Для того, аби оптимізувати процес виборів, найбільше не вистачає активності самих виборців.
Таких висновків дійшли під час круглого столу на тему “Перспективи громадського контролю за веденням Державного реєстру виборців України напередодні місцевих виборів”.
У обговоренні взяли участь представники Черкаської обласної державної адміністрації, Державного реєстру виборців в області, представники політичних партій, громадських організацій, активісти.
Під час зустрічі присутні окреслили основні проблеми Державного реєстру виборців.
Однією із ключових є проблема технічного забезпечення, що на думку начальника відділу адміністрування ДРВ Черкаської ОДА Любові Трояк позначається на оперативності передачі тих чи інших даних.
Окрім того функціонує сервіс “Особистий кабінет виборців”, завдяки якому можна перевірити наявність себе у Державному реєстрі. Для цього у розділі “Перевірити дані у Реєстрі” необхідно заповнити всі поля у формі запиту достовірними даними про виборця. Повідомлення щодо результатів запиту надійде на вказану електронну пошту.
– Кожний громадянин має право прийти і перевірити персональні дані, внести зміни. Інше питання – активіність самих громадян, – говорить Антоніна Петренко.
Підтримав думку і директор департаменту інформаційної політики та комунікацій із громадськістю Сергій Пасічник.
– Дійсно, активність виборців – проблема. Ще одне питання, яке на часі – політична культура виборців. Часто буває так, що громадянин прихильний до тієї чи іншої партії, а голосує за того, хто гречки дав.
За словами працівників Державного реєстру виборців, на рівні відділів адміністрування ДРВ говорити про якісь фальсифікації неможливо. Як правило проблеми з точністю списків виборців і усілякими інсинуаціями щодо цього трапляються безпосередньо на дільницях.
Представниця громадської мережі “ОПОРА” Марина Макуха, вважає, що є суттєва проблема із тим, що списки виборців закриті.
– Списки мають бути публічними, опубліковані на сайті. Звичайно, подавати не всю інформацію, а лишу ту, яку можна висвітлити. Це значно б покращило роботу.
Присутні зауважили, що цього року в багатьох регіонах є тисячі переселенців із Східних областей. Чи голосуватимуть вони на місцевих виборах – покищо не відомо, зміни до законодавства з цього приводу не вносили. Але, за словами громадського активіста Анатолія Рекуна, саме маніпуляції із голосами переселенців можуть стати центральною проблемою на майбутніх виборах.
За підсумками зібрання вирішили, що такі круглі столи варто проводити частіше, аби слідкувати за потребами і виборців, і Державного реєстру виборців. А також домовилися про тісну співпрацю із громадськими організаціями.
Будьте чемні