У Черкасах вперше побував відомий український письменник-постмодерніст Віктор Неборак. У художньому музеї літератор, відомий, в першу чергу, як член літературного угрупування «Бу-Ба-Бу», розповідав про своє черкаське коріння, про бачення сучасного літературного процесу, про Донбас, про алкоголізм та пияцтво і, звичайно ж, декламував свою оригінальну поезію.
Віктор Неборак став відомим на межі десятиліть: в кінці 80-х – на початку 90-х, коли він, разом з Юрієм Андруховичем та Олександром Ірванцем будучи учасником літературного угрупування «Бу-Ба-Бу», випустив ряд постмодерних поетичних збірок. Окрім поетичної діяльності, Неборак відомий також як прозаїк, есеїст, перекладач та навіть рок-музикант.

Як ми вже згадали, вчорашній візит у Черкаси є першим у біографії письменника. Проте пан Віктор пригадав, що все ж давно одного разу бував на території області, коли в 5 років приїздив на похорон свого діда, який, як виявилось, родом із села Романівка на Тальнівщині.
Присутнім на заході Віктор Неборак залюбки описував любовні пригоди свого батька, розповідав про гастролі у Канаді та критикував творчість іншого відомого сучасного письменника – Сергія Жадана.
Звичайно, не оминув своєю увагою письменник і ситуацію на Донбасі, на території якого свого часу працював викладачем в ПТУ. Цьому періоду життя Неборак присвятив свою останню наразі книгу – «Галичанин на Донбасі».
“Ну мене на Донбасі обізвали лише раз: на дошці учні написали “учітєль бИндера”, – розповідає письменник. – Але хто такий Степан Бандера вони, звичайно ж, не знали. А зараз ми бачимо, як просто українців зіштовхнули лобами. Це найдешевший спосіб отримати наші землі. Через кілька років Європа перетвориться на Сибір, а Гольфстрім замерзне. Жить же треба десь європейцям. (…) А сам Донбас завжди був Клондайком. Люди їхали туди лише, щоб заробити. Якоїсь ідентичності від них не варто вимагати. Війна іде там з 90-х, там уже загинули тисячі людей. Зараз їм нема, де заробляти гроші, от вони й воюють. Мене цікавить ще одне: якщо в Україні війна затягнеться на 5-6 років, то в нас виросте ціле бойове покоління. І що потім з ними робить? З кимось іншим воювати?”
Чималу частину часу Віктор Неборак вирішив присвятити розповідям про любов літераторів до міцних напоїв, пояснивши присутнім, чим же алкоголік відрізняєтся від запійного пияки.
“Знаєте, от алкоголік і запійний пияк – це різні речі, – посміхаючись, розповідає Віктор Неборак. – Алкоголік – це той, хто любить алкоголь і вживає його кожного дня. Запійний пияк – алкоголь ненавидить і не вживає його місяцями, а потім, як зірветься! От Василь Герасимюк (письменник – ред.) запійний пияк, а Анатолій Григорук (письменник – ред.) – алкоголік. Він кожного дня випивав 0,5 горілки. Я пив з ними на рівні, і кожне наше літературне засідання в Києві починалось з того, що ми пили по 100 грам. Отак ми і боролися із радянською системою (сміється)”.
У коментарі кореспонденту “Вчасно” Віктор Неборак розповів про власне бачення сучасного літературного процесу, який в нашій країні, на думку письменника, має бути обов’язково прив’язаним до реалій.
“Зараз в нас ні держава, ні олігархи жодним чином не фінансують літературу, – каже письменник, – а отже, вона є зовсім незалежною. Це плюс. Кожен може писати те, що йому Бог на голову поклав. У нас читачі завжди хочуть реалістичної літератури, соціально-реалістична проза потрібна українцям завжди. Зараз вже з’являються твори про АТО, про переселенців. З часом їх стане ще більше”.
Веселі і відверті життєві історії письменник розбавляв декламацією своїх найпопулярніших поезій: “Королева Дебілів”, “Пісенька про Лялю-Бо” та “Пісенька про пана Базя”.
ти йдеш одна між лілій
сорочки но сиш білі
малюєш очі де
ревам
ти королева де
білів
коли заходиш у храми
за ними валяться брами
вони шкребуть пазу рами
дебіли на ве сіллі
ти королева де
білів
температура плюс сорок
не приведи мій Боже
в її гаряче ложе
спадає в ду ші морок
густе вино га ряче
а короле ва плаче
над рилом по ро сячим
ти королева де
білів
ти-ди-ка-ко ролева
танцюємо в по вітрі
Я МОЖУ ПО-ВТО-РИТИ
ти королева де
білів
“Королева дебілів”
Насамкінець Віктор Неборак розповів присутнім про відродження свого проекту “Неборок” (диски з новими піснями будуть вклеїні в книги автора) та порекомендував всім негайно придбати книгу спогадів письменника – “Введення в Бу-Ба-Бу”.
Відзначимо, що зустріч із «бубабістом» відбулася за сприяння організації «Книжковий маестро», яка раніше вже привозила в Черкаси Макса Кідрука та тріо письменників Видавництва Старого Лева.
Будьте чемні