2

Економічний експерт, Голова  Ради підприємців при Черкаській ОДА, почесний голова правління ГС «Агенція підтримки підприємництва та інвестицій» Олександр Турченяк – про шляхи підвищення  інвестиційної привабливості України в умовах політичного конфлікту.

 

За останні роки в Україні відзначалось 3 періоди значного падіння прямих інвестицій в Україну.

Перше падіння відбулося в 2009 році – на тлі різкого зниження глобальних інвестиційних потоків в результаті фінансової кризи – на 56%.

Наступного  разу прямі іноземні інвестиції знизилися на 46,4%  в 2013 році – в результаті скорочення попиту на український експорт, погіршення політичної ситуації і економічної невизначеності.

Після подій на Майдані під час Революції гідності і початку протистояння в Криму і на Донбасі нові прямі іноземні інвестиції в Україну знизилися від $ 4,5 млрд. в 2013 році до $ 410 млн. в 2014 році. Це падіння – більш ніж в десять разів – стало безпрецедентним в українській історії. І, незважаючи на зростання в 2015 році ($ 2,96 млрд) і за 6 місяців 2016 року ($ 2,13 млрд), ПІІ все ще не досягли рівня 2013 і тим більше – 2012 року.

Безсумнівно, основною причиною цього падіння став військовий конфлікт на Сході України і поглиблена ним політична та економічна криза в країні.

Але наскільки «іноземними» насправді були інвестиції в Україну до війни? І наскільки значним є вплив військового конфлікту на Донбасі на ПІІ?

Більшість інвестицій з офшорів в Україну – це український або російський капітал, власники якого використовують компанії на Кіпрі та в інших офшорах – заради оптимізації оподаткування та отримання специфічного правового статусу. Тобто, значна частина довоєнних ПІІ потрапляла в Україну через офшорні компанії і насправді мала українське або російське походження.

І падіння прямих іноземних інвестицій після початку війни в основному викликано різким зменшенням вкладень українських і російських підприємців, що раніше проводили свої капітали через офшори. До цього призвела гостра економічна криза і невизначеність, пов’язана з військовим конфліктом і політичними змінами.

Тому сьогодні мова йде не стільки про повернення реального іноземного капіталу, скільки про створення умов для його залучення.

Безсумнівно, невизначеність навколо військового конфлікту на Сході України та фактичного протистояння з Росією обмежує інвестиції в Україну. З одного боку, конфлікт локалізовано і його інтенсивність дещо знизилася, проте, оскільки збройні дії не припиняються – у очах інвесторів політичний ризик інвестування в Україну все ще високий.

Разом з тим, основні проблеми, що заважають залученню реальних іноземних інвестицій, існували і до війни – і необхідність їх вирішення зберігається. Щоб підвищити ймовірність залучення справжнього іноземного капіталу, необхідно усунути значні перепони на шляху ПІІ, що існували ще задовго до початку конфлікту.

Хоча політична ситуація і ситуація з безпекою в останні роки погіршилися, головні проблеми є довгостроковими і полягають в сприятливості бізнес-середовища,  слабких інституціях і повсюдній корупції. І спрощення деяких процедур при реєстрації і веденні бізнесу, скасування застарілих регулятивних норм, початок роботи системи ProZorro є лише першими кроками у створенні умов для залучення інвестицій в Україну.

загрузка...

Автор статті

Будьте чемні

Залиште відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.