Бюджет будівництва новго лікувального закладу 77, 5 млн. грн. 7, 5 виділив обласний та ще 3,3 млн. міський бюджети. Нині тривають тендерні процедури з визначення генпідрядника робіт. В обласному управлінні капітального будівництва кажуть, що цей об’єкт зможуть побудувати за півроку. Наразі йдеться про зведення приміщення стаціонару. Амбулаторія перинатального центру вже працює в обласному консультативно-діагностичному центрі.
– Розкриття цінових пропозицій відбудеться 26 червня, – повідомляє в. о. начальника ГУ капітального будівництва в Черкаській області Олександр Печиборщ. – Три дні необхідно для визначення переможця тендеру, за два тижні по тому ми можемо укласти договір з підрядником.
В Україні за проектом “Нове життя” впродовж 2001-2012 років відкрили 10 перинатальних центрів, зокрема в Києві, Рівному, Кіровограді, Полтаві. Цього року нову якість медичної допомоги породіллям запропонують у 9 регіонах. Черкащина – серед них. Проте, перинатальний центр в Черкасах добудують лише наступного року. У 2014 ще 8 нових центрів охоплять сучасною перинатальною допомогою всю країну.
– Це відмивання грошей і виконання забаганок київських чиновників, які нав’язують нам масштабні об’єкти в той час, коли медицина просто занепадає, – вважає депутат обласної ради Любов Майборода.
3,3 млн. грн., які міські обранці виділили на перинатальний центр, Любов Володимирівна закликала витратити на реконструкцію міських лікарень, а для перинатального центру використати існуюючі площі. Нині в обласній дитячій лікарні, перконує Майборода, є вільні площі. Саме там і планувалося облаштувати обласний перинатальний центр. І в пологовому будинку № 2 “гуляє” цілий поверх. Проте, спеціальна комісія проекту визнала придатним для створення ПЦ лише поліклініку обласної лікарні. Депутати міськради в травні проголосували за співфінансування.
– Ми готуємося до реконструкції, вже звільнили приміщення для будівельників, – повідомив головний лікар КЗ “Черкаська обласна лікарня” Микола Дудник.
В разі будівництва нової лікарні в місті постане питання про доцільність існування Другого пологового будинку.
2009 року сесія міської ради попереднього скликання ухвалила рішення про передачу Другого пологового будинку в обласну комунальну власність та утворення на його базі обласного перинатального центру. Це питання розглядалося депутатами та до логічного завершення так і не дійшло.
– Це президентська програма і такі центри створюються в усіх регіонах, – зауважує депутат міської ради Ігор Валовий. – Після реконструкції, а фактично – будівництва нового приміщення на базі обласної поліклініки, перинатальний центр матиме 4 поверхи. А кількість пологів, яка є в Черкасах, може бути реалізована і на базі одного пологового будинку.
– Були пропозиції щодо використання інших приміщень. Зокрема, у 9-типоверхівці обласної лікаріні, але відповідно до вимог для перинатального центру, виходить, що перепланувати старе коштуватиме дорожче, ніж побудувати нове, – наголошує заступник міського голови Черкас з питань діяльності виконавчих органів ради Борис Євмина.
Торік у місті народжували більше трьох тисяч жінок. Це більше, ніж у попередні роки. 35% пологів – з патологіями, в тому числі народжуваність недоношених дітей. За цією статистикою, в середньому троє малюків, які з’являться на світ за добу, повинні перебувати в умовах перинатального центру.
Центр буде обласним, та передусім в ньому лікуватимуться жительки міста, прогноують фахівці. Адже нині 40% пацієнтів обласної лікарні – черкасці.
– Я єдиний свого часу закликав передати пологовий будинок № 2 на баланс області, – нагадує директор Департаменту охорони здоров’я та соціальної політики МВК Олег Стадник. – Але тоді ніхто мене не підтримав, натомість на цій темі спекулювали. А тепер ми зрозуміли, що були неправі. Коли відкриється ще один пологовий будинок на 90 ліжок, то що робити з рештою 200 ліжок? Чим їх заповнити?
Олег Стадник пояснює, чому потрібен новий центр і чому він не може існувати на базі старих пологових будинків.
– Ми відходимо від радянської системи, тепер потрібні індивідуальні пологові зали, в палатах вже не можуть перебувати 5-6 жінок, стандарти змінилися, тому старі приміщення не підходять, – додає він. – Крім того, нині немовлята до 1000 грамів не вважаються мертвонародженими чи викиденями, як це було раніше, і їх треба виходжувати.
В пологовий будинок № 1 на Чехова свого часу придбали два кювези, пеленальний столик з підігрівом, лампу для захисту від жовтяниці тощо, проте, ці заходи не замінять повноцінного перинатального центру.
Марія МАЛИНОВСЬКА
Будьте чемні