«Стабільна робота в офісі, можливо без досвіду роботи, від 18 до 60 років, вільний графік, зарплата висока», «Керівник, помічник керівника, зарплата від 3000 до 5000 тисяч гривень, стрімкий кар’єрний ріст, навчання за рахунок компанії»… Такі оголошення переслідують на кожному кроці черкащан, які активно шукають роботу.
Журналістка «Про все» вирішила на власному досвіді перевірити, чи відповідають дійсності ті «золоті гори», які пропонують оголошення. Вирішила почати одразу з оголошення: «У зв’язку з розширенням бізнесу, потрібні офісні працівники, зарплата від 3 000 тисяч гривень, можливо без досвіду роботи. Вимоги: комунікабельність, активність, бажання працювати».
На тому кінці дроту – приємний жіночий голос. Мене записали на співбесіду до начальника відділу, так і не відповівши на запитання про сферу діяльності перспективного бізнесу.

Установа, до якої маю йти на співбесіду має досить солідний вигляд: великий «конференц-зал», де присутні хлопці та дівчата 21-25 років у ділових костюмах («бізнес-еліта» Черкас), велика плазма, на якій транслюється відеоролик про гуру бізнесу. Ще дві дівчини, окрім мене, заповнюють анкети для працевлаштування. У анкеті – стандартні запитання про попередні місця роботи, професійні навички, особистісні переваги. А також є рядок, де варто вказати роботодавців, які зможуть надати рекомендації (що додає особливої значущості та респектабельності компанії). Після цього кандидатів на працевлаштування індивідуально запрошують у кабінет до начальника відділу на співбесіду.
На співбесіді 23-річний начальник швиденько пробігається по анкеті і переходить до рекламування компанії. Розмовляє заздалегідь завченими, шаблонними фразами – чітко, впевнено, переконливо, ніби гіпнотизує. На конкретне запитання, що ж саме буде входити в мої обов’язки, мій потенційний роботодавець повторює фразу: «Наша компанія спрямована на співпрацю з клієнтами, обробку фінансової інформації». Знову нічого не ясно, доводиться ще раз розпитувати. Тут вдається з’ясувати, що я маю знаходити нових клієнтів, обдзвонюючи близько 50 людей на день, укладати договори тощо.

Начальник дивно відреагував на запитання, чи він сам офіційно працевлаштований – спершу зблід, а потім зашарівся. Проте мене запевнив, що трудова книжка в мене буде. Закінчив розмову тим, що має ще сьогодні багато співбесід, а зі мною зв’яжеться секретар, якщо моя кандидатура влаштує.
Із дзвінком «перспективний бізнес» не забарився – через півгодини мене запросили на навчання, яке складається із декількох семінарів.
А ось що буде на таких «семінарах» “Про все” вже розповів черкаський випускник з червоним дипломом Сергій.
– У перші дні мені почали розказувать про 50 сходинок до успіху, про якості лідера і таке інше, стандартний тренінг. Після довгого промивання мозку нарешті зайшла мова про назву компанії, продукцію та пошук клієнтів. Я мав трьом людям продати продукцію і з цього отримати відсоток, а ті троє – ще трьом… І це ще можна зрозуміти. Але тоді, коли мені «добровольно-принудительно» запропонували придбати продукції на 3000 тисячі гривень, все стало ясно, – говорить Сергій.
Як стало відомо, ми, Сергій та чимало черкащан мали справу з транснаціональною компанією, заснованою в Китаї. Основна продукція – біологічно активні харчові добавки. Реалізація товару відбувається за допомогою системи багаторівневого маркетингу. Тож хтось шукає роботу, а компанія шукає клієнтів попри що…
Читайте також: Робота по-черкаськи: як підкорити простори інтернету?
Олена ШАПОВАЛ
Будьте чемні