
На Святвечір, освяченням Різдвяної шопки на Театральній площі розпочався Різдвяний фестиваль мистецтв в Черкасах. Артисти-шевченківці виконали уривок з вистави за Різдвяною містерією-бурлеском Тараса Шевченка «Назар Стодоля».
– За традицією українці відзначають Різдвяні свята аж до Водохреща, – говорить керівник фестивалю, виконувач обов’язків художнього керівника театру Сергій Проскурня. – Для нашого театру Різдвяний фестиваль – низка яскравих подій, зустріч з друзями–артистами, музикантами, співаками. Таким чином театр допомагає черкасцям інтегруватись у широкий мистецький простір, адже усі ці артисти широко відомі в Україні і в світі, а от в Черкасах більшість з них виступатиме вперше. Ми хочемо, щоб городяни і гості міста отримали якомога більше яскравих емоцій, позитивних вражень.

– Характерною рисою фестивалю, який, сподіваюсь, стане традиційним, є підтримка мерії міста Черкаси. Завдяки цій підтримці, Аґенція культурних ініціатив «Живи в Черкасах» сформувала лояльну цінову політику – вартість квитків на усі гастрольні заходи від 30 до 100 гривень. Ми сподіваємось, що глядачі усіх вікових та соціальних груп зможуть побувати на виставах і концертах фестивалю.
Коротко про програму Різдвяного фестивалю 2013.
7 січня, на Різдво, о 18:30 відбулась перша вистава фестивалю – Різдвяна містерія-бурлеск Тараса Шевченка «Назар Стодоля». Поставлена у 2010 році видатним українським режисером Петром Ластівкою за участю головного художника театру Сергія Ридванецького та художниці костюмів Наталії Ридванецької, – вистава ця стала однією з візитівок Черкаського театру імені Шевченка. У виставі зайнятий увесь творчий склад театру. У ролі Назара Стодолі – актор і режисер Олесь Павлютін, у ролях Галі – Надія Корбут, Стехи – Ірина Чваркова, Гната Карого – Юрій Прокопчук, Хоми Китчатого – народний артист України Юрій Берлінський, Полковника – народний артист України Віктор Семененко. Зал настільки був наелектризований враженнями від Шевченкового сюжету, що часом глядачі вигукували коментарі прямо з залу. Колядки глядачі співали разом з акторами.
8 січня, вівторок, 20:00.
Вперше завітає до Черкас видатний українець, кумир публіки, актор театру і кіно, народний артист СРСР Василь Лановий. Ця подія – неперевершена за своїм резонансом, адже мільйони глядачів мріяли б побувати на зустрічі з цим культовим артистом – виконавцем ролей у фільмах «Червоні вітрила», «Як гартувалась сталь», «Офіцери», «Сімнадцять миттєвостей весни», легендарним принцом Каллафом з вистави театру імені Вахтангова «Принцеса Турандот». Українське коріння Василя Семеновича глибоке, він усе життя наголошує на любові до малої Батьківщини – села Стримба Кодимського району на Одещині. Спеціально для виступу в Черкасах актор підготував поезії Тараса Шевченка.
Програма творчої зустрічі розрахована на два відділення. Василь Семенович везе з Москви до Черкас свої книги та аудіо-диски, придбавши які, глядачі зможуть взяти автографи в свого кумира.
9 січня, середа, 19:00.
На Черкаську сцену вийде Народна артистка і Герой України Ніна Матвієнко. У супроводі Ансамблю старовинної музики під керівництвом Костянтина Чечені, геніальна співачка виконає пісні Різдвяного циклу, номери з Вертепу, пісні про кохання, соціальні та релігійно-моралістичні канти. Прозвучить інструментальна музика Гетьманської доби (середина XVI – середина XVIII ст.), музика анонімних авторів барокової доби та твори Миколи Дилецького, Данила Туптала, Феофана Прокоповича, Григорія Сковороди.
Ця програма вперше постане перед черкасцями. Так само й вперше до нашого міста завітає Ансамбль старовинної музики під керівництвом Костянтина Чечені – лютні, кобзи, ліра, дерев’яні флейти, торбан та інші старовинні інструменти, на яких віртуозно грають київські музиканти, допоможуть відтворити атмосферу музичних вечорів та шляхетних забав наших предків. Саме таку музику і такі пісні слухали і співали гетьмани в Чигирині, Корсуні, Черкасах.
10 січня, четвер, 18:30.
Фестиваль продовжить вистава за твором Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом». Ця вистава з’явилась на черкаській сцені у 2008 році завдяки режисеру Олексію Андрієнку та художниці Надії Нікіфоровій. Сміхова стихія Миколи Васильовича знайшла втілення у запальній грі заслужених артистів України Наталії Вігран, Тетяни Крижанівської, Віктора Коломійця, Сергія Боброва, артистів Ірини Чваркової, Павла Гончарова, Олександра Кузьменка, Олега Телятника та інших. У контексті фестивалю, ця вистава одержує статус актуальної, а головне – засвідчує безсмертність тексту великого українця.
