
Відкритого листа меру Черкас Сергію Одаричу підготував колектив (140 працівників) поліклініки «Астра» міста Черкаси. «Чому ви так наполегливо намагаєтеся залишити заклад без фахового керівника?» — головне запитання цього звернення до мера, пише “Черкаський край”.
Останній контракт з головним лікарем закладу Іриною Волощенко міський голова продовжив усього на сім місяців, і він збігає ось-ось, 30 листопада, а тимчасом «Астру» відвідало, за словами авторів листа, вже шість перевірок — і через це колектив працює «у вкрай складних психоемоційних умовах».
Напевне, немає жителя Черкас, який би не був зацікавлений у тому, щоб реабілітаційно-оздоровча поліклініка «Астра» працювала й розвивалася. Безмежно вдячні цьому закладу хворі пільгових категорій, які поправляють тут здоров’я безплатно. А також і рядові жителі міста, які в цьому закладі можуть потрапити на прийом до лікарів, яких не знайдеш у поліклініці — гастроентеролог, ревматолог та інші, пройти різні обстеження й фізпроцедури, які всі тут «при місці» — так, платно, але де тепер безплатно?
Тож, виходячи з важливості цього закладу для Черкас, уточнюємо, що тут відбувається.
— У «Астрі» кажуь, що їх уже відвідали перевірки з департаменту охорони здоров’я, прокуратури області, інспекції праці, обласної ради, від аудиторської фірми. З якою метою? — це запитання ставимо Олегу Стаднику, директору департаменту охорони здоров’я Черкаського міськвиконкому.
— Насправді там одна серйозна перевірка — на виконання доручення сесії міської ради (у квітні ц.р. депутати обговорювали питання щодо впровадження госпрозрахункового механізму у РОП «Астра» — Л.С.). Бо виникло питання, чи справді існує таке завантаження — лікар в середньому півгодини веде прийом пацієнта. Що ж до аудиторської фірми «Атторней-Плюс», то до її послуг ми вдалися після того, як почалися розмови, начебто всі перевірки «Астри» є упередженими — міський голова хоче нав’язати перевіряючим свою точку зору щодо цього закладу. Тому було вирішено знайти через тендер незалежну аудиторську фірму, яка повинна перевірити не зловживання, а вникнути в роботу й чітко сказати, як цьому закладу ефективно працювати далі.
— Чи має на меті цей аудит визначити шляхи переведення закладу на самоокупність?
— Міський голова займає таку позицію: ми готові повністю відшкодовувати витрати на реабілітацію здоров’я пільгових категорій пацієнтів (а у нас у місті близько 75-ти таких категорій). Але є бажання навести елементарний порядок: бюджет гроші дає, а з 56-ти тисяч черкасців-пільговиків через «Астру» пройшло лише 3,5 тисячі. І не всі вони пільговики щодо одержання медичних послуг.
— Іде планування бюджету наступного року. Як бачиться фінансування «Астри»?
— Як мінімум, вона отримає кошти на рівні цього року, помножені на індекс інфляції. Цього року на утримання цього комунального закладу з загального фонду міського бюджету було витрачено понад 4,5 мільйона гривень. Та ще з бюджету розвитку закупили обладнання і виконали роботи з обладнання соляної печери — це майже 200 тисяч гривень, і ще понад 200 тисяч витратили на ремонт водогону.
— Чи залишиться керівником закладу Ірина Волощенко?
— Тема про звільнення головного лікаря порушується щоразу, коли у Ірини Василівни закінчується контракт. Як і зараз. Тому з’явилися гінці, ініціативні групи, які ходять і створюють тиск у частині продовження з нею контракту. Я вважаю, це спекуляція на інтересах наївних і довірливих людей. Контракт з усіма головними лікарями укладає міський голова. Коли в Ірини Волощенко вже закінчувався контракт півроку тому, йшов тиск і шантаж, питання довелося винести навіть на сесію міської ради. Рада виписала певні доручення, після виконання яких міський голова буде приймати рішення.
У той же час головний лікар РОЦ «Астра» Ірина Волощенко стверджує, що працівники поліклініки самі пишуть листи у всі інстанції.
— Я їх нікуди не посилаю, навпаки — відмовляю, кажу, що ми в стані цивілізовано вирішувати ці питання. Але якщо міський голова не підпише зі мною контракт, на такий випадок 38 співробітників уже написали заяви на розрахунок. Якщо ці кваліфіковані фахівці підуть, лікувальний процес порушиться.
Припустімо, мені скажуть: ви вже пенсіонерка. Але кого хочуть на це місце, тримається в таємниці. Ця невідомість, хто прийде і що вони хочуть зробити з «Астрою», змушує нас боротися. Колись ідея створити РОЦ «Астра» належала Володимиру Сокоренку, першому секретарю міськкому партії. Він тоді знайшов мене і сказав: «Я знаю, що в тебе дитина — інвалід, батьки — інваліди… Дерзай». Ми самі вивчали, що таке реабілітація, все створювали. У нас і нетрадиційні методи лікування — фітотерапія, гомеопатія, апітерапія, герудотерапія, гомеопатія, мануальна терапія. Це дуже важливо, коли ліки дорогі, викликають побічні реакції. І сьогодні дуже боляче за цей заклад. Реабілітація — це те, до чого інші області тільки йдуть. А у нас все налагоджено. І може бути зруйновано. Бо мета «реформаторів», думаю, одна — забрати приміщення.
Нам ставлять у докір тривале обслуговування пацієнтів. Але ж до нас діти з ДЦП, чорнобильці чи афганці приходять на комплексне лікування, не менш як на 4 години на день, і курс для багатьох триває чотири тижні. Тому 56 тисяч пільговиків і не може пройти оздоровлення.
Мені перевіряючі ставлять дивне запитання: чому пацієнти однакової статі, віку й захворювання лікуються різний час і різними процедурами? Пояснювати їм, що кожна людина індивідуальна?
Бюджет міста цього року надасть нам насправді 3,8 мільйона гривень (з них 80 відсотків — це зарплата, яка мізерна, та енергоносії). Додатково ми самі заробимо близько мільйона гривень. Справді, нам надали 170 тисяч на «соляну печеру» (спелеокімнату), але не дякуючи керівнику департаменту Олегу Стаднику, а дякуючи керівнику області Сергію Тулубу. На систему водопостачання (торік у нас було сім аварій, рвало труби) нам надали 300 тисяч гривень, і теж завдяки Сергію Борисовичу.
— Ходять чутки, що «Астру» можуть перевести на обласний бюджет.
— Це була ідея Сергія Борисовича. Але зараз це не на часі, бо потребує значного фінансування дитяча обласна лікарня, діагностичний центр.
Будьте чемні