірю, що в цій структурі все-таки не буде корупції.
Радує лояльність нових поліцейських. Якось в Києві я переходила дорогу і підвернула ногу. Замість того щоб накричати, як це, зазвичай, роблять міліціонери, мені просто допомогли перейти дорогу, і навіть підхопили, щоб я не впала. Сподіваюся – допомога буде основою нової поліції.
Валентина Топченко
Працюю в Intelligenc-сервісі, волонтер АТО. Вважаю, нові поліціянти мають бути працьовитими. Ми з Настею готові бути працьовитими, і вночі не спати, якщо треба. Ми добре знаємо, як це не спати вночі, через волонтерство, тому готові до всякого.
Вважаю, головне у вимогах до поліції – психологічний тест, але повинні перевіряти судимості й статті, за якими вони були. Бо в анкеті можна галочку поставити про несудимість, а як воно насправді – хто знає.
Нові поліцейські мають бути вихованими, лояльними, комунікабельними, цього зараз дуже не вистачає, і ми, ставши поліцейськими, будемо це змінювати.
Ігор Олійник
Працював у охоронній фірмі. Тут шукаю стабільної роботи, хотілося б допомагати людям. Я думаю, до цієї структури ставляться зовсім по-іншому, адже все-таки міліція – це пострадянський проект. Добре, що тут є кастинг, віддають перевагу молодим людям від 18 до 35 років. Якщо сюди прийдуть представники МВС – це нормально, серед них є адекватні люди. Адже по людині зразу все видно.
Але, звісно, вони повинні пройти перевірки: психологічну, і фізичну. Бо серед них є люди з черевцем, огрядні, їм треба повернутися в форму. Той факт, що в поліцію йде так багато жінок, мене радує, гадаю, 50:50 жінок і чоловіків, це було б досить вдало.
Андрій Калініч
Я працював дитячим спортивним тренером. Я вважаю себе чесною, порядною людиною, звісно, сподіваюся достойної зарплати. Мене приваблює шанс внести свій внесок, щось змінити, в країні. Бо поки що не змінилося нічого. Також сподіваюся, що нова поліція даватиме кар’єрний зріст, й сама структура розвиватиметься.
Співробітники МВС не всі погані, серед них є порядні люди, які можуть поділитися досвідом із молоддю, коли почнуть працювати тут. Щодо корупції, в нас просто такий менталітет, посадовці як крали, так і крастимуть. Але сподіваюся, в новій поліції корупції не буде, або буде дуже мало.
Щодо питання, що в міліції відбувалися катування, у цього явища глибокі корені, перш за все у рівні культурності українців, який, на жаль, дуже низький. Треба час, все це зміниться через виховання людей. Нелюдське ставлення не було тільки ініціативою рядових співробітників, такі накази йшли згори. Важливо, щоб нагорі теж змінилося керівництво.
Ольга Путіліна
Працювала в Одеському суді помічником, останній рік сиділа вдома у зв’язку з хворобою матері. Хочеться щось змінити, діти ростуть, хочеться, щоб вони не боялися ходити по вулиці. Треба з чогось починати. Як не ми – то хто? Треба, щоб наші діти могли отримати допомогу, якщо вона потрібна, і вчасно, а не зіткнулися з тим, що всі просто пройдуть повз, як це воно зараз відбувається.
Щодо співробітників МВС, звісно, вони можуть тут працювати. Розумієте, перевірити їх досить просто, в силових структурах усі всіх знають, про всіх пішла мова. Все перевіряється елементарно. Чи буде в новій поліції корупція? Корупція була, є і буде. Вона безсмертна. Але риба гниє з голови. Якщо верхи не зміняться, нічого не зміниться. А міняють, по суті, тільки рядових співробітників. Треба зняти усіх, і поставити нових людей. Поки що нічого в нас в країні не змінилося, нічого. Надія є, але мізерна. Будемо міняти самі, по мірі своїх сил.
Віктор Завальчук
Хочеться змінити Україну на краще. Закон має бути для всіх один, поліція повинна дійсно захищати. В першу чергу, щоб перемогти корупцію, треба створити гідні умови праці, забезпечити житлом, пільгами. Якщо людина буде забезпечена, вона не братиме хабарів. Все залежить від керівництва, які воно поставить цілі й задачі. Але все ж, думаю, в новій поліції відсоток хабарів буде набагато меншим.
Андрій Ющенко
Я діючий співробітник. Поліція повинна зупинити корупцію, допомагати людям, як не ми, то хто інший? Вважаю, що нові поліціянти мають бути адекватними, звісно, має бути вимога до IQ, фізичної підготовки. Я б іще ввів практичні стрільбища, щоб перевірити реальні навички випускників, оскільки в законі про поліцію так чи інакше є норми про вогнепальну зброю. Правильно, що з часом МВС приберуть, але некрасиво, що співробітники, які не прийдуть в поліцію, лишаться без роботи, особливо ті, кому до пенсії лишилося 2-3 роки.
Нова поліція має бути не караючим органом, а таким, що служить людям. Але, звісно, якщо нова поліція буде виключно із цивільних, тобто людей, які раніше не працювали в МВС, у реальному житті їм буде дуже складно. Потрібен все ж таки й досвід міліції.
Ірина
Я працюю інженером-проектувальником. Подобається концепція нової поліції, хочу спробувати свої сили, змінити щось на краще. Сюди мають прийти свідомі люди, яких влаштували не тато й мама на роботу, а вони свідомо це обрали.
Уявляю собі нову поліцію як структуру без корупції. Вважаю, треба переймати досвід іноземних структур. Вимоги до поліції, які я читала, достатні, серйозний відбір. Звісно, дуже багато уваги повинні звертати на інтелект.
Скоріш за все нова, поліція буде не зовсім готова до реалій сучасного життя, і боротьби з бандитськими структурами. Не страшно, якщо так, погано, не коли щось не знаєш і не вмієш, а коли не хочеш навчитися. Головне – бажання. Звісно, якщо співробітники МВС побажають поділитися досвідом, це буде тільки добре.
Нагадаємо, 21 вересня у Черкасах стартував набір у нову патрульну поліцію.
Будьте чемні