1

7 березня 2014 року Національний банк України увів в обіг пам’ятні монети номіналами 50 та 5 гривень «200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка».

Про це повідомляє прес-служба Національного банку України.

Презентація монет відбулася в Музеї грошей Національного банку України за участю Голови Національного банку України Степана Кубіва, заступника Голови Національного банку України Віри Ричаківської, директора Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України Миколи Жулинського та директора Музею історії Київського національного університету імені Тараса Шевченка Івана Патриляка, а також авторів ескізів цих монет – Олександра та Сергія Харуків.

Голова Національного банку України Степан Кубів зазначив, що Національний банк України відкарбував монети, присвячені «геніальному пророку, людині, яка оберігала і оберігає цінності та ідентичність українства», великому майстру художнього слова, видатному поетові, прозаїку, драматургу, художникові і мислителю – Тарасові Григоровичу Шевченку.

– Великий Кобзар у свої творах змалював українську душу – волелюбну, горду та непохитну перед викликами лихої долі. І сьогодні, як ніколи, близькі нашому народу рядки з творів Тараса Шевченка, що звеличують мужність та героїзм козацьких нащадків і закликають не скорятися перед ворогом, – наголосив Степан Кубів. – Те зерно правди та віри в Бога, що міститься у словах поета, підтвердило, що дух нації не можна ні змінити, ні відкинути, тому що він передається з материнськими молоком та молитвою.

Степан Кубів зауважив, що рядки з вірша «Доля», відкарбовані на срібній монеті, «Доля/…Ми не лукавили з тобою, /Ми просто йшли; у нас нема/Зерна неправди за собою» повертають його подумки на Майдан. «Тому що Майдан – це був витвір випробування вже новітньої історії України, який показав, що в Україні є українська нація з цінностями правди та віри в Бога і Батьківщину», – сказав Степан Іванович і подякував усім людям, які були причетні до створення «прекрасного дизайну і філософії» монет.

Заступник Голови Національного банку України Віра Ричаківська зауважила, що 2014 рік проголошено в Україні роком Тараса Григоровича Шевченка, але слава геніального сина українського народу сягнула далеко за межі нашої країни, а твори його перекладено багатьма мовами світу. «Постать Тараса Шевченка є однією із тих символів, за якими ідентифікують українську націю у світі, і, я вважаю, ми маємо пишатися його спадщиною, зберігати її та передавати нашим дітям», – сказала Віра Ричаківська та додала, що мистецтво Тараса Григоровича Шевченка, який зробив неоціненний внесок у духовну скарбницю людства, кожен українець відкриває для себе ще в дитячі роки та проносить із собою через усе життя.

Національний банк України і раніше випускав монети для увічнення пам’яті про геніального творця художнього слова. Це, зокрема, такі пам’ятні монети: «Тарас Шевченко» (уведена в обіг 12 березня 1997 року), «Останній шлях Кобзаря» (присвячена 150-річчю від дня смерті Тараса Григоровича Шевченка та перепоховання його в Україні й уведена в обіг 29 квітня 2011 року), «140-річчя Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка» (присвячена українському культурно-освітньому товариству та введена в обіг 1 грудня 2008 року), «60 років Національному музею Т. Г. Шевченка» (присвячена одному з найбільших літературно-художніх музеїв України та введена в обіг 29 квітня 2009 року), а також «50-річчя заснування Національної премії України імені Тараса Шевченка» (присвячена 50-річчю заснування найбільш престижної творчої відзнаки за вагомий внесок в українську культуру та введена в обіг 12 травня 2011 року).

Довідка

Монету «200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка» номіналом 50 гривень виготовлено зі срібла 999 проби, якість карбування – спеціальний анциркулейтед, маса в чистоті – 500,0 г, діаметр – 85,0 мм, тираж – до 1 000 штук.

Монету «200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка» номіналом 5 гривень виготовлено з нейзильберу, якість карбування – спеціальний анциркулейтед, маса – 16,54 г, діаметр – 35,0 мм, тираж – 30 000 штук.

Вартість срібної пам’ятної монети становить 6 900 гривень, з урахуванням футляру, монети з нейзильберу – 25 гривень. Придбати пам’ятні монети можна в територіальних управліннях Національного банку України та у дистриб’юторів Національного банку України з продажу пам’ятних монет.

Над створенням монет працювали художники Володимир Таран, Олександр Харук і Сергій Харук, а також скульптори Анатолій Дем’яненко (аверс обох монет), Володимир Дем’яненко (реверс монети номіналом 50 гривень) та Святослав Іваненко (реверс монети номіналом 5 гривень).

загрузка...

Автор статті

Будьте чемні

Залиште відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.