
За підсумками проведення “Дня відкритих дверей” з питань захисту конкуренції в Черкаській області представники Антимонопольного комітету провели прес-конференцію, на якій ознайомили журналістів з результатами своєї роботи за 9 місяців поточного року, пріоритетними напрямками діяльності та найбільш поширеними категоріями порушень законодавства про захист економічної конкуренції в області.
На заході були присутні заступник Голови Антимонопольного комітету України – державний уповноважений Лариса Колісник та голова обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Олександр Гладський.

Заступник Голови Антимонопольного комітету України – державний уповноважений Лариса Колісник повідомила, що пріоритетними напрямками роботи Антимонопольного комітету у 2013 році було дослідження таких ринків:
– ринок послуг, пов’язаних з підключенням об’єктів містобудування, зокрема, об’єктів житлового будівництва до інженерних мереж електро-, газо-, тепло-, водопостачання та водовідведення;
– ринок послуг з вивезення, перероблення, захоронення твердих побутових відходів;
– ринок ритуальних послуг;
– ринок діяльності аптечних закладів, що розташовані в медичних установах;
– ринок моніторингу у сфері оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
– У межах наданих повноважень ми відслідковуємо суб’єкти господарювання за ціновою політикою, за їхньою поведінкою. До досліджень на ринках ми підходимо системно. Ми не вибираємо, як раніше, якийсь суб’єкт, який здійснив порушення, ми заходимо на ринок і відправляємо усім його суб’єктам вимоги про надання інформації. Далі ми збираємо цю інформацію, обробляємо її і або порушуємо справу, або надаємо рекомендації та робимо звіт про ситуацію на ринку, – повідомила Лариса Колісник.
За її словами, дуже важливо, щоб інформація, яку надають суб’єкти господарювання була об’єктивною. В основному, усі суб’єкти господарювання ставляться до цього з розумінням, але у законі є стаття, яка передбачає відповідальність за надання неправдивої інформації.
– Антимонопольний комітет має право накласти штраф за неподання інформації на направлену нами вимогу, за надання неповної інформації та надання недостовірної інформації. На сьогодні суб’єкти господарювання досить рідко дозволяють собі надавати недостовірну інформацію, хоча раніше такі випадки були частішими. Ми маємо право накласти штраф у розмірі до 1% від доходу з реалізації суб’єкта господарювання, тому в основному з нами не жартують, – інформувала пані Колісник.
Протягом 9 місяців 2013 року Черкаським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України розглянуто 70 заяв та подань з приводу порушень законодавства про захист економічної конкуренції та проведено 17 перевірок дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції суб’єктів господарювання органів влади та органів місцевого самоврядування.
Територіальним відділенням припинено 112 порушень та дій, що містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції. До порушників застосовані штрафні санкції на загальну суму 1035, 350 тис. грн, з яких сплачено 618, 530 тис. грн. За аналогічний період минулого року ця цифра становила 711 тис. гривень.
Економічний ефект від припинених тервідділенням порушень становить близько 170, 5 млн грн.

За словами голови обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Олександра Гладського, останній максимальний штраф, який було призначено по суб’єктам господарювання Черкаським обласним тервідділенням АМК України становив 68 тис. грн.
– Адміністративна колегія територіального відділення оштрафувала ТОВ “Черкаська продовольча компанія” за недобросовісну інформацію, що вводить в оману. Суб’єкт господарювання поширював неправдиві дані шляхом використання традиційної назви ковбасного виробу “Сервелат” у словосполученні з іншим словом “Європейський”, що могло утворювати в потенційного споживача уяву про споживчі властивості та смакові характеристики ковбасного виробу, визначені нормами ДСТУ. “Сервелат” згідно ДСТУ – це сиро-копчений ковбасний виріб, а вони виготовляли напівкопчений. Відповідач у справі порушення припинив, – зазначив Олександр Гладський.
Найбільш поширеною категорією порушень законодавства про захист економічної конкуренції на Черкащині є зловживання монопольним становищем суб’єктами господарювання. Так, за 9 місяців 2013 року розглянуто 20 таких справ, за результатами яких припинено 22 порушення.
Наприклад, територіальним відділенням розглянуто справи щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем КП “Водоканал” (м. Тальне), Жашківським виробничим управлінням житлово-комунального господарства, приватним акціонерним товариством “Комунальник”.
Порушення полягали у розрахунку необгрунтованих тарифів на послугу з централізованого водопостачання та водовідведення, формування яких не відповідає Порядкам формування тарифів, передбаченими урядовими постановами.
Будьте чемні