Громада, бізнес, експерти пишуть нову стратегію розвитку економіки області до 2030 року. І це вперше, коли саме громада вирішує у якому напрямку рухатися області та якою їй бути.
Про це повідомляє інформаційно-новинне видання ГромЧе.
Під дахом Центру підвищення кваліфікації державних службовців у Черкасах людно як ніколи. Тут розпочала роботу стратегічна сесія «Децентралізація: створення стратегії економічного розвитку Черкаської області 2030». Учасники знайомляться, діляться думками, і з нетерпінням чекають приїзду на захід міжнародних експертів.
– Чула, що будуть представники Грузії та навіть США, – пошепки ділиться з новою знайомою черкащанка Валентина.
– А мені, чесно кажучи, хотілося б почути у чому бачать перспективи Черкащини наші, місцеві спеціалісти, – відповідає їй подруга Світлана.
– Не знаю… Може, врешті, хтось послухав би і про те, чого хочемо ми? – долучається до розмови хлопчина років 25 на вигляд, а насправді – голова фермерського господарства. – А то ці програми розвитку вже були. І де результат?
Як виявилося, усім цим сподіванням судилося справдитися…
«Коктейль Молотова»
– Головна мета сьогоднішнього заходу – це створення Стратегічного плану розвитку Черкаської області 2030. А щоб це не було лише побажаннями на папері, а зміни реально відбулися, ми вирішили по-новому підійти до завдання, – інтригує зі сцени ініціатор заходу, голова Громадського руху «За процвітання Черкащини» Наталія НЕТОВКНА.
Рецепт виявився простим, які все геніальне.Для початку у самих черкащан запитали яких змін потребують території. Паралельно міжнародні експерти цілий місяць вивчали економічні показники Черкащини аби подати власне бачення ситуації. На захід же запросили півтисячі найактивніших представників черкаської громади, підприємців, аграріїв, а ще потужних міжнародних та вітчизняних експертів. А щоб ті дійсно працювали, а не просто зібралися формально поговорити, кращі українські тренери влаштували для учасників справжній «мозковий штурм» у межах п’яти окремих груп. Кожна з них має на меті розвиток певного напрямку – агропромислового комплексу, малого та середнього бізнесу, екології та туризму, інфраструктури, а також громадянського суспільства.
– Усе це нагадує якийсь коктейль, – пошепки ділиться враженнями від почутого дорогою до власної групи черкаський бізнесмен Володимир.
– Дай Боже, щоб не «коктейль Молотова», – лунає у відповідь. І, як з’ясувалося, не дарма.
Шлях до…реальної диктатури?
Черкащанивизнають, що були неабияк здивовані, виявивши, що запрошені експерти та відомі люди не просто прийшли на захід аби виступити і піти, а дійсно долучилися до роботи. Прямуємо до групи агропромислового комплексу. Тут саме формують уявлення, яким хочуть бачити агропромисловий комплекс Черкащини у 2030 році.Серед учасників – голова Громадянського руху Наталія НЕТОВКІНА активно обговорює щось із заслуженим працівником сільського господарства України, засновником агропромислової корпорації «Дніпро» Петро ДУШЕЙКОМ.
– Сьогодні перед нами стоїть складне завдання – виробити єдину позицію, яка сприятиме процвітанню економіки Черкащини. Це непросто. Адже область не є автономним утворенням і бажано щоб спершу постала стратегія розвитку держави. Однак, як кажуть в народі, коли не вдається запрягти коней поперед саней, то інколи доводиться й саням допомагати коням, – вважає Петро Григорович. – І можливо саме на стратегіях розвитку кожного регіону сформуємо врешті план відродження всієї держави.
Зі свого боку Петро ДУШЕЙКО закликав учасників працювати над конкретними пропозиціями взаємодії бізнесу та влади.
– Йдеться не про корупційну складову, на кшталт,«ти мені, а я тобі». Потрібно щоб держава дбала про бізнес як про малу дитину – обороняла, розвивала, підтримувала. А головне – розробила чіткі та незмінні правила гри, за якими працюватимемоі сьогодні, і завтра, і через десяток років. Бізнес зі свого боку повинен створювати робочі місця, сплачувати податки, сприяти соціальному розвитку регіону, – переконаний Петро Григорович. – Домовившись про це, я хотів би щоб в Україні нарешті було встановлено… диктатуру. Диктатуру закону! І якщо ніхто не матиме права порушувати Закон – ні Президент, ні депутат, ні чиновник, ми будемо в Європі!
Робимо гроші зі сміття
Одна з найпотужніших груп зібралася для пошуків шляху розвитку екології та туризму на Черкащині. Тут саме обговорюють пріоритети галузі, її можливості та приховані резерви. Серед учасників помічаємозасновників Національного проекту «Батарейки, здавайтеся!». У них для черкащан – безліч цікавих проектів. І що цікаво – навіть із нульовим бюджетом!
– Інновації у цій сфері можуть змінити наше життя. Ми довели це на практиці! – стверджує експерт з екології, Людина року Придніпров’я 2012 Максим Ткаченко. – В Україні сьогодні маємо17 проектів, що фактично дозволяють робити гроші зі сміття.
Йдеться зокрема про завод переробки батарейок та переробку целюлозного сміття у дизельне паливо.
– Це прибутковий бізнес, для організації якого потрібне велике бажання, а не товстий гаманець, – каже заступник голови громадського руху «ЕкоДніпро» Любов Колосовська. – І я впевнена, що ці проекти приживуться на Черкащині, тому що українці всюди щирі, добрі та небайдужі. А якщо ще й узялися до роботи разом – це справжня сила!
