
Нестача коштів – головна причина того, чому дорожники Черкащини не готові до зими. Комунальники, схоже, сподіваються тільки на те, що зима видасться легкою. Саме тому і не переймаються з того, що паливно-мастильних матеріалів на випадок лиха є тільки 23% від десятиденної норми і досі не укладено угод із підприємствами, які мають снігоприбиральну техніку та можуть виручити у випадку лиха, пишуть «Вечірні Черкаси».
У прес-службі ДАІ у Черкаській області твердять: дорожники та відповідні комунальні підприємства до утримання шляхової мережі у зимовий період не готові й досі. Такі висновки змушені були зробити у результаті проведеної перевірки.
Тоді вони звернулися в органи влади і місцевого самоврядування, щоб усунули недоліки. Після повторної перевірки кажуть: дорожники і комунальники незначно виправили ситуацію із заготівлею сольово-піщаної суміші, однак практично не виправили ситуацію із паливно-мастильними матеріалами. Дорожні організації заготовили 23% від необхідної норми десятиденного запасу, 82% – солі, 77% – фрикційних матеріалів. До цього часу не укладено договір із підприємствами, які мають спеціальну техніку у разі ускладнення погодних умов та виникнення надзвичайних ситуацій у Городищі, Драбові, Корсуні-Шевченківському, Лисянці, Тальному, Чорнобаї, Шполі, Умані та Христинівці. У ДАІ радіють тільки з одного – цьогоріч у зимовий період дорожньо-транспортних пригод трапляється менше.
Дорожники ж стверджують – усе не так уже й погано. На цей сезон планова заготівля протиожеледних матеріалів склала 49 тис. тонн піску та 6 тонн солі. Заготовлено на сьогодні 83% від потреби: 4,9 тис. тонн солі та 42 тисячі тонн піску і відсіву.
Дорожники прогнозують, що цих матеріалів вистачить для посипання доріг на два найближчі місяці. Торік на дороги Черкащини висипали 39,5 тис, тонн піску та 4,6 тис, тонн солі.
– Відповідно до регламенту роботи з розчищення і посипання доріг у першу чергу виконуються на дорогах державного значення, а їх 1794 км в області, а потім місцевого, – говорить начальник експлуатаційного відділу Служби автомобільних доріг у Черкаській області Геннадій Андреєв. – Наявно 420 одиниць техніки, що є достатнім для регіону. Проте існує проблема в одночасному використанні техніки на дорогах, а також у тому, що більшість її застаріла. Завдає клопоту і природний фактор, з яким майже неможливо боротися – це різкий перепад температур. Із цими проблемами ми зіштовхуємося кожного року. Цього року нічого особливого не очікуємо.
Дорожники твердять – могли б і стовідсотково підготуватися, але в останні місяці їх недофінансовували. Окрім того, сподіваються на те, що прогнози фахівців Гідрометцентру справдяться і зима видасться малосніжною. Чи виділять їм кошти на те, щоб доготуватися до зими, – невідомо. Тому в екстрених умовах шляхи Черкащини можуть стати непроїзними.
Тим часом в умовах суцільного безгрошів’я та недофінансування дорожники мріють про нововведення – оновлення технічних засобів, зокрема, КРАЗів із більшою вантажопідйомністю, обладнання шумових смуг та покращення дорожньої розмітки, зокрема, через установлення на розділовій смузі спеціальних маячків, які її освітлюють у нічний час доби.
– Окрім цього, дуже важливим для збереження автошляхів є встановлення автоматизованих лічильників вагового контролю на дорогах, – вважає перший заступник начальника Служби автомобільних доріг у Черкаській області Сергій Майданюк. – Один такий уже працює на дорозі Київ–Чоп. Використання лічильників зможе наповнити дорожній фонд, в який надходитимуть кошти від штрафів тих водіїв, які не дотримуються правил перевезень великовагового транспорту. Прикметно, що ці пристрої виключають людський фактор. Також уже розглядається можливість установлення на пішохідних переходах штучного освітлення. Технологія базується на використанні сонячних батарей, проте вона потребує тестування.
Будьте чемні