komisia

Принцип, за яким формуються окружні виборчі комісії, не влаштовує ані політичні сили, ані організації, що моніторять виборчий процес, ані самих народних депутатів. Проте, чи стануть ці вибори останніми, коли політичне середовище обурюється, але продовжує їсти кактус”? Журналіст “Про все” спробував розібратися у цьому питанні.

На Черкащині представників від двох парламентських фракцій в окружній виборчій комісії назвали непрофесійними.

Про це у групі “Черкащина: захистимо вибір” на Фейсбуці написала юрист Черкаської обласної організації КВУ Алла Юрковська.

“Поясніть мені, шановні ударівці та свободівці, чим ви керувалися, пхаючи на керівні посади 199 ОВК людей без досвіду роботи в ОВК і здійснюючи заміну голови в період, коли мали б бути сформовані ДВК, залишивши напризволяще заступника, який не має зеленого поняття про те, що і як робити?! Чим ви кращі технічних партій, які торгують квотами і зривають виборчий процес?” – обурювалась Алла Юрковська.

У ВО “Свобода” цю ситуацію назвали недоліком системи жеребкування при затвердженні керівників окружних виборчих комісій.

“Керівник ОВК 199, поданий іншою політичною силою, не з’явився. Наш заступник не зміг організувати роботу ОВК на всі 100%, бо не має досвіду роботи на такій посаді. І це не дивно, адже це перші вибори до ВР, де “Свобода” має представництво в ОВК, адже в 2012 році наша партія зовсім “випадково” не отримала жодного представництва в складі працюючих тоді ОВК (не лише на Черкащині, а й у всій Україні)”, – говорить керівник черкаської міської організації ВО “Свобода” Ярослав Нищик.

За його словами, cвободівці у поданні вказували, що їхній представник не має досвіду роботи в ОВК, але під час жеребкування керівних посад цей фактор не враховується.

“Таким чином виходить, що людина без досвіду роботи в ОВК стає заступником, а хто має досвід – ігноруються. Це недолік системи жеребкування керівних посад. Але від цього страждаємо не тільки ми, а й всі інші партії. Зрозуміло, що зараз можна казати: потрібно було збирати кошти, проводити навчання. Наразі близько 100 осіб у Черкаській області від ВО “Свобода” потрапляють у керівні посади в дільничих комісіях. Тільки у міжвиборчий період ми не знаємо, хто отримає керівні посади. Також можемо в Черкасах підготувати до виборів 50-100 людей, але існує велика ймовірність, що система жеребкування їх не визначить взагалі”, – зазначив Ярослав Нищик.

Така виборча колізія вкотре наштовхує на думку, що настав час переглянути виборче законодавство, оскільки воно не зовсім відповідає сучасним політичним реаліям.

Голова Черкаської обласної організації Комітету виборців України Максим Михлик наголошує, що КВУ не може і не збирається звинувачувати окремі ОВК чи окремих членів у некомпетентності, однак зміни виборчому процесу в Україні потрібні.

“Створення і комплектування ОВК і ДВК відбувається у відповідності до діючого закону про вибори і постанов ЦВК. Нинішнім законом передбачається партійний квотний принцип формування виборчий комісій. Цей принцип має певні недоліки, адже допускає до роботи в керівних органах ОВК іноді непідготовлених людей. Саме для того, щоб такі члени ОВК змогли на достатньому рівні провести організаційну частину проведення виборів, Черкаське КВУ, при підтримці ЦВК і IFES, проводить навчання для всіх ОВК в Черкаській, Кіровоградській, Житомирській і Вінницькій областях”, – прокоментував Максим Михлик.

Експерт акцентує, що у довгостроковій перспективі квотний принцип формування ОВК повинен бути переглянутий і організацією виборчого процесу повинні займатись спеціально підготовлені кадри. Для цього КВУ продовжуватиме лобіювати прийняття Виборчого кодексу, який регулюватиме процедуру для всіх типів виборів.

Про необхідність формування комісій не за партійними квотами говорять і в ГМ “ОПОРА”.

“Звичайно, чи не на кожному окрузі у комісіях працюють люди з незначним досвідом, або й без досвіду роботи на виборах взагалі. Навіть серед керівного складу. Хоча помилятись можуть і люди з досвідом. Наприклад, на 194 ОВК голова має вагомий досвід, однак доводилось проводити пережеребкування через банальну неуважність.
На 195 ОВК технічний працівник, теж з досвідом, забув внести подання від ВО “Свобода”. Через це були конфлікти і у підсумку пережеребкування”, – зазначає координатор громадського спостереження Громадянської мережі “ОПОРА” у Черкаській області Захар Колісніченко.

За його словами, слід знову підняти питання, щоб комісії формувалися не від партій, як нині, адже такий принцип передбачає, що до комісій потраплятимуть люди із браком досвіду.

“Тому мають бути постійні ОВК, члени яких проходили б навчання, курси підвищення кваліфікації, і працювали на кожних виборах”, – вважає Захар Колісніченко.

Однак на законодавчому рівні на необхідну підтримку з боку народних депутатів щодо змін виборчого законодавства можна буде розраховувати лише у наступному скликанні українського парламенту.

“Наша фракція неодноразово на сесіях Верховної Ради ставила питання про прийняття Виборчого кодексу та різних змін до виборчого законодавства. Однак більше 200 голосів ці ініціативи не набирали. На мою думку, вже новий парламент зможе прийняти зміни до закону про вибори, тому що зараз фізично не вистачає на це голосів. Навіть склад ЦВК не змінений, хоча я ініціював питання про відставку Тетяни Лукаш”, – говорить народний депутат від “УДАРу” Віталій Іляшенко.

Народний депутат підримує прийняття Виборчого кодексу, оскільки давно вже були розроблені і вдосконалені всі норми щодо виборів, тому об’єднати їх в єдиний документ було би правильним.

“Місцями доходить до абсурду, коли у 2012 році на округах 194 і 197 визнавали вибори недійсними, а зараз навіть кандидатів там не реєструють. А у Виборчому кодексі все чітко сформульовано. Не було б таких несправедливих дій щодо кандидатів, які позбавлені права балотуватися. Теж саме стосується формування ОВК та інших виборчих проблем. Тим більше, що норми Виборчого кодексу були затверджені Венеціанською комісією”, – відзначив Віталій Ільяшенко.

загрузка...

Автор статті

Галина Березенко

головний редактор сайту

Будьте чемні

Залиште відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.