Власне, це й довів перший день роботи стратегічної сесії, адже за його результатами було сформовано безліч цікавих пропозицій щодо того як підняти економіку Черкащини та здійснити справжній «черкаський прорив».
«Вікно в Європу» для черкаського бізнесу
А от наступного дня «Коктейль Молотова», з яким між собою порівнювали захід його учасники, спрацював на повну, неабияк запаливши ентузіазм черкащан. Посприяв цьому майстер-клас відамериканського генія маркетингу Марка Уорена.
А ще «на ура» черкащани зустріли пропозиції від грузинської делегації на чолі із відомим політиком, віце-президентом організації «Європейсько-грузинське суспільство» НестанКіртадзе.
– Відучора в Черкасах почалась велика політика реформ. Як політик, я інтуїтивно відчуваю це! – звернулася до учасників сесії пані Нестан. – Зі свого боку хочемо зробити для вас справжній подарунок – океан можливостей. Сьогодні я передаю Наталії НЕТОВКІНІЙ конкретні пропозиції для вашої молоді, для професорів, для представників приватних комерційних компаній. Маємо величезну програму заходів, на яких хочемо бачити і делегації Черкащини.
За словами грузинського політика, йдеться про події європейського масштабу, що відбуватимуться у Люксембурзі, Страсбурзі, Брюсселі, Лісабоні.Побувавши там, черкащани зможуть залучити інвесторів до рідного регіону, узяти участь у тренінгах, що дозволяють навчитисязавоювати величезні європейські гранти.
– Більше того – сьогодні ми пропонуємо шлях до дешевих європейських кредитів. Якщо захочете, щоб ваш, хай навіть маленький, бізнес розвивався, ми допоможемо вам через Міжнародну європейсько-грузинську торгово-інвестиційну палату. Для цього можемо зареєструвати кожну компанію, що до нас звернеться, як європейську. Після цього зможемо піднімати питання про надання вам дешевих кредитів від європейських банків – а це 1,5%-2% на рік, – зробила просто-таки сенсаційну пропозицію Нестан КІРТАДЗЕ. – Ви хочете інвесторів – будь-ласка. Найголовніше – це ваші правильні контакти. І тут, на Черкащині – це моя подруга Наталія НЕТОВКІНА.
Між собою черкащани ще довго обговорювали пропозиції грузинської делегації.
– Подібних можливостей досі ніколи не було, – переконаний приватний підприємець з Черкас Дмитро Каплаушенко. – Звісно, потрібні хороші ідеї щоб претендувати на запропоновані умови. Однак очікуваний результат того вартий!
Майдан в економіці
За час проведення стратегічної сесії, тут з’являлися найрізноманітніші гості та експерти. Хтось, як отнародний депутат Віталій ІЛЯШЕНКО, побачив особливий символізм у тому, що нова стратегія розвитку Черкащини створюється у тому ж приміщенні, звідки почалася у Черкасах і Революція гідності. Інші, як перший заступник голови Черкаської облдержадміністрації Наталія Старікова, закликали звільнитися від вантажу, що заважає Черкащині розвиватися.
Однак хто б не виступав, кожен наголошував, що саме в сфері економічного розвитку має бути завершена Революція гідності. Інакше – усі жертви Майдану та страшної неоголошеної війни просто втрачають сенс.
Можливо саме тому більшість учасників зізнавалися, що мали змогу в процесі роботи відчути себе частинкою більшого. Частинкою справжнього Майдану в економіці регіону.
– Це чудовий проект. З сучасним і класним підходом, – відзначила під час закриття стратегічної сесії відомий черкаський митець Олександра Теліженко. – Сьогодні ми лише стали на порозі великих змін. І я бажаю, щоб ми переступили цей поріг і збудували дім.
Під час заходу кожен зробив для себе відкриття.
– Ніколи і ніде я не бачив подібного, – каже голова фермерського господарства «Церес» Віталій Шелестовський. – Усе, що ми сьогодні робили, дало розуміння, що тільки шляхом створення таких колективних рішень і можна підняти економіку Черкащини.
Хтось перейняв нові підходи.
– Дуже важливо, що такі заходи відбуваються. Оскільки, крім притоку капіталу, нам украй необхідно залучати технології, потужних тренерів, майстрів інтелекту, які допоможуть реалізувати можливості, які у нас є, – переконаний керівник апарату Смілянської РДА Олексій Власов.
А зрештою упевнилися, що все у нас буде добре
– Я вдячна Господу, за цей шанс – бути реформатором на власній землі, – зі сльозами на очах виступила під час закриття стратегічної сесії голова БФ «Звенигородщина – територія добра та милосердя» Валентина Смілянець. – Я впевнена що з цієї події почнеться рух нашої області вперед.
У тому, що буде саме так, запевнила голова Громадянського руху «За процвітання Черкащини» Наталія НЕТОВКІНА. Адже Стратегічна сесія – тільки початок великого шляху — творення нової економічної стратегії розвитку Черкащини до 2030 року.
– Усі наші напрацювання ми спрямуємо до новоствореного Координаційного центру. Там їх систематизують аналітики та економісти, – пояснила подальшу долю ініціатив Наталія НЕТОВКІНА. –Ми прагнемо створити динамічний проект, а не номенклатурний документ. Тому центр і надалі прийматиме пропозиції від небайдужих черкащан, які мають власне бачення на те, як розвиватися Черкащині далі.
На думку пані Наталії, такий підхід нарешті створить умови аби саме громада, а не чиновництво визначало шлях розвитку регіону.
– Але разом з цим не чекаймостратегії, а починаймо працювати вже зараз, із цього дня, – закликала Наталія НЕТОВКІНА. – Всі ми відповідальні за розвитокЧеркащини і саме з нашої відповідальності починається майбутнє.
Будьте чемні