Потягом 11, 12, 13 січня Різдвяний фестиваль уступає місце Черкаським джазовим вечорам. Театр імені Шевченка протягом останніх років виступає сценічним майданчиком – своєрідним космодромом, з якого у космос джазу піднімаються як черкаські джазмени, так й відомі виконавці з багатьох країн світу. Цьогорічний ювілейний, 25-й джазовий фестиваль вперше відбувається у січні, а причина проста і урочиста водночас – автору та незмінному фронтмену черкаського джазу Сергію Крашенніннікову 12 січня виповнюється 50!
14 січня, понеділок, Василя, Старий новий рік. 18:30.
Зазвичай акторський вихідний, стане днем тріумфу талановитих акторів Театру імені Шевченка – заслужений артист України Сергій Бобров і Олег Телятник потішать бенефісом! У програмі, насиченій гумором, акторськими кундштюками, гегами і піснями беруть участь актори театру, гурти «Буднітай», «Барви» і, звичайно ж, гурт «Ефект метелика», фротнменом якого є Сергій Бобров.
15 січня, вівторок, 19:00.
Подія, яка засвідчить співдружність Черкаського театру імені Шевченка і Кіровоградського театру імені Кропивницького. Дві сусідніх області – наймолодші на карті України. У той же час – Перший стаціонарний театр Єлисаветграду (теперішнього Кіровограду), відкритий у 1867 році, у 1882-му – став головною сценою Товариства українських артистів під орудою Марка Кропивницького, відомого нам зараз, як «Театр корифеїв». Коли постало питання якою виставою відкрити Кіровоградський театр у жовтні 2012 року після капітальної реконструкції, Сергій Проскурня запропонував мемуаристичну п’єсу «Велетні півдня» про те, як майбутні корифеї створили свій театр. Усі вони були молодими тоді, а період співпраці Марка Кропивницького, братів Тобілевичів, Марії Заньковецької та інших українських акторів з початку 1870-х років і до знаменних гастролей у Санкт-Петербурзі взимку 1886-87 років став часом найбільшого тріумфу і акторського щастя. Ідея поєднати тексти мемуарів, листів, щоденників з хоровими молитвами, колядками, щедрівками призвела до втілення історії, сповненої динаміки, пристрастей, подолання перешкод, невдач та успіхів – історії народження Театру. Вистава поставлена головним режисером Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Марка Кропивницького Євгеном Курманом за участю молодих акторів, – вражає студійністю, імпровізаційністю, азартом. Кіровоградський муніципальний камерний хор під керівництвом Юрія Любовича – фарбами божественних співів допомагають створити атмосферу святості Театру. Головна метафора вистави: народження Театру у час Різдва Христового – служіння Мистецтву.
Вистава «Велетні півдня» триватиме 65 хвилин, а після антракту – відбудеться концерт на одне відділення одного з найкращих колективів України – Кіровоградського муніципального камерного хору під керівництвом Юрія Любовича. У програмі – обробки колядок, щедрівок, шедеври Лисенка, Стеценка, Леонтовича.
16 січня, середа, 19:00.
Вперше в Черкасах – видатний співак, володар унікального високого чоловічого голосу – контртенор Юрій Міненко.
Світова слава прийшли до Юрія Міненка у дні участі у Міжнародному конкурсі «Співці світу – 2009», де співак виступив у двох номінаціях – камерному і в оперному жанрах. Прямі трансляції з міста Кардіфф, з Великобританії, у супроводі оркестру ВВС тоді побачило більше 52 мільйонів глядачів у всьому світі (на жаль, Україна не транслювала ці концерти). Потрапивши у фінал і здобувши перемогу в номінації високого чоловічого голосу, Юрій Міненко відразу ж почав одержувати пропозиції від провідних оперних театрів і концертних агенцій світу. З того часу, випускник Одеської консерваторії імені Антоніни Нежданової, співав в театрах і концертних залах США, Німеччини, Франції, Великобританії. Юрій зосереджений на барочній музиці і є видатним інтерпретатором творів Баха, Генделя, Монтеверді, Скарлатті, Вівальді та інших європейських композиторів. В своєму репертуарі Юрій Міненко має більш ніж 150 творів та майже 30 оперних партій барокового репертуару.
Одним з концертів, до організації якого був причетний Сергій Проскурня, став концерт у Кеннеді-центрі Вашингтону (2010). Тоді українська служба «Голосу Америки» подала в ефір репортаж Мирослави Гонгадзе про тріумф українського співака.
Юрій Міненко став першим співаком – виконавцем партії Ратміра в опері Михайла Глінки «Руслан і Людмила» на сцен Великого театру Росії. Прем’єра вистави відбулась на відкритті театру після капітального ремонту і транслювалась на увесь світ. Саме у цій партії Юрій залишається незмінним солістом Великого театру, який тим часом готується до постановок опер Генделя спеціально для Юрія Міненка.
Унікальність концерту Юрія Міненка ще в тому, що акомпануватиме співаку буде оркестрова група Ансамблю камерної музики імені Бориса Лятошинського Національного будинку органної і камерної музики України. Цим колективом вже багато років керує відомий музикант – Валентина Іконник-Захарченко.
