
8 липня українці вже вдруге святкують День родини. Указ про його запровадження підписав Президент України Віктор Янукович ще наприкінці 2011 року. Із нагоди сімейного свята в обласній державній адміністрації провели прес-конференцію, на якій обговорили цінність та важливість для кожної дитини сім’ї.
За словами начальника служби у справах дітей ОДА Оксани Покатілової, у цьому році соціальними сиротами в області стали 150 дітей. Захист дитини, яка з різних причин не може виховуватися в своїй біологічній родині, починається із надання їй правового статусу. У разі смерті батьків дитині надається статус дитини-сироти, у разі позбавлення батьків батьківських прав – статус дитини позбавленої батьківського піклування. Система державної опіки над дітьми-сиротами та дітьми позбавленими батьківського піклування протягом тривалого часу була побудована так, що дитина з часу народження до досягнення повноліття доглядалася державними установами. Але сьогодні система виховання дітей-сиріт кардинально змінена і переорієнтована. Зараз вже ніхто не сперечається, яка форма виховання дитини (сімейна чи суспільна) повинна мати першість. Дитині для повного і нормального розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні.
– За підсумками 2010 року у нас мали сімейні форми виховання 78% дітей, у 2011 – 80%, у 2012 – 85%. На сьогодні в області обліковується 2466 дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування, з них 2122 (86%) виховуються в сім’ях громадян. Такий показник на 5% перевищує середньодержавний. Найбільше дітей виховуються в родинах у Жашківському районі (95%), у м. Смілі (94%), в Умані та Уманському районі (93%), – зазначає Оксана Покатілова.
Малюків до року найбільше хочуть усиновити, проте родина потрібна і старшим дітям
За останні 3 роки все більше ділахів із Черкащини усиновлюють українські родини. У 2010 році – 66% діток усиновили українці, у 2011-2012 роках – 86%. Сьогодні в області – 719 сімей, які виховують 796 усиновлених дітей. В області є 62 сім’ї, які усиновили по двоє дітей, чотири сім’ї – по троє дітей, одна сім’я – четверо дітей, одна сім’я виховує 5 дітей. На обліку в області перебуває 700 дітей, які очікують усиновлення і є 50 кандидатів-усиновлювачів (це 44 – подружні пари, 6 – одинокі жінки).
– Але проблема полягає в тому, що кандидати в усиновлювачі хочуть усиновити дитину до року, а у нас із 700 лише 7 таких дітей. До 5 років – 55, з 6 до 10 років – 176, старше 10 років – 461. Тому на сьогодні для служби у справах дітей пріоритетним є усиновлення дітей старшого віку. У цьому році за 6 місяців у області усиновили 41 дитину, – це на 10 дітей більше порівняно з першим півріччям минолого року, з них третина (14 дітей) – діти старшого віку, – розповіла начальник служби у справах дітей ОДА.

За словами батьків Кривенків з Ватутіного, які усиновили 4 дітей, для таких діток дуже важливо опинитися у родині.
– Я пишаюся своїми дітьми, адже за той період, поки вони перебувають в нашій родині, вони навчилися дбати про себе, вміють допомагати один одному і принципів виживання для них вже не існує. Наших дітей просто не можливо не любити. Я радий, що сьогодні є можливість усиновлювати таких дітей та дбати про них, – говорить батько усиновлених дітей Анатолій Кривенко.
Особі, яка усиновила дитину-сироту або дитину позбавлену батьківського піклування, держава надає такі гарантії:
- отримання грошової допомоги при усиновлені дитини у розмірі як при народженні першої дитини;
- надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку;
- надання однієї оплачуваємої відпустки тривалістю 56 календарних днів.
Опіка та піклування
В області 1708 дітей (69%) виховуються саме у сім’ях опікунів (піклувальників). За 6 місяців цього року у сім’ї опікунів (піклувальників) передано 119 осиротілих дітей.
Прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу
В області діє 30 дитячих будинків сімейного типу та 126 прийомних сімей, у яких виховуються 438 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Протягом першого півріччя цього року туди влаштовано 35 дітей. Створено 9 нових прийомних сімей і 2 нових дитячих будинки сімейного типу.
Мати-вихователь дитячого будинку сімейного типу з Черкас Наталія Скрипникова завжди хотіла мати прийомних дітей.
– Господь послав мені чудового чоловіка, і у нашій сім’ї народилося четверо наших власних дітей. Але нам завжди хотілося мати прийомних дітей, оскільки ми завжди бачили, скільки дітей перебуває і в інтернатах, і в дитячих будинках, і наше серце завжди відгукувалося на це. Коли ми нарешті вирішили квартирне питання і придбали будинок, то наша сім’я почала збільшуватися. На цей час у нас – 10 прийомних діток. Найбільшим досягненням я вважаю те, що у дітей є сім’я, що дітей люблять і за ними доглядають, – розповіла Наталія Скрипникова.
Будьте чемні