
Директор Департаменту охорони здоров’я виконкому Черкаської міської ради Олег Стадник про ситуацію у міській стоматологічній поліклініці:
Сенсації не відбулося, вона і не могла відбутися, оскільки ситуація з приводу Черкаської міської стоматологічної поліклініки є не зовсім достовірною. Я можу лише поспівчувати тим людям, хто поширював таку інформацію.
Спростую усі тези, які стосують банкрутства лікувальної установи, подальшого використання цього приміщення в інших цілях, звільнення колективу. Майже 5-річний досвід існування комунальних некомерційних підприємств у м. Черкаси (а у нас їх 9, 3 лікарні і 6 поліклінік) свідчить про те, що навіть при зміні юридично-правового статуса (з комунального закладу на комунальне некомерційне підприємство) не відбуваються скорочення, закриття… ці заклади не можна ні збанкрутити, ні приватизувати.
В Україні успішно функціонують у різних містах стоматологічні поліклініки зі статусом комунального підприємства. Наприклад, це практикують у Севастополі. Поліклініки успішно функціонують, конкурують, виконують свою функцію.
Госпрозрахункове відділеня в стоматполіклініці існувало ще в радянські часи. Говорити про те, що з’явиться госпрозрахунок, і це якимось чином знищить існуючу структуру, є повним абсурдом. Більше того, у цьому госпрозрахунковому відділенні надавалася допомога по пільговому зубопротезуванню певним категоріям населення, яким чинне законодавство забезпечувало цю процедуру або безкоштовно, або за 50% вартості проведених робіт.
Щороку на відшкодування пільговим категоріям населення ми збільшували кошти на зубопротезування. У цьому році у міському бюджеті на 30% збільшено коштів для компенсації за пільгові категорії, які лікуються у цьому відділенні. У минулому році було передбачено 400 тис. грн., а цьогоріч вже 600 тис. грн. Тому усі розмови про те, що існують якісь плани некоректно вчинити із цим закладом, навіть перекреслюють позицію міської ради у частині виділення коштів.
Також у 2012 році з метою покращення надання стоматологічної допомоги для міської стоматполіклініки було закуплено десять нових стоматустановок на 400 тис. грн.
Чому виникла така ситуація? На мою думку, мотивами, які спонукали окремих людей до таких публічних акцій, заяв і дій виникли через наступне. Коли ми проводили реорганізацію, створювали єдиний заклад Черкаська міська стоматологічна поліклініка, до цього стоматдопомога надавалася у різних точках міста і у двох закладах (стоматологічна поліклініка № 1 і стоматологічна поліклініка № 2). Загальна структура і показники роботи у цих закладах відрізнялися інтенсивністю, навантаженням, кількістю операцій… Виникла необхідність реорганізувати цю службу в одному закладі, з єдиним керівництвом та єдиним підходом. Постійною загрозою щодо необхідності реорганізувати цю службу є той факт, що 70 тис. міського населення наразі обслуговуються в обласній стоматологічній поліклініці. Постійно велися діалоги про те, що місту доведеться забрати ці 70 тис., оскільки це обласна структура. Коли цю кількість людей приєднати до міста, зникне необхідність розподілу на групи, а вони автоматично приєднаються до тих, хто обслуговується в єдиній міській дорослій поліклініці. Мотивація є досить зрозумілою. Поки це питання так гостро не стоїть, але незабаром його порушать, оскільки є певні суперечності з бюджетним кодексом.
Під час перевірки Черкаської міської поліклініки у нас виникли запитання до адміністрації цього закладу щодо незрозумілого щомісячного преміювання 5 чоловік (ці люди преміювалися у межах 15 тис. грн. на місяць, за рік це більше 150 тис. грн.). Ми почали розбиратися і виявили документи, які викликали у нас запитання, накази про преміювання не проходили через журнал наказів. Усі матеріали були передані до прокуратури. Наразі триває досудове слідство.
Склалася не дуже гарна ситуація. У стоматполіклініці кошти знімалися зі спеціального рахунку, на який надходили кошти на пільгове зубопротезування. Ми з міського бюджету виділяли кошти на пільговиків, а люди з адміністративного персоналу закладу з цього фонду себе преміювали.
У жовтні, в рамках спільної фундації з поляками, у нас було навчання по внутрішньому аудиту. За підсумками цього навчання необхідно було обрати об’єкт, в якому потрібно було провести аудит за польською методикою. Ми обрали Черкаську міську стоматологічну поліклініку з метою подивитися, які зміни там відбулися, і як там відреагували на пропозиції департаменту охорони здоров’я. На жаль, підсумки аудиту виявилися невтішними, тому що суттєвих змін не відбулося.
Також у січні 2013 року до міської влади надійшла колективна скарга працівників стоматполіклініки, в якій йшлося про нездорову ситуацію, яка склалася у колективі. Була скарга на керівництво, зокрема на заступника головного лікаря. У результаті було проведено чергову перевірку закладу, яка підтвердила частину фактів зі скраги. Також було виявлено, що не всі облікові форми відповідають МОЗівським документам. Вибірково перевірили картки амбулаторних хворих хірургічного профілю, і не виявили жодного запису, як проводилося знеболення.
Ми узагальнили результати аудиторської перевірки і результати якості надання медичної допомоги і департамент охорони здоров’я підготував службову записку (яку я підписав) на ім’я першого заступника та на ім’я міського голови. Після цього почалося втягування колективу в якісь політичні процеси.
Отже, ніхто не збирається закривати стоматологічну поліклініку, звільняти колектив, навпаки, потрібно готуватися до того, що цьому закладу доведеться прийняти ще 70 тис. міського населення, коли обласна стоматполіклініка від них відмовиться.
Будьте чемні