За диригентський пульт цього концерту встане видатний диригент сучасності, народний артист України, народний артист Росії Федір Глущенко.
В програмі з двох відділень – Кончерто-гроссо Георга Фрідріха Генделя і Арканджело Кореллі. Юрій Міненко виконає епічні твори «Salve Regina» Доменіко Скарлатті і «Stabat Mater» Антоніо Вівальді.
17 січня, четвер, 18 січня, п’ятниця, 19:00.
В Черкасах знову виступатиме «Київ модерн-балет». Після успішних гастролей у листопаді, черкасці закохались у цей молодий колектив. Щойно трупа під керівництвом видатного балетмейстера сучасності Раду Поклітару повернулась в Україну з тріумфальних гастролей у Голландії, Бельгії та Люксембурзі, де колектив зустрічав католицьке Різдво. Спеціально в рамках Різдвяного фестивалю в Черкасах відбудеться два покази балету на музику Петра Чайковського «Лускунчик».
«Лускунчик» Раду Поклітару – інтерпретація максимально наближена до тексту Ернста Теодора Амадея Гофмана, адже лібрето Чайковського-Бенуа за канонами кінця ХІХ сторіччя багато в чому спростило задум геніального містифікатора. Як й у всіх постановках «Київ Модерн-Балету», «Лускунчик» – дійство, насичене яскравими образами, чудовими акторськими роботами та винахідливою хореографією.
І на ці гастролі, завдяки підтримці Мерії Черкас, ціни на квитки не піднімуться вище 100 гривень.
19 січня, субота, Водохреща. 19:00.
Концерт за участю відомого українського скрипаля і культрегера, заслуженого артиста України Кирила Стеценка. Нащадок класика української музики Кирила Григоровича Стеценка, Кирило Стеценко молодший продовжує справу свого великого діда. Кирило Стеценко прославився, як скрипаль, ще на початку 70-х, завоювавши кілька престижних премій на конкурсах. Сьогодні він ще й завідувач кафедри шоу-бізнесу Національного університету культури і мистецтв, видатний культуролог, співавтор Законопроектів, серед яких – «Про культуру», «Про національний культурний продукт», «Про гастрольну діяльність».
Скрипка для Кирила Стеценка – можливість висловити найсокровенніші думки про сучасність, передати своє тонке світовідчуття слухачам. Після брейн-стормінгів з керівником фестивалю Сергієм Проскурнею, була вибудувана програма з творів Йоганна Себастьяна Баха. Але в Черкасах немає клавесину, і тоді Проскурня запропонував запросити ще одного свого друга – тепер вже знаменитого джазового бандуриста і композитора, прекрасного імпровізатора з Одеси – Георгія Матвіїва. Георгій – наймолодший викладач Одеської консерваторії, учасник знакових джазових та етно-фестивалів, його графік розписаний на багато місяців вперед.
Отже в Черкасах звучатиме музика Баха: два скрипкових концерти. Після концерту № 1, ре-мінор, Георгій Матвіїв виконає імпровізації на теми «Страстей за Матвієм», а після концерту № 2 Ля-Мажор, Матвіїв та Стеценко виконають знамениту Арію з тих таки «Страстей за Матвієм» – «Любов ніколи не скінчиться…». У день Водохреща – останнього свята Різдвяного циклу цей Заповіт увійде в душу кожного слухача.
Акомпанувати солістам буде Черкаський камерний оркестр під керівництвом Олександра Дяченка. І це теж важлива подія фестивалю – залучення любимого черкасцями оркестру у фестивальну програму театру.
20 січня, неділя. 16:00.
Закриття фестивалю і разом з тим – заключний гала-концерт етнографічного фестивалю «Різдвяна коляда», який за традицією вже втретє відбудеться в Черкасах. Парафія Церкви Покрови Пресвятої Богородиці Української Греко-Католицької Церкви ініціює огляд фольклорних колективів, хорів, ансамблів та солістів з Черкас та Черкаської області – виконавців колядок, щедрівок, віншувань.
В гала-концерті візьмуть участь найкращі виконавці, відібрані експертним журі, голова якого – отець Юліан (Шеремета). Спеціальним гостем концерту стане гурт «Чорнобривці» – співаки з африканських країн, які живуть в Одесі, але виконують колядки гуцульщини і бойківщини.
З 18:00 свято з театральної зали перенесеться на площу, де усіх бажаючих будуть пригощати гарячим вином та пряниками. Колядки і щедрівки звучатимуть до пізнього вечора.
Організатори Різдвяного фестивалю висловлюють вдячність Черкаському міському Голові Сергію Одаричу за підтримку та сприяння.
Завдяки підтримці мерії Черкас, квитки на всі заходи доступні за ціною. Вартість від 30 до 100 гривень.
Квитки на всі заходи фестивалю у вільному продажі в касі театру, а також у касі Будинку Торгівлі.
Довідки та бронювання квитків за телефоном 097 096 46 46.
Представники ЗМІ також можуть акредитуватись на події Фестивалю за телефоном 097 096 46 46 або надіслати заявки на e-mail: pro_pro@i.ua
Будьте чемні