Ринок житлової нерухомості в Україні розвивається сьогодні досить активно, не зважаючи на ряд економічних проблем. У більшості міст щороку зводяться нові житлові комплекси із сучасних матеріалів і з використанням новітніх технологій. Разом з тим ще на початку 2016 року в Україні нараховувалось понад 60 тисяч будинків, які знаходяться в аварійному стані. Такі дані надає Міністерство регіонального розвитку і житлово-комунального господарства.
Під знесення чи на реставрацію?
Для повного розуміння сьогоднішньої ситуації на ринку нерухомості спробуйте самі проаналізувати, наприклад, житло Івано-Франківська, Львова, Одеси, Харкова, Києва чи будь-якого іншого міста, яке вас цікавить. У базі пошуковика ЛУН.ua ви знайдете всі актуальні оголошення із детальним описом кожного об’єкту. Кількість квартир, що виставлені на продаж у старих будинках, дійсно вражає. Найбільший відсоток такого житла знаходиться в Одеській області (понад 6 тисяч будинків), найменше – в Кіровоградській (трохи більше сотні).
За словами Міністерства, опікуватись аварійними будинками повинна місцева влада. Законом передбачено капітальний ремонт і модернізацію житлових об’єктів, термін експлуатації яких спливає вже найближчим часом. Однак грошей у місцевих бюджетах на реконструкцію традиційно не вистачає, натомість влада намагається примусити громадян робити капітальний ремонт старих будинків за власний рахунок.
Чи все так погано?
Якщо ви лише плануєте купівлю житла і розглядаєте вторинний ринок, аварійні будинки можуть дійсно стати величезною проблемою. Ви вкладаєте гроші в житло, проживання в якому буде не лише некомфортним, але навіть небезпечним. Втім, ринок нерухомості пропонує чимало варіантів, тож вибрати безпечний – абсолютно не проблема.
Переглядаючи оголошення на вторинному ринку, звертайте увагу не лише на стан квартири, але й безпосередньо на будинок. Рік зведення об’єкту є одним із найважливіших показників. Бажано, щоб будинок був відносно новим (5-10 років), це гарантує кращу якість будівництва, нові технології, більш продумане планування квартир, відносно високий рівень комфорту.
Звертайте увагу на зовнішній вигляд будинку – наявність чи відсутність тріщин у стінах, зовнішнє утеплення, стан даху, підвальних приміщень, під’їздів. Не зайвим буде поцікавитись у мешканців, чи не виникають проблеми із водопостачанням і каналізацією, чи задоволені вони опаленням, чи достатньо комфортним вони вважають власний будинок. Такий підхід позбавить вас багатьох проблем у майбутньому і зекономить чимало грошей, якщо капітальний ремонт аварійних будинків мешканцям таки доведеться робити за власний рахунок.
Будьте чемні