У цьому році як символ перемоги та вшанування жертв Другої світової війни Президент та Кабінет міністрів пропонують українцям використовувати загальноприйняту в європейських державах червоно-чорну квітку маку, замість звичної георгіївської стрічки. У контексті останніх подій на сході країни чорно-жовта стрічка стала сприйматися українцями, як символ сепаратизму і зазіхань на територіальну цілісність країни. Поза очі її стали називати «колорадською».

Так, георгіївська стрічка чи червоно-чорний мак? Що є символом перемоги і вшанування загиблих для черкащан – з’ясовували кореспонденти “Вчасно”.

Максим Шило, очільник обласного осередку ВГО “Сокіл”:
– Однозначно, червоно-чорний мак. Це – символ істинного примирення, так як ветеран Червоної армії побачить в ньому червоний колір (колір так званого прапору Перемоги), ветеран націоналістичного руху опору – червоно-чорну символіку (прапор УПА), а людина, яка вважає ці дні трагічними, побачить чорний колір (колір трауру).
Олександр Швець, приватний підприємець:
– Відверто кажучи, мак для мене чужий. Перемога над фашизмом у мене асоціюється виключно із георгіївською стрічкою. Дуже шкода, що нею вирішили прикритися сепаратисти на Сході України, оскільки таким чином виходить повне паплюження цього символу, який є справжнім символом перемоги. Але, на мою думку, сприймати георгіївську стрічку як прояв сепаратизму – це є неправильно. Хоча б з огляду на повагу до наших рідних дідусів і бабусь, які саме з цією стрічкою перемагали фашистів і подарували нам мирне небо над головою.
Лідія Білик, студентка університету:
– Зараз я більше за мак, як символ. І мама теж. Але от моя бабуся одягне нагороди, і там є ця жовто-чорна стрічка, тому хай би ветерани одягали чорно-жовту, а ми, молодше покоління, мак.
Тетяна Гавриш, викладач технікуму:

– Як на мене, найкращим символом є, однозначно, червоно-чорний мак. Адже мак – це, все ж таки, квітка. Яка є живою, як і наші спогади. В наших серцях завжди живе пам’ять про тих, хто приніс нам цю перемогу. Окрім цього, мак має магічну силу захищати від усякого зла, а це нам зараз дуже потрібно. Зараз георгіївська стрічка асоціюється лише з “колорадськими жуками”. Тому я обираю червоно-чорний мак.
Григорій Чуб, аспірант-історик:
– Червоно-чорний мак! Георгіївську стрічку використовували для нагородження поліцаїв у 1941. Зокрема, Власовської армії в Росії і козацьких корпусів, що билися на боці німців. От вам і парадокс історії.

Юлія Волинець, викладач університету:
– Однозначно, мак. Мені ніколи не було зрозумілим призначення георгіївської стрічки як символу Дня Перемоги. А от мак для мене особисто є втіленням, уособленням пролитої солдатами крові на чорній землі, тому мій вибір саме такий.
Антон Матвієнко, футболіст:
– Особисто для мене, що жовто-чорна стрічка (до початку війни на Сході), що червоний мак особливого значення в цей день не мають. Для мене найголовніше і найприємніше сказати ветеранам “дякую за те, що дали нам життя”. Не бачу взагалі сенсу у цих символах.
Валентин Коваль, музикант:
– От в нас люблять зараз говорити, мовляв, свастика – це древньослов’янські знаки, які просто по-своєму трактували фашисти. Так а що ж тоді не так із георгієвською стрічкою? Її просто по-своєму трактували сепаратисти. Вона запроваджена ще у 18 столітті як атрибут Ордена Святого Георгія, вже потім її долучили до медалей за перемогу над фашистською Німеччиною. Значить, вона і є тим самим символом перемоги. Причому символом вона є якраз для тих небагаточисленних героїв війни, які дожили до наших днів, а не для інтернетзалежної молоді, які думають і говорять те, що прищеплюють їм соцмережі. Дуже прикро, що у нас в країні нарікають на сусідів, які переписують свою історію, і при цьому бездумно вчиняють абсолютно так само.
Інна Лелюх, молода мама:
– Червоно-чорний мак був би непоганим символом, потрібно ламати “совкові” нав’язані шаблони. Квітка маку ще давно була символом пам’яті жертв Першої світової війни, тим паче ця квітка близька і українцям, бо була і є оберегом, часто зустрічається в обрядовості, фольклорі. У народі мак – символ пам’яті, який так близький українцям, тому вважаю, що новий символ Дня Перемоги, обов’язково приживеться. Тим паче, що дуже вдало розроблений макет емблеми свята. Підтримую політику уряду в боротьбі за декомунізацію.

Тетяна Артеменко, директор Молодіжного ресурсного центру та голова Черкаського обласного осередку “Батьківщина Молода”:
– Особисто мені ближчою є квітка червоного маку як символу вшанування пам’яті загиблих у військових конфліктах, незалежно від сторони, яку займали полеглі. Війна перестає бути лише статистикою з новин чи підручника історії, коли приходить у дім, коли втрачаєш близьку людину або друга. Саме тоді приходить усвідомлення жорстокості та безглуздості того, що відбувається. За свою історію людство вигадало стільки способів як вбивати один одного, що якби ці зусилля направити на боротьбу з тяжкими хворобами, на пошук шляхів примирення, боротьбу з засухами чи іншими природними катаклізмами – скільки страждань вдалось би уникнути. Квітка маку для мене – символ болю, кульового поранення, але в той же час і сивол росту та продовження життя.
Зоя Дячок, пенсіонер:
– Я не проти: хай хто хоче, виходить із червоно-чорною, а хто хоче із жовто-чорною. Але перемога добувалась і жовто-чорною, того немає чого її мінять. Вона – символ перемоги, так само як і червоний прапор, який повісили над Рейхстагом.
Дмитро Люблін, львів’янин, що приїхав у Черкаси погостювати в друзів:
– Я абсолютно позитивно ставлюсь до нового символа. Тим паче, він ще символізував Першу Світову, про яку всі ніби й не пам’ятають. І дуже позитивно ставлюсь до зміни назви “День Перемоги” на “День вшанування пам’яті”. Це жахливо-лицемірна назва “День Перемоги”. 50 мільйонів загинуло у війні, трагедія вселюдського масштабу без аналогів. Треба вшановувати і пам’ятати, а не леліяти тільки переможців штучно-створеного терміну “Велика Вітчизняна Війна”. Бо війна почалась вже у 39-му і це, якщо не враховувати театр бойових дій у Піднебесній і агресії Японії.
Нагадаємо, цього року 8 та 9 травня в Україні відзначатимуть одразу кілька пам’ятних дат: 70-і роковини Перемоги над нацизмом у Європі та День пам’яті й примирення. У Черкасах ці дні пройдуть під гаслом єднання поколінь – ветерани війни, внуки та правнуки – учасники АТО.
Будьте чемні