Сьогодні в Україні та світі все більш популярними стають допоміжні репродуктивні технології. Це — методики лікування безпліддя, за яких маніпуляції з репродуктивними клітинами до моменту перенесення ембріонів у матку жінки проводять в умовах іn vitro.

Умови запліднення ін вітро (ЗІВ) передбачають, що всі дії з клітинами під час проведення методик ДРТ відбуваються поза організмом жінки, у спеціально контрольованих умовах. У розвинених країнах завдяки застосуванню ЗІВ народжується близько 1 % всіх дітей.

reproduktyvna-medytsyna

 

ЕКЗ як один із методів ДРТ. Показання та протипоказання 

Про активний розвиток в Україні ДРТ свідчить відкриття великої кількості клінік репродуктивної медицини, де діє новітнє обладнання та працюють кваліфіковані лікарі-ембріологи та репродуктологи. При цьому одним із найпоширеніших методів ДРТ є екстракорпоральне запліднення. Для розробки методу ЕКЗ знадобилося майже сто років, хоча на сьогодні суть процедури здається доволі простою.

ЕКЗ — це процес, за якого отримані яйцеклітини запліднюють поза жіночим організмом, в спеціально створених штучних умовах із наступним перенесенням ембріонів у порожнину матки. Проведення процедури рекомендують, якщо зачаття природним шляхом не можливе.  Це може бути зумовлено різними причинами, а найчастіше — захворюваннями статевих органів.

Здійснення процедури ЕКЗ рекомендоване у таких випадках:

 • порушення функції маткових труб;
 • патологія сперми;
 • ендометріоз;
 • порушення чи відсутність овуляції;
 • вік жінки;
 • безпліддя незрозумілого генезу.

Також є фактори, за яких проведення процедури не можливе:

 • психічні захворювання;
 • аномалії розвитку або ж набуті зміни матки;
 • пухлини яєчників або матки;
 • гострі запальні процеси статевих органів.

Етапи проведення процедури

ЕКЗ — це цикл із кількох послідовних етапів. Основними є чотири:

 1. Стимуляція овуляції. На цьому етапі лікарі призначають жінці гормональні препарати, що діють на яєчники. Вони стимулюють ріст і дозрівання фолікулів, а також яйцеклітин, що містяться в них. Етап стимуляції овуляції триває близько 10‒12 днів. При цьому спочатку вводять препарати для підготовки яєчників до стимуляції. Це підвищує ефективність процедури та дозволяє знизити дози препаратів, що стимулюють роботу фолікулів, а відтак — вартість всієї процедури ЕКЗ.

Для того, щоб провести аналіз та оцінку стану яєчників, визначити число й темп росту фолікулів, проводять лабораторні дослідження та ультразвуковий моніторинг. Зазвичай їх вартість окремо не оплачується.

Після аналізу стану яєчників стає зрозумілим, який препарат і в якій кількості використовувати далі та чи є необхідність у введенні додаткових ліків.

 1. Пункція фолікулів. Коли яйцеклітини дозріють, проводять забір. Трансвагінальну пункцію здійснюють під внутрішньовенним наркозом. Процедура триває не більше 20 хв. Пункцію проводять під ультразвуковим контролем за допомогою спеціальної голки. Фолікулярну рідину «відсмоктують», і так яйцеклітини потрапляють у спеціальний контейнер. Після проведення процедури лікарі стежать за станом пацієнтки ще близько 2-х годин.

Пункція фолікулів

Також під час цього етапу біологічний матеріал (тобто сперму) здає і чоловік.

 1. Культивування ембріонів. На цьому етапі методом внутрішньої інсемінації лікарі-ембріологи проводять запліднення яйцеклітини. Проте у випадку патології сперми ця процедура здійснюється із застосуванням методу ІКСІ, коли під мікроскопом відбирають лише «хороші» сперматозоїди. Після цього завдання лікарів — постійно стежити за станом і ростом клітин.

Культивування ембріонів

 1. Перенесення ембріонів у порожнину матки. Цю процедуру здійснюють за допомогою спеціального катетера, переносячи в порожнину матки не більш ніж три ембріони. Процедура перенесення ембріонів безболісна, тому її проводять без анестезії.

Через два тижні зазвичай уже діагностують вагітність.

Сьогодні для більшості сімейних пар діагноз безпліддя — не вирок, адже застосування методу ЕКЗ вирішує цю проблему майже за будь-яких причин, що зумовили втрату репродуктивної функції.

За матеріалами сайта mdclinics.com.ua.

загрузка...

Автор статті

Вчасно Служба новин

редактор стрічки новин

Будьте чемні

Залиште